^

iMac 4k: jak zaoszczędzić 2 480 zł, czyli złap za nóż!

Jaromir Kopp

27 października 2017

iMac do dobry komputer i niedawno doczekał się aktualizacji. Ma wiele portów, dobrą wydajność, wspaniały ekran, jest piękny. Jednak ma mało RAM, a opcje zakupu modeli z większą ilością pamięci są drogie lub niedostępne.

iMac 4K 21,5″ z 8 GB RAM to ładny mebel do przeglądania Interentu

Muszę przyznać, że od 2013 roku używam MacBook Air z 8 GB i nadal nie odczuwam braku pamięci dotkliwie nawet, przy kobyłach jak Xcode, FileMaker czy programach graficznych i to odpalonych na raz. MBA nadrabia bardzo szybkim dyskiem flash (w porywach do 700 MB/s). Jednak iMac z mechanicznym dyskiem, a nawet Fusion Drive przy zadaniach „pro”, do jakich się bardzo dobrze nadaje, potrzebuje więcej niż 8 GB pamięci RAM.
Niestety opcje 16 GB są dość drogie, a 32 GB wręcz absurdalnie droga i dostępna tylko dla modelu 3,4 GHz.
Dwa dobre moduły pamięci DDR4 16 GB 2400 można kupić za 1400 zł, co przy zmianie z 8 GB na 32 GB pozwala zaoszczędzić nawet 2 480 zł.
iMac 4k- jak zaoszczędzić 2 480 zł pamięć RAM

Jak to wyliczyłem?

Wyliczenia oszczędności w dolarach amerykańskich pokazuje na stronie Motherboard.vice.com Jason Koebler, który mnie zainspirował do tego artykułu. Moje „polskie” wyliczenia zamieściłem poniżej.
Chcąc rozbudować iMac 4k 21,5″ 3 GHz do 32 GB nie mamy takiej możliwości. Musimy „dopłacić” do wersji 3,4 GHz (+1000 zł) i dalej 2 880 zł za zmianę z 8 GB na 32. Wychodzi 3 880 zł. Minus 1400 zł za 32 GB przyzwoitej pamięci daje 2 480 zł oszczędności.
Przy „starcie” z wersji 3,4 GHz zaoszczędzimy o 1000 zł mniej, czyli 1480 zł.

Jak trudno jest wymienić pamięć w iMac’u?

Teraz czas na ocenę ryzyka. Możemy wesprzeć się oceną wspomnianego Jasona Koebleea. i instrukcjami na iFixit.com (z którego pochodzą zdjęcia).
iMac 4k- jak zaoszczędzić 2 480 zł niebezpieczenstwo! Zasilacz
Największym problemem jest przyklejony ekran. Bez podejścia destrukcyjnego do taśmy z klejem, noża (jak do pizzy), sporej dozy odwagi i zręczności się nie obejdzie. Kolejny problem to przedarcie się przez wiele złącz, tasiemek i kabelków. Niektóre z nich są w pobliżu zasilacza, gdzie zawsze czyha potencjalne zagrożenie w postaci prądu zgromadzonego w kondensatorach nawet po odpięciu zasilania. Kolejny problem do rozważenia to sprawa ewentualnej utraty gwarancji.
A! Jest też ekstra bonus: możemy przy okazji wymienić dysk!
Czy warto podjąć takie ryzyko, musicie ocenić sami. Choć jestem osobą raczej strachliwą (pomimo latania na lotni i innych „wyczynów”), to z dużym prawdopodobieństwem bym zaryzykował.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (7)
L

7 komentarzy

 1. Tryt

  Ostatnio prawie kupiłem lampę do łazienki w której nie dało się wymienić ledów. Spali się? Kup nową lampę, albo kombinuj, próbując dostać się do środka. Słabe to strasznie…

 2. rybak17

  Jeszcze więcej oszczędzisz kupując zwykły komputer albo monitor do macbooka.
  Do wyliczenia dodaj koszt nowej taśmy do przyklejenia szyby i ryzyko pęknięcia jej.

   • Piotr Dezor

    zestaw OWC „OWCDIDIMACHDD12” do iMac’a 2012 i starszy w skład którego wchodzi konwerter do dysku ( przy wymianie z HDD na SSD pozycja obowiązkowa) oraz komplet taśm do przyklejenia ekrany to koszty około 33 euro w oficjalnym sklepie http://www.owcshop.eu. Otwieranie komputera nie jest takie straszne. potrzeba trochę spokojnej głowy i czasu. ja otwierałem plastikowym nożem od kebaba a jako uchwyty do podniesienia ekranu użyłem samochodowego wieszaka do telefonu ale można też wydać kolejne 30 pare euro na super zestaw do otwierania iMaca. Jak kto woli. Dla mnie najwięcej problemu sprawiło ponowne doklejenie ekranu . Trzeba to zrobić równo i za pierwszym razem. miejsca na pomyłkę nie ma.

  • grafmarr

   Z tym bym polemizował, czy zwykły komputer PC + monitor o równoważnych parametrach do nowego iMac’a 4K jest rzeczywiście dużo tańszy? To samo zresztą w przypadku Macbooka + monitor 4K. Nie zmienia to jednak faktu, że rozbieranie klejonego ekranu w nowym sprzęcie równa się utracie gwarancji Apple i to trzeba wkalkulować w ryzyko. Osoby, które potrzebują większej ilości RAM-u w nowo kupowanym komputerze stacjonarnym od Apple powinny się decydować na wersję 27-calową, gdzie dokładanie RAM-u jest bezproblemowe.

 3. IrasDeeJay

  No, a czy nie prościej poprostu zanieść do sklepu Apple i dokonać tam upgrade ? Jest w ogóle taka możliwość ?