^
watchOS 4.3 i jego nowości

watchOS 4.3 i jego nowości

Jaromir Kopp

29 stycznia 2018

Wreszcie pojawiła się lekko spóźniona względem innych, beta nowego systemu na zegarki Apple. Tym razem przynosi kilka interesujących nowości, również użytkownikom starszych niż s3 zegarków.

Głównie dźwięk

Wraz z iOS 11.3 oraz tvOS 11.3 i najpewniej podOS[?] wkracza nowa wersja AirPlay 2. Oczywiście nie może to pozostać bez wpływu na zegarek. Tu znajdziecie więcej informacji o AirPlay 2 i Apple TV.
Wszystkie funkcje, o których piszę, testowałem na Apple Watch s2.
Na początek zła wiadomość. Wygląda na to, że straciliśmy możliwość odtwarzania muzyki przez głośnik zegarka. Gdy chcemy odtwarzać muzykę zgromadzoną w zegarku, Apple Watch prosi o podłączenie słuchawek Bluetooth.

Koniec z odtwarzaniem na głośniku Apple Watch

Koniec z odtwarzaniem na głośniku Apple Watch


Za to pojawiła się funkcja przeglądania, wyboru i sterowania odtwarzaniem muzyki w iPhone. Niestety zegarek nie ma dostępu do biblioteki muzycznej na Apple TV.
Wybór źródła muzyki, którą chcemy przeglądać i sterować

Wybór źródła muzyki, którą chcemy przeglądać i sterować


Muzyka na iPhone sterowana z zegarka

Muzyka na iPhone sterowana z zegarka

Wraz z przeglądaniem i sterowaniem muzyką z iPhone dodano możliwość wyboru urządzenia, na jakie iPhone ma wysyłać dźwięk. Do dyspozycji mamy głośnik (lub podpięte do iPhone słuchawki) i urządzenia AirPlay dostępne w danym momencie dla iPhone. U mnie jest to obecnie Apple TV.

Wybór wyjścia dźwięku z iPhone - Apple TV lub słuchawki

Wybór wyjścia dźwięku z iPhone – Apple TV lub słuchawki


Wybór wyjścia dźwięku z iPhone - Apple TV lub głośnik

Wybór wyjścia dźwięku z iPhone – Apple TV lub głośnik

Inne udogodnienia

Bardzo ucieszył mnie poziomy tryb „przy łóżku”. Do tej pory, gdy zegarek trafiał na ładowarkę, musiał być ustawiony pionowo, koronką do góry, aby aktywować tryb nocny. Teraz zegarek może leżeć płasko. Bardzo się to przydaje, gdy używam np. power banku iWALK Watchman. Prawdopodobnie jest to przygotowanie do tacki ładującej od Apple. W pionie zegarek nie musi być już koronką do góry. Interfejs „przy łóżku” rozpoznaje orientację i się dostosowuje.

Tryb „przy łóżku” w poziomie

Tryb „przy łóżku” w poziomie


Ostatnią nowością, jest aktywność na tarczy Siri.
Aktywność na tarczy Siri

Aktywność na tarczy Siri


Inspiracja: MyApple
 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (7)
L

7 komentarzy

 1. Wiktor Wójcik

  Jak zainstalować bo mi nie wychodzi?

   • AndroidSsie

    A Ty jesteś?

 2. AndroidSsie

  No dobra. Zapytałem przewrotnie bo obaj wiemy ze nie chodzi o to aby być deweloperem tylko mieć dostęp do takiego konta 🙂
  Zaprzyjaźniony dev zainstaluje nam każdą betę.

  • Wiktor Wójcik

   To czyli potrzeba być deweloperem? Myślałem, że Public Beta nadal obejmuje WatchOS. Między innymi gdy instaluje profil na iOS mogę kliknąć WatchOS. Profil się instaluje ale aktualizacje na zegarek nie przychodzą.

   • pemmax

    Obecna wersja WatchOS nie jest dostępna w publicznych testach. Zapewne niebawem się to zmieni.

 3. sportpoz

  Mało tych nowości. Mi najbardziej brakuje możliwości masowego kasowania wiadomości na Apple Watch. Usuwanie starych smsów to koszmar.