Tak to wygląda… jeszcze miesiąc temu rozpaczałem nad utratą 8 zł miesięcznie z powodu podwyżki abonamentu (subskrypcji), a dziś okazało się, że nadal płacę 34,99 zł za „dwa ekrany”. To dobra wiadomość w drugą rocznicę obecności Netflix w Polsce. Dodatkowo może ona podsycać spekulacje o przejęciu Netflixa przez Apple.

„Apple userzy” uprzywilejowani

Ceny abonamentów Netflix wykupywanego przez WWW, od początku pozostają bez zmian, czyli: 34 zł, 43 zł i 53 zł zależnie od ilości „ekranów” i rozdzielczości. Podwyżka, która dotknęła „świat zachodni”, na razie pominęła Polskę i wiele Europy. Jednak nie o tych cenach w artykule jest mowa.

Ceny Netflix w serwisie WWW

Ceny Netflix w serwisie WWW

Usługa wykupywana w sposób normalny (dla użytkownika Apple), czyli przez subskrypcję iTunes początkowo kosztowała nas 9,99€ za plan środkowy. Po przejściu na złotówki w polskim App Store i pewnych zawirowaniach cena została ustalona na 34,99 zł za najpopularniejszy plan „2 ekrany”. Koszt usługi wykupywanej przez WWW pozostał na poprzednim poziomie, czyli 43 zł.

O zapowiedzianej podwyżce pisałem miesiąc temu: NETFLIX PODNOSI CENY SUBSKRYPCJI W APP STORE.

U nas jednak bez zmian

Dziś, właśnie w dniu, kiedy wypada rocznica (druga) obecności Netflix w Polsce, a co się z tym wiąże, miesiącznica mojej subskrypcji, dowiedziałem się od kolegi Grzegorza, że wcale nie zapłacę więcej… sprawdziłem i okazało się, że ma rację! Choć spodziewałem się opłaty 42,99 zł, to nadal w iTunes widnieje 34,99 zł. W „zakupach wewnątrz aplikacji” wciąż oferowane są ceny: 29,99 zł, 34,99 zł oraz 44,99 zł

Ceny Netflix w App Store i iTunes

Ceny Netflix w App Store i iTunes

8 zł miesięcznie to może nie jest wiele, ale wystarczy na 2x 50 GB w iCloud, czy niemal na 200 GB (trzeba wtedy doliczyć jedno piwo). W skali roku to już dwa abonamenty gratis. Taką różnicę da się zauważyć.

Podatek Apple… ujemny

Aby zacząć oszczędzać warto pomyśleć o zrezygnowaniu z abonamentu opłacanego przez WWW i wykupić subskrypcję wewnątrz aplikacji Netflix np. na Apple TV, iPhone lub iPadzie.

Link to aplikacji: Netflix w App Store

Abonament wykupiony na urządzeniu Apple i opłacany przez iTunes działa wszędzie. Przez WWW i na urządzeniach firm innych również.

Kto dopłaca do interesu?

To interesujące, choć Netflix podniósł ceny w wielu krajach np. w USA, to nawet tam nadal subskrybenci płacący przez Apple mają tańszą (taką, jak przed podwyżką) ofertę. Apple za zakup subskrypcji pobiera marżę. Oficjalnie jest to 15% (przy długoterminowych subskrypcjach), jednak nawet jeżeli Netflix jest traktowany na preferencyjnych warunkach, to i tak z abonamentów Apple Usera ma mniejszy dochód. Czy obie firmy współpracują z sobą w innych nieznanych nam kwestiach? A może niebawem połączy je coś więcej?

Myślę, że na te pytania rok 2018 przyniesie odpowiedzi.

Może Cię zainteresować: