^
Tryb Reader, niedoceniony sposób na wygodne przeglądanie WWW?

Tryb Reader, niedoceniony sposób na wygodne przeglądanie WWW?

Jaromir Kopp

31 stycznia 2018

Tryb Reader pojawił się ponad 7 lat temu wraz z Safari 5 (2010, czerwiec). Jednak wciąż mam wrażenie, że bywa mocno niedoceniony, również przeze mnie.

Reklamy, wszędzie reklamy!

Reklamy na stronach WWW są ważnym źródłem dochodu dla wielu blogerów, a nawet wydawnictw. Mnie też czasem coś z reklam zamieszczanych na prywatnych stronach, skapnie. Jednocześnie zbyt nachalne w nadmiernej ilości, reklamy są utrapieniem dla internautów. Mamy wiele programów i „wtyczek” zapobiegających wyświetlaniu niechcianych treści, a w systemach od Apple i ich przeglądarkach pojawiają się „inteligentne” dodatki zapobiegające śledzeniu przez serwisy internetowe oraz ograniczające reklamy. Jednak jest jeden sposób dostępny prawie zawsze, za darmo i natychmiast.

Tryb Reader w walce z niechcianymi treściami

Tryb Reader jest pochodną projektu Arc90 Readability. Pozwala on na przeglądanie stron w postaci pozbawionej wszelkich zbędnych dodatków jak panele nawigacyjne, reklamy i inne „uprzyjemniacze”. Działa na podstawie analizy kodu html pod względem bloków zawierających treści. Jego jedyną wadą jest to, że nie działa z każdą stroną. Zazwyczaj nie zadziała na stornach „sklepowych”, czy listach artykułów na blogu, ale już po wejściu w artykuł powinien dać sobie radę.
Tryb Reader na macOS - oszczędności

Jak go włączyć?

Zgodność strony z trybem Reader potwierdza ikona wyświetlana po lewej stronie okienka z adresem. Aby uruchomić tryb Reader, wystarczy w nią kliknąć (lub puknąć palcem na iOS). Po włączeniu trybu Reader po prawej stronie wspomnianego okienka pojawiają się opcje zmiany kolorów oraz wielkości i rodzaju czcionki.Tryb Reader na iOS - oszczędności
Jest jeszcze jedna przydatna cecha przeglądarki Safari (dla macOS) związana z trybem Reader. Możemy go ustawić jako domyślny dla wybranych stron. Wystarczy ctrl+klik na okienku z adresem. Dalej z menu kontekstowego wybieramy Ustawienia dotyczące tej strony. Pozostaje już tylko odhaczyć Używaj trybu Reader, gdy jest dostępny. Prawda, że czytelność stron znacznie wzrasta?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy