Kategorie AktualnościPorady

Tryb Reader, niedoceniony sposób na wygodne przeglądanie WWW?

Tryb Reader pojawił się ponad 7 lat temu wraz z Safari 5 (2010, czerwiec). Jednak wciąż mam wrażenie, że bywa mocno niedoceniony, również przeze mnie.

Reklamy, wszędzie reklamy!

Reklamy na stronach WWW są ważnym źródłem dochodu dla wielu blogerów, a nawet wydawnictw. Mnie też czasem coś z reklam zamieszczanych na prywatnych stronach, skapnie. Jednocześnie zbyt nachalne w nadmiernej ilości, reklamy są utrapieniem dla internautów. Mamy wiele programów i „wtyczek” zapobiegających wyświetlaniu niechcianych treści, a w systemach od Apple i ich przeglądarkach pojawiają się „inteligentne” dodatki zapobiegające śledzeniu przez serwisy internetowe oraz ograniczające reklamy. Jednak jest jeden sposób dostępny prawie zawsze, za darmo i natychmiast.

Tryb Reader w walce z niechcianymi treściami

Tryb Reader jest pochodną projektu Arc90 Readability. Pozwala on na przeglądanie stron w postaci pozbawionej wszelkich zbędnych dodatków jak panele nawigacyjne, reklamy i inne „uprzyjemniacze”. Działa na podstawie analizy kodu html pod względem bloków zawierających treści. Jego jedyną wadą jest to, że nie działa z każdą stroną. Zazwyczaj nie zadziała na stornach „sklepowych”, czy listach artykułów na blogu, ale już po wejściu w artykuł powinien dać sobie radę.

Jak go włączyć?

Zgodność strony z trybem Reader potwierdza ikona wyświetlana po lewej stronie okienka z adresem. Aby uruchomić tryb Reader, wystarczy w nią kliknąć (lub puknąć palcem na iOS). Po włączeniu trybu Reader po prawej stronie wspomnianego okienka pojawiają się opcje zmiany kolorów oraz wielkości i rodzaju czcionki.
Jest jeszcze jedna przydatna cecha przeglądarki Safari (dla macOS) związana z trybem Reader. Możemy go ustawić jako domyślny dla wybranych stron. Wystarczy ctrl+klik na okienku z adresem. Dalej z menu kontekstowego wybieramy Ustawienia dotyczące tej strony. Pozostaje już tylko odhaczyć Używaj trybu Reader, gdy jest dostępny. Prawda, że czytelność stron znacznie wzrasta?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.