^
Pożytek ze starego sprzętu Apple na przykładzie monitoringu IP

Pożytek ze starego sprzętu Apple na przykładzie monitoringu IP

Jaromir Kopp

20 grudnia 2017

Co zrobić ze starym iPhone’em? Czy iPad 1 jeszcze do czegoś może się przydać? Przedstawię wam moje „studium przypadku”, które może sprowokować Was do własnych poszukiwań.

Problem do rozwiązania

Ostatnio dzięki kamerom Dahua znacznie unowocześniłem monitoring w domu. Skłoniło mnie to do poszukiwań sposobu na podgląd obrazu z kamer IP np. w kuchni, aby podczas przyrządzania posiłku, wiedzieć, czy szczekanie psów zwiastuje nadejście przesyłki, czy tylko odwiedziny innego czworonoga pod furtką. Oczywiście zawsze można sięgnąć po „aktualnego” iPhone, ale zanim się go znajdzie, odblokuje, uruchomi aplikację… to jajka mogą ugotować się na twardo zamiast na miękko.
Jako że kamery są stosunkowo tanie, to cały system również zamierzałem udoskonalić minimalnym kosztem. Zacząłem więc szukać w domu urządzeń z ekranem.

Znalazłem:

  • iPhone 3Gs: 2 szt.
  • iPad 1: 1 szt.
  • iPad 2: 1 szt.
  • iPhone 4: 1 szt.

iPad 2 i iPhone 4 są nadal w użyciu przy testowaniu aplikacji i podczas prostych prac, więc na placu boju pozostał iPad 1 i iPhone 3Gs.
Problem z tymi urządzeniami jest taki, że mają one stare (3Gs: iOS 6.1.6) i bardzo stare (iPad 1: iOS 5.1) systemy, których zdecydowana większość deweloperów już nie wspiera.

Jak pobrać starsze wersje aplikacji z App Store

Na początek mały poradnik. Niestety nie możemy pobrać na stare urządzenie wcześniejszej, zgodnej z nim wersji aplikacji ot tak, wyszukując ją w App Store. Musimy wcześniej ją (jej aktualną wersję) pobrać lub kupić na innym urządzeniu. Niestety nie możemy już użyć do tego iTunes na komputerze, chyba że zainstalujemy sobie poprzednią jego wersję. Jest to opisane tutaj: JAK PRZYWRÓCIĆ APP STORE W ITUNES .
Gdy już mamy aplikację dodaną do naszych zakupów na koncie, możemy wrócić do starego urządzenia. Oczywiście należy zalogować się nim do naszego konta. Możecie tu natrafić na pewien problem, ale już podaję jego rozwiązanie: Jak zalogować się Apple ID na starym iOS przy uwierzytelnianiu dwupoziomowym.
Dalej już z górki. Wchodzimy w App Store i w „szukaj” lub na liście zakupów odnajdujemy wybraną aplikację. Wróćmy jednak do tematu.

Oprogramowanie do monitoringu.

Kamery Dahua postawiły mnie w pewnej uprzywilejowanej sytuacji. Jest to firma znana z kamer IP profesjonalnych i przemysłowych. Dostępne dla nich jest wiele aplikacji, a kamery w wersjach konsumenckich na szczęście zachowały z nimi zgodność.
Ruszyłem na poszukiwania działającego na iOS 5.1 softu. Najpierw chciałem zainstalować podstawową aplikację, czyli easy4IP. Niestety okazało się, że obsługuje ona iOS 8 lub nowszy. Na szczęście kamery działają również z aplikacją iDMSS. Ta okazała się mieć w App Store dostępną starą wersję działającą jeszcze na iOS 5! Co ciekawsze program łączy się z nowymi kamerami poprawnie i wyświetla ich obraz, a nawet pozwala na sterowanie ruchem.
Niestety kilka funkcji nie działa i nie możemy np. przełączyć rozdzielczości strumienia na wersje K2 (ponad 2000 piksli), czy ustawiać funkcje alarmów. Jednak możliwość podglądu dwóch kamer, aktywowania mikrofonu i sterowania obrotem uznałem za sukces.
Pożytek ze starego sprzętu Apple na przykładzie monitoringu IP. 2jpg
Aplikacja iDMSS dostępna na iOS 6 (iPhone 3Gs) jest jeszcze lepsza, bo dodatkowo obsługuje zmianę rozdzielczości. Co prawda tylko w zakresie SD, ale ekran iPhone 3Gs i tak większych nie obsługuje.
W praktyce rozwiązanie okazało się bardzo użyteczne. Czas potrzebny na „wybudzenie” z uśpienia systemu z programem oraz wyświetlenie aktualnego obrazu z kamer to maksymalnie 1-2 sekundy. Jak na wiek urządzeń i ich parametry to naprawdę przyzwoity wynik.
Na koniec wystarczyło znaleźć jakieś mocowanie na ścianę i doprowadzić zasilanie. A! W kuchni stary iPad ma też dodatkowe zadania, ale o tym innym razem. Nie, nie służy za deskę do krojenia.
Mam nadzieję, że sami znajdziecie interesujące Was zastosowanie dla starego sprzętu Apple, a tu znajdziecie jeszcze więcej pomysłów na użycie starego iPada: CO ZROBIĆ ZE STARYM IPADEM?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy