Wybierz Strona

IKEA Place wreszcie dostępna w Polsce!

IKEA Place wreszcie dostępna w Polsce!

  • 0
  • 06.10.2017
Jaromir Kopp

Z tygodniowym opóźnieniem, bo zapowiadana była 29 września, IKEA Place, trafiła do polskiego App Store. To aplikacja służąca do „meblowania” pomieszczeń za pomocą rzeczywistości rozszerzonej, wydana przez sieć IKEA.

IKEA Place jako dobry przykład użycia ARKit

O Augmented Reality, dużo się mówiło przed i w trakcie premiery iOS 11. Po również, ale mniej. Obecnie przyszedł czas na weryfikację pomysłów, jakie wydawcy oprogramowania mieli na jej użycie. IKEA Place moim zdaniem, weryfikację zaliczyła z wynikiem pozytywnym.

Sprawdź, zanim zakupisz.

IKEA Place pozwala na wirtualne ułożenie mebli w pomieszczeniu. Jest wyjątkowo prosta w obsłudze. Na początek za pomocą symulowanego dialogu, program prosi nas o zezwolenie na użycie kamery, następnie musimy „zeskanować” pomieszczenie, czyli skierować aparat na „powierzchnie płaskie”. Po skanowaniu możemy zacząć rozmieszczać meble. Wyboru dokonujemy z dość bogatego katalogu podzielonego na serie mebli i ich rodzaje. Przy ikonie serii lub rodzaju mamy znaczek informujący o ilości przedmiotów. Dodatkowo wyróżnione zostało kilka prostych mebli wygodnych do ustawienia w skanowanym pomieszczeniu, co ułatwia rozpoczęcie użytkowania programu. Jest też opcja wyszukiwania po nazwie lub opisie. Ważną informacją są polskie ceny.
IKEA Place 1
Po wskazaniu mebla, przesuwając go po ekranie, wybieramy mu miejsce. Możemy go oczywiście obracać i obejrzeć z każdej strony. Jeżeli chcemy poprawić lokalizację, pukamy w niego ponownie i przestawiamy. Wykonaną aranżację możemy wysłać wprost z aplikacji, nie musimy pamiętać, jak się wykonuje „zdjęcie ekranu”.
Można umieścić wiele mebli naraz, a iPhone 7 Plus nie łapie zadyszki. Pozycjonowanie w zeskanowanym pomieszczeniu jest bardzo stabilne.
IKEA Place 2
Jedyna wada aplikacji to jej dość dziwna lokalizacja (spolszczenie). W systemie występuje jako angielska i choć porozumiewa się z nami po polsku, to systemowe okna dialogowe, jak wysyłanie zdjęcia, są po angielsku. Widać, że programiści nie odrobili lekcji z zasad lokalizacji programów zalecanych przez Apple.
Program wymaga iPhone’a lub iPada z procesorem A9, lub nowszym, czyli iPhone 6s(plus), iPhone SE, iPhone 7(Plus), iPhone 8(Plus, X), iPad Pro (stare i nowe), iPad 9,7 5 gen.
IKEA Place to jedno z najbardziej praktycznych i dobrze wykonanych zastosowań ARKit iOS 11, jakie do tej pory poznałem.
IKEA Place  w App Store 

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!