Wybierz Strona

iPhone ze trójwymiarowym skanerem 3D? Prawdopodobnie już niebawem

iPhone ze trójwymiarowym skanerem 3D? Prawdopodobnie już niebawem

  • 0
  • 15.11.2017
Jaromir Kopp

iPhone X jest już wyposażony w skaner 3D. Jednak ma on ograniczony zasięg i działa tylko od strony ekranu. Tak, to ten emiter kropek z kamerą w podczerwieni używany do Face ID, animoji oraz efektów 3D w czasie rzeczywistym, nakładanych na obraz twarzy.

Apple od lat poszukuje rozwiązań do skanowania 3D

W sierpniu 2016 roku urząd patentowy ogłosił przyznanie firmie Apple praw do patentu, związanego z miniaturowym modułem skanera 3D, złożonego jeszcze w 2015 roku. I nie jest to ani pierwszy, ani jedyny patent Apple związany z tą technologią. Firma w portfolio ma już patenty na użycie 3D do obsługi interfejsu np. w komputerach i smart-okularach za pomocą gestów. Jeden z wielu opisuje Patently Apple. Inne patenty 3D dotyczą m.in. systemów podobnych do użytego w Face ID. Niebawem przyjdzie czas na coś więcej.

Apple i AR

W iOS 11 pojawiło się nowe API. Jest to ARKit. Wraz z nim znacznie zwiększyła się ilość i jakość aplikacji używających rozszerzonej rzeczywistości. Pisaliśmy już m.in. o IKEA Place.
Tim Cook w kilku wypowiedziach podkreślał, jak ważna dla Apple jest technologia AR, oraz że wiąże z jej rozwojem duże nadzieje.

ARKit + 3D skaner = doskonała rzeczywistość rozszerzona

ARKit i aplikacje z niego korzystające działają na iPhone na podstawie analizy obrazu i danych z sensorów ruchu i pozycji. Głębia i mapowanie 3D odbywa się jedynie za pomocą analizy danych z kamery. Radzi sobie z tym nawet iPhone 6s, jednak kosztem baterii, ponieważ wymaga to użycia pełnej mocy obliczeniowej. Nowe iPhone’y z A11 zostały wyposażone poza Neural engine, również w lepsze żyroskopy i akcelerometry. W tych samych scenach sprawdzają się lepiej niż np. iPhone 7 Plus. Jednak nadal z płaskiego obrazu z kamery nie daje się idealnie dokonać odwzorowania 3D. Pełne skanowanie ma to zmienić.
Jak podaje Bloomberg, tylny skaner 3D wykorzystujący technologię laserową ma się pojawić w iPhone’ach już w 2019 roku. Nie dość, że pozwoli robić idealne zdjęcia, to błyskawicznie stworzy model 3D (przynajmniej z widzianej strony) obiektów. Dodatkowo pozwoli na jeszcze bardziej precyzyjne śledzenie zmian położenia i kąta patrzenia na scenę oraz jej rozbudowę, wraz ze zmianą pozycji. Prawdopodobnie też będzie mniej energochłonny niż wysilona analiza obrazu. Dodajmy do tego następców Neural engine i mamy bazę do zastosowań, które obecnie nawet ciężko zdefiniować, bo część z nich dopiero zostanie wymyślona. Czeka nas kolejna rewolucja.

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!