Wybierz Strona

AirPlay 2, czyli muzyka w wielu pokojach i inne sztuczki

AirPlay 2, czyli muzyka w wielu pokojach i inne sztuczki

  • 0
  • 26.01.2018
Jaromir Kopp

Jedną z nowości w iOS 11.3 jest AirPlay 2. Pozwala ona przesyłanie muzyki do wielu urządzeń naraz. Jest to funkcja wspierana nie tylko przez mające się pojawić w sprzedaży (w niektórych krajach) HomePody.

Wskaż pokój swojej Apple TV

AirPlay 2 będzie również wspierany przez Apple TV 4 oraz 4k. Już teraz po instalacji bety tvOS 11.3 Apple TV pyta się, w którym pokoju jest umieszczona. Oczywiście robi to na podstawie danych z HomeKit przypisanych do naszego konta iCloud.
To nie wszystko. Po takiej konfiguracji Apple TV pojawi się w aplikacji Dom na iPhone’ach i iPadach. Wiele z tym „akcesorium” nie zdziałamy, ale z poziomu HomeKit możemy wstrzymać i wznowić odtwarzanie.
AppleTV w HomKit Dom
Z AirPlay 2 można na razie korzystać jedynie na urządzeniach z betą iOS 11.3 (deweloperską lub publiczną). Poza Apple TV nie ma jeszcze dostępnych urządzeń, które wspierają nowe, ulepszone strumieniowanie Apple. Jednak już niedługo do grona odtwarzaczy AirPlay 2 dołączy HomePod, a następnie z pewnością urządzenia innych firm.
AirPlay 2 poza obsługą jednoczesnego strumieniowania do wielu urządzeń ma ulepszone buforowanie, jednak ostrzegam, że w pierwszej becie funkcja nie jest jeszcze kompletna i działa niestabilnie.

Inne sztuczki

Nie miejcie mi za złe, jeżeli się okaże, że to nic nowego. Jednak dopiero dziś odkryłem możliwość niezależnego sterowania muzyką dotwarzaną na Apple TV oraz w iPhone. Może jednak się znajdą osoby, które też tego jeszcze nie doświadczyły. Dla nich załączam kilka obrazków. Przełączać muzykę możemy w Centrum sterowania, ale również w aplikacji Muzyka. W niej należy, pukając w ikonkę AirPlay na dole odtwarzacza i następnie wybrać Apple TV lub iPhone. Nie jest to sterowanie strumieniowaniem, a odtwarzaniem bezpośrednio na Apple TV z użyciem jej aplikacji.
Zdalne sterowanie odtwarzaniem
I jeszcze mała ciekawostka (moim zdaniem) z zegarka:
Sterowanie muzyką w zagarku

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!