^
Gdzie jest Apple TV?

AirPlay 2, czyli muzyka w wielu pokojach i inne sztuczki

Jaromir Kopp

26 stycznia 2018

Jedną z nowości w iOS 11.3 jest AirPlay 2. Pozwala ona przesyłanie muzyki do wielu urządzeń naraz. Jest to funkcja wspierana nie tylko przez mające się pojawić w sprzedaży (w niektórych krajach) HomePody.

Wskaż pokój swojej Apple TV

AirPlay 2 będzie również wspierany przez Apple TV 4 oraz 4k. Już teraz po instalacji bety tvOS 11.3 Apple TV pyta się, w którym pokoju jest umieszczona. Oczywiście robi to na podstawie danych z HomeKit przypisanych do naszego konta iCloud.
To nie wszystko. Po takiej konfiguracji Apple TV pojawi się w aplikacji Dom na iPhone’ach i iPadach. Wiele z tym „akcesorium” nie zdziałamy, ale z poziomu HomeKit możemy wstrzymać i wznowić odtwarzanie.
AppleTV w HomKit Dom
Z AirPlay 2 można na razie korzystać jedynie na urządzeniach z betą iOS 11.3 (deweloperską lub publiczną). Poza Apple TV nie ma jeszcze dostępnych urządzeń, które wspierają nowe, ulepszone strumieniowanie Apple. Jednak już niedługo do grona odtwarzaczy AirPlay 2 dołączy HomePod, a następnie z pewnością urządzenia innych firm.
AirPlay 2 poza obsługą jednoczesnego strumieniowania do wielu urządzeń ma ulepszone buforowanie, jednak ostrzegam, że w pierwszej becie funkcja nie jest jeszcze kompletna i działa niestabilnie.

Inne sztuczki

Nie miejcie mi za złe, jeżeli się okaże, że to nic nowego. Jednak dopiero dziś odkryłem możliwość niezależnego sterowania muzyką dotwarzaną na Apple TV oraz w iPhone. Może jednak się znajdą osoby, które też tego jeszcze nie doświadczyły. Dla nich załączam kilka obrazków. Przełączać muzykę możemy w Centrum sterowania, ale również w aplikacji Muzyka. W niej należy, pukając w ikonkę AirPlay na dole odtwarzacza i następnie wybrać Apple TV lub iPhone. Nie jest to sterowanie strumieniowaniem, a odtwarzaniem bezpośrednio na Apple TV z użyciem jej aplikacji.
Zdalne sterowanie odtwarzaniem
I jeszcze mała ciekawostka (moim zdaniem) z zegarka:
Sterowanie muzyką w zagarku

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy