Kategorie Archiwum

iMac Pro rozebrany przez iFixit. Mamy dwie wiadomości

I obie są dobre! Po pierwsze, pamięć RAM, dysku SSD oraz uwaga… procesor są wymienne! Druga dobra wiadomość dotyczy gwiezdnej szarość. Jest piękna. Niestety obie dobre informacje są zawarte jedynie w pierwszym akapicie. Dalej jest gorzej, choć ciekawiej.

iMac Pro inna konstrukcja podobne problem z serwisem

Wewnątrz iMac Pro mocno różni się od poprzednika, choćby z powodu ogromnego systemu chłodzenia. Jednak aby się dostać do środka, należy pokonać równie trudną i wręcz niebezpieczną dla zdrowia drogę jak w iMac „eko”. Niebezpieczną ze względu na czyhające napięcie, które długo potrafi utrzymywać się w kondensatorach zasilacza.
Przy okazji znajomy pracujący w APR stwierdził, że wprowadzenie iMac Pro zwiększyło sprzedaż iMac 5k. Po prostu 5k przy Pro okazuje się tani.

W środku kilka niespodzianek

Pierwszą jest umieszczenie procesora w gnieździe LGA 2066. Z głównych komponentów na stale przylutowany jest tylko procesor graficzny.

Fot. iFixit. Procesor w iMac Pro


Kolejna niespodzianka to zastosowanie dwóch kart z pamięciami flash w roli dysku SSD. Tak, to nie pomyłka… kart, nie dysków. W kartach znajduje się pamięć flash i mały kontroler magistrali PCIe. Brak jest kontrolera SSD. I tu na scenę wchodzi nowe wcielenie układu pokrewnego z A10 Apple, czyli T2. Ten „procesor” przejmuje na siebie bardzo wiele obowiązków. Od obsługi kamery iSight, przez audio, po zarządzanie bezpiecznym uruchamianiem systemu. Jednak w kontekście SSD ważniejsze są jego funkcje sprzętowego szyfrowania dysku oraz kontrolera SSD. Apple zastosowało własne, niespotykane wcześniej rozwiązanie.

Fot. iFixit. Moduły z pamięciami flash w iMac Pro


Teraz wyprzedzając pytania o awaryjność, małe wytłumaczenie. Dwa dyski pracujące w parze (poza mirroringiem oczywiście) to zawsze dwa razy więcej problemów. Jednak w  iMac Pro nie mamy dwóch dysków. Po prostu mamy 8 układów flash 128 MB (po 4 na karcie) podpiętych do magistrali PCIe. Dla kontrolera i systemu stanowią one jedność. Takie rozwiązanie może ciut podnieść ryzyko awarii, ale zdecydowanie mniej niż zastosowanie dwóch kompletnych dysków. Za to wydajność wzrasta znacznie.

Fot. iFixit. Procesor T2 w iMac Pro


Teraz mała dygresja. Zobaczcie, jak wydajne są układy projektowane przez Apple. T2 potrafi jednocześnie obsługiwać kamerę, dźwięk („pikuś”) oraz zapis, odczyt i szyfrowanie dysku z prędkością do 3,3 GB/s! To spora ulga dla głównego procesora, który dzięki pomocy T2, choć jest w energooszczędnej wersji, to wydajnością nie ustępuje zbyt mocno swoim „pełnoprądowym” odpowiednikom.

Nóż do pizzy, trochę narzędzi i sporo zręczności oraz odwagi

Ile się da oszczędzić na samodzielnym „upgradzie” iMaca Pro, postaram się wyliczyć niebawem, ale zdecydowanie warto przemyśleć takie posunięcie. Po ostatnim artykule o samodzielnym upgradzie iMac „eko” znajomi z autoryzowanych serwisów przestrzegali przed chałupniczym rozbieraniem iMaców. O ile wielu ich klientów poradziło sobie z rozebraniem w miarę bez strat, to problemem było poprawne ponowne przyklejenie ekranu. Zdarzały się przypadki, że odklejał się i odpadał, czego konsekwencje były bardzo kosztowne.
Po więcej zdjęć i opisów zapraszam do ifixit.com

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.