^
Workflow - Świąteczne skrypty

Workflow – Świąteczne skrypty

Mariusz Bugajski

22 grudnia 2017

Dużymi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. To czas kiedy użytkownicy urządzeń firmy Apple odpoczywają od codzienności, jak rownież składają sobie życzenia za pomocą wiadomości czy portali społecznościowych. A co gdybyśmy tak uprościli ten proces? Tak też dziś się stanie.
 

Założenia skryptu

Utworzymy dwa skrypty, które uproszczą wysyłanie świątecznych życzeń. Pierwszy ze skryptów będzie upraszczał wysyłanie wiadomości do wielu osób. Jak byłem młodszy to panował trend wysyłania sobie wierszyków z życzeniami świątecznymi. Dla mnie teraz większą wartość ma złożenie życzeń osobiście lub wykonanie połączenia, niż wysłanie wiadomości tekstowej. Jednak mam świadomość, że dużo osób nadal tak przesyła życzenia świąteczne. Wtedy największą bolączką jest wybieranie kontaktów, ponieważ za każdym razem musimy nacisnąć symbol plusa i wybrać pojedynczy kontakt. Zatem uprościmy to do wybrania wielu kontaktów, napisania wiadomości i wciśnięcia przycisku wyślij. Myślę, że to zdecydowanie prostsze niż, pojedyncze wybieranie kontaktów.
Zadaniem drugiego skryptu będzie umieszczenie określonego postu w wybranych mediach społecznościowych, w naszym skrypcie zamieszczać będziemy post na Twitterze. Aplikacja Workflow umożliwia również udostępnianie postów na FacebookuInstagramie, Tumblrze oraz Slacku.
 

Skrypt – Wysyłanie grupowej wiadomości

wiadomość
Jak możemy zauważyć, skrypt ten jest bardzo prosty w budowie. Składa się z czterech elementów. Pierwszym elementem układanki jest Select Contact z zaznaczonym parametrem Select Multiple, co oznacza, że będziemy mogli wybrać więcej niż jeden kontakt, do którego zostanie wysłana wiadomość.
Kolejnym bloczkiem jest często używany Ask for Input, gdzie będzie wprowadzana przez nas wiadomość jaka będzie wysłana do wybranych kontaktów. Pamiętajmy, aby parametr Input Type był ustaw na Text, tylko wtedy mamy pełną dowolność wprowadzanych znaków.
Następny komponent – Send Message odpowiada za wysłanie wiadomości. Jako parametr przyjmuje odbiorców wybranych w pierwszym kroku skryptu.
Na koniec skryptu otrzymujemy powiadomienie o poprawnym wykonaniu skryptu z tytułem Wysłano wiadomość do kilku osób.
 

Skrypt – Udostępnianie postu w mediach społecznościowych

skrypt
 
Tym razem również mamy krótki skrypt, który składa się trzech elementów. Pierwszy element odpowiada za treść z jaką zostanie wysłany post. Również warto pamiętać, aby Type elementu Ask for Input był ustawiony na Text. Kolejny element odpowiada za dodanie postu na Twitterze. Na koniec również i w tym skrypcie otrzymujemy powiadomienie o poprawnym wykonaniu.
 

Efekt działania


 

Podsumowanie

Utworzyliśmy dziś dwa skrypty, które uprzyjemnią czas świąteczny i nie tylko. Teraz wysłanie grupowej wiadomości jest zdecydowanie bardziej przyjemniejsze niż wykorzystując mechanizm dostępny w systemie. Podobnie sytuacja ma się z udostępnianiem postów w mediach społecznościowych.
Zbliżają się święta, więc to dobry czas na rzucenie kolejnych wyzwań fanom serii. Tym razem do wykonania będą dwa skrypty rozszerzające możliwości opisanych powyżej.
Wyzwanie 1
Do skryptu Wysyłanie grupowej wiadomości dodać możliwość wyboru czy wiadomość ma zawierać obrazek czy też nie oraz obsłużyć jego dodawanie do wiadomości.
Wyzwanie 2
Do skryptu Udostępniania postu w mediach społecznościowych dodać możliwość wstawiania obrazków oraz obsłużyć pozostałe serwisy społecznościowe.
Jeśli napotkasz na jakiś problem przy którymś z wyzwań, napisz o tym w komentarzu, a postaram się pomóc.
 
Polecamy również:
Recenzja aplikacji Workflow
Pozostałe artykuły z serii: Jak tworzyć skrypty w Workflow

Mariusz Bugajski

Na co dzień programista, redaktor i bloger. Człowiek, którego pasją jest programowanie oraz cały świat IT z naciskiem na firmę Apple.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Dawid (czif)

    Fajnie, fajnie. Lubię te posty ze skryptami, bo w wyszukiwarce Workflow nie wiem, co mogę znaleźć. No i sam też nie wiem, co mógłbym stworzyć.
    Te dwa skrypty akurat nie dla mnie, ale fajnie widzieć takie posty 🙂