^
iOS 11.3 mała zmiana, duża aktualizacja!

iOS 11.3 mała zmiana, duża aktualizacja!

Jaromir Kopp

24 stycznia 2018

Dziś Apple podało informację o nadchodzącej, nowej wersji iOS. Choć zmiana w numerze nie jest wielka, bo jedynie o „pięć setnych”, to w funkcjonalności znaczna.

iOS 11.3 zmiany nie tylko w baterii

Nowa jest również polityka informacyjna. Nie często zdarza się, że „mała” aktualizacja jest tak szumnie zapowiadana. Jednak i zmiany z nią związane nie są czysto kosmetyczne.
Pojawi się zapowiadany system informowania o stanie baterii oraz możliwość wyłączenia zabezpieczenia przed nagłym wyłączaniem iPhone, gdy bateria jest u kresu wytrzymałości (dla iPhone’ów od 6 wzwyż).

Nowy lepszy ARKit 1.5

Tym razem deweloperzy otrzymają nie tylko wydajniejsze API pracujące w większej rozdzielczości, ale również wsparcie dla rozpoznawania pionowych powierzchni (jak ściany) i oraz obiektów, jak drzwi, okna czy znaki, plakaty lub obrazy. ARKit lepiej poradzi sobie również z okrągłymi blatami stołów i podobnymi obiektami.

Nowości w iMessages

Pojawią się nowe Animoji dla użytkowników iPhone X. Będziemy mogli wcielić się w niedźwiadka, lwa, smoka czy czaszkę. Dla firm też znajdzie się coś interesującego. W końcu pod postacią publicznej bety ruszą testy Business Chat, czyli iMessages dla biznesu. Aplikowałem do programu dobre 2 miesiące temu i nadal czekam na akceptację. Jeżeli dostąpię tego zaszczytu i moja firma pojawi się w gronie wielkich biznesów tego świata, dam znać.
Apple Business Chat

Zdrowie

W aplikacji Zdrowie będą  zbierane informacje zdrowotne z innych systemów. Jestem bardzo ciekaw (nie)działania tej nowości w polskich warunkach. Będę „monitorował” „Zdrowie”, czyli zmiany w aplikacji pod tym kątem i zdam Wam raport.
Health Records screen

Inne nowości

Jest ich sporo i wydają się również interesujące.

HomeKit software authentication

Wygląda to na w pełni programową metodę autentykacji i szyfrowania komunikacji z akcesoriami Smart Home. Może to być kolejny impuls dla i tak mocno rozpędzającej się ostatnio machiny z akcesoriami „Home Kit”. Bardzo mnie to interesuję, bo z różnych źródeł wiem, że na razie w tajemnicy wiele firm tworzących mikrokontrolery i systemy smart home już się do tego szykuje. Między innymi jest tworzone API Home Kit dla ESP32, czyli następy bardzo popularnego „serca” większości tanich urządzeń Smart Home ESP8266.

Muzyka

Aplikacja zostanie lepiej dostosowana do odtwarzania wideo, którego pojawi się w serwisie Apple Music znacznie więcej.

Lokalizacja alarmowa

W krajach gdzie jest wdrożony system Advanced Mobile Location (AML) podczas wykonywania połączeń alarmowych, iPhone automatycznie wyśle lokalizację.
W momencie, gdy piszę ten artykuł, wersja deweloperska nie nie jest jeszcze dostępna. Gdy się pojawi, zrobię to dla Was i zaryzykuję jej instalację (jak zazwyczaj). Apple zapowiedział również publiczne testy, jednak nie podał jeszcze terminu ich startu.
Źródło: Apple

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy