^
Safari będzie jeszcze lepsze w nadchodzących systemach

Safari będzie jeszcze lepsze w nadchodzących systemach

Jaromir Kopp

25 stycznia 2018

W zapowiedzianych aktualizacjach systemów macOS oraz iOS, Safari doczeka się istotnych zmian. Mogą je już testować deweloperzy, którzy zainstalowali macOS High Sierra 10.13.4 czy iOS 11.3.

Safari 11.1 w nowych macOS oraz iOS

Jeszcze wcześnie,j z planowanymi nowościami mogli zapoznać się użytkownicy publicznie dostępnej Safari Technology Preview (tylko na macOS). Zmian wewnętrznych jest wiele, zwłaszcza w bezpieczeństwie. Pojawi się ostrzeżenie, gdy na stronie z nieszyfrowaną transmisją (http, a nie https) zechcemy użyć zapamiętanych haseł lub danych karty płatniczej. Strony osadzone w skryptachch <iframe> będą używać osobnej „piaskownicy”, czyli użytkownicy będą musieli udzielić zgodny na odczyt ciasteczek ze strony nadrzędnej.
Ulepszone zostanie Intelligent Tracking Prevention. Jest to zabezpieczenie przed śledzeniem przez serwisy WWW, tak mocno już znienawidzone przez Googla i wydawców reklam.

Coś dla wszystkich

Sporym udogodnieniem będzie uzyskanie dostępu do zapamiętanych haseł, przez strony wyświetlane wewnątrz aplikacji. Jest to niestety nagminnie używane do autoryzacji programów korzystających z sieciowego systemu dostępu do danych. Nie będziemy musieli kopiować po kilka razy loginów i haseł z Ustawień w iOS. Zarządzanie schowkiem i kopiowaniem też będzie ulepszone.
Będzie można w miejscach przeznaczonych na obrazki <img> umieszczać filmy. Pozwoli to na m.in. zastąpienie ogromnych gifów krótszymi, pełnokolorowymi plikami wideo.
Jeszcze więcej usprawnień przeznaczonych jest dla web deweloperów. Ich wdrożenie (cześć z nich to standardy np. Mozilli) w efekcie ułatwi nam poruszanie się po stronach. Więcej informacji znajdziecie w źródłach.
Źródła: Apple Developers, MacRumors.com 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy