^
Netflix podnosi ceny subskrypcji w App Store

Netflix podnosi ceny subskrypcji w App Store

Jaromir Kopp

7 grudnia 2017

Netflix podnosi ceny również w Polsce. W październiku ta niemiła niespodzianka dotknęła abonentów Netflix w USA. Wywołało to falę niezadowolenia, o czym napisał np. Cosmopolitan.

Jednak nie! 
NETFLIX ZREZYGNOWAŁ Z PODWYŻKI? WYGLĄDA NA TO, ŻE NA URODZINY MAMY DOBRE WIEŚCI

Netflix i „podatek Apple”… ujemny

Użytkownicy Apple byli przez pół roku w komfortowej sytuacji. Po przejściu w App Store z cen podawanych w Euro, na złotówki płacili znacznie mniej niż abonenci rejestrujący konto Netflix przez stronę WWW i tam dokonujący płatności. Przykładowo najpopularniejszy plan, czyli HD na dwa ekrany kosztował przez WWW 43,00 złote brutto, a kupowany przez App Store tylko 34,99 zł.
Poprzednia cena w Euro wynosiła 9,99€, co przy kursie w granicach 4,2–4,3 zł oznaczało w zasadzie identyczną lub ciut niższą opłatę jak przez WWW.
Netflix cena w Euro
Netflix cena w zł maj-grudzień 2017
Przejście na niższe ceny w złotówkach było automatyczne (dla abonentów płacących przez Apple). Pozwoliło to przez pół roku na zaoszczędzenie ponad 40 zł. Mówiąc językiem marketingowców, otrzymaliśmy „miesiąc gratis”.

Netflix informuje o zmianie cen

Niestety dobre czasy dla Apple-Userów dobiegły końca. W tym miesiącu użytkownicy płacący za pomocą subskrypcji iTunes (App Store) są informowani, że wraz z końcem obecnego okresu ich planu nastąpi podwyżka. Plan HD „2 ekrany” nie będzie kosztował tylko 34,99 zł z VAT, a już niestety 42,99 zł, czyli zrówna się z ceną opłacaną przez WWW.
Po bałaganie w kosztach planów podawanych obecnie przez aplikację Netflix w App Store widać, że proces podnoszenia cen dopiero się rozpoczął. Na razie pojawiła się jedynie nowa cena usługi ultra HD na 4 ekrany (52,99 zł zamiast 44,99 zł).

Netflix i ceny na świecie

Bardzo interesująca jest pobieżna analiza cen poza granicami. W USA plan HD podrożał o 1 dolara z 9,99$ na 10,99$. Jednak w App Store nadal widać ceny 9,99$. W Europie opłaty w nowej wysokości pojawiły się w Niemczech (też na razie wybiórczo), Austrii, a np. u braci Czechów jeszcze nie.
Cenu Netflix na świecie
Inny wniosek, jaki wynika z analizy cen. Netflix ma mniejsze wpływy z abonamentu Europejczyka. Po odjęciu VAT wychodzi mniej netto niż cena w USA. Przypomnę, że w USA ceny podawane są bez podatku, o czym już raz was informowałem: DLACZEGO DLA APPLE 1000$ TO 5000 ZŁ?
Podwyżki nigdy nie są niczym przyjemnym, ale dla użytkowników Apple, którzy naturalną drogą założyli konto Netflix za pomocą iTunes i App Store jest to „tylko” wyrównanie cen z płacącymi przez WWW. Interesujące, czy ich też dotknie podwyżka w tym roku?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. Mariusz

  Najdroższy abo w iTunes będzie o dwa złote droższy niż w netflix.

  • Jaromir Kopp „MacWyznawca”

   Czas pokaże co z tego wyjdzie – na razie mam tylko pewność o ile „mój” środkowy plan podrożeje.

  • Kmil

   Nie wiem jak Ty to widzisz, ale mi od 19 grudnia wzrośnie do 52,99. To 99 groszy drożej, niż na stronie Netflixa.

   • Jaromir Kopp „MacWyznawca”

    No właśnie… a mój (ja nawet nie mam TV z pełnym HD i oglądam na iPhone 7+) środkowy na dwa ekrany się zrowna z „webowym”.

 2. Kmil

  Trochę nie rozumiem po co ta dogłębna analiza, juz pomijam, że spóźniona, bo Netflix wysyła takie informacje do użytkowników od kilku tygodni. Doliczyli w końcu VAT i jest taka cena, jak być powinna od początku. 😉