iPhone X jest już wyposażony w skaner 3D. Jednak ma on ograniczony zasięg i działa tylko od strony ekranu. Tak, to ten emiter kropek z kamerą w podczerwieni używany do Face ID, animoji oraz efektów 3D w czasie rzeczywistym, nakładanych na obraz twarzy.
W sierpniu 2016 roku urząd patentowy ogłosił przyznanie firmie Apple praw do patentu, związanego z miniaturowym modułem skanera 3D, złożonego jeszcze w 2015 roku. I nie jest to ani pierwszy, ani jedyny patent Apple związany z tą technologią. Firma w portfolio ma już patenty na użycie 3D do obsługi interfejsu np. w komputerach i smart-okularach za pomocą gestów. Jeden z wielu opisuje Patently Apple. Inne patenty 3D dotyczą m.in. systemów podobnych do użytego w Face ID. Niebawem przyjdzie czas na coś więcej.
W iOS 11 pojawiło się nowe API. Jest to ARKit. Wraz z nim znacznie zwiększyła się ilość i jakość aplikacji używających rozszerzonej rzeczywistości. Pisaliśmy już m.in. o IKEA Place.
Tim Cook w kilku wypowiedziach podkreślał, jak ważna dla Apple jest technologia AR, oraz że wiąże z jej rozwojem duże nadzieje.
ARKit i aplikacje z niego korzystające działają na iPhone na podstawie analizy obrazu i danych z sensorów ruchu i pozycji. Głębia i mapowanie 3D odbywa się jedynie za pomocą analizy danych z kamery. Radzi sobie z tym nawet iPhone 6s, jednak kosztem baterii, ponieważ wymaga to użycia pełnej mocy obliczeniowej. Nowe iPhone’y z A11 zostały wyposażone poza Neural engine, również w lepsze żyroskopy i akcelerometry. W tych samych scenach sprawdzają się lepiej niż np. iPhone 7 Plus. Jednak nadal z płaskiego obrazu z kamery nie daje się idealnie dokonać odwzorowania 3D. Pełne skanowanie ma to zmienić.
Jak podaje Bloomberg, tylny skaner 3D wykorzystujący technologię laserową ma się pojawić w iPhone’ach już w 2019 roku. Nie dość, że pozwoli robić idealne zdjęcia, to błyskawicznie stworzy model 3D (przynajmniej z widzianej strony) obiektów. Dodatkowo pozwoli na jeszcze bardziej precyzyjne śledzenie zmian położenia i kąta patrzenia na scenę oraz jej rozbudowę, wraz ze zmianą pozycji. Prawdopodobnie też będzie mniej energochłonny niż wysilona analiza obrazu. Dodajmy do tego następców Neural engine i mamy bazę do zastosowań, które obecnie nawet ciężko zdefiniować, bo część z nich dopiero zostanie wymyślona. Czeka nas kolejna rewolucja.
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.