^

Dziś premiera macOS High Sierra. Zobacz co nowego

Redakcja

25 września 2017

Już dziś oficjalna premiera macOS High Sierra – najnowszego systemu operacyjnego firmy Apple dla komputerów Mac. Chociaż nie przynosi nam wielu zmian wizualnych, znajdziemy w nim wiele wartych uwagi rozwiązań. Zobacz, co nowego zobaczymy, i co warto wiedzieć o tym systemie.

Dla kogo macOS High Sierra?

Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić, jest to, czy nasz Mac jest zgodny z nową wersją systemu. Poniżej lista komputerów Mac kompatybilnych z macOS High Sierra:

 • MacBook Pro (2010 i późniejsze),
 • MacBook (koniec 2009 i późniejsze),
 • MacBook Air (2010 i późniejsze),
 • Mac Pro (2010 i późniejsze),
 • iMac (koniec 2009 i późniejsze),
 • Mac mini (2010 i późniejsze).

macOS High Sierra co nowego
Warto także upewnić się, że kluczowe dla nas oprogramowanie będzie działać pod nowym systemem. Zajrzyjmy do AppStore i sprawdźmy, czy pojawiły się tam aktualizacje wprowadzające zgodność z nowym systemem. Jeśli nasze oprogramowanie nie pochodzi ze sklepu Apple, powinniśmy odwiedzić stronę dewelopera lub poszukać informacji na forach internetowych.
Przed zainstalowaniem nowej wersji systemu należy bezwzględnie utworzyć kopię zapasową w programie Time Machine lub za pomocą innych alternatyw. Jeśli po zainstalowaniu High Sierra napotkamy problemy, będziemy mogli cofnąć się szybko do poprzedniej wersji przy użyciu kopii zapasowej.
macOS High Sierra co nowego

Nowy system plików APFS

Dwa lata temu na WWDC Apple ogłosił nowy sytem plików APFS. Został wprowadzony początkowo w urządzeniach z iOS z aktualizacją do wersji 10.3. Teraz otrzymamy go wreszcie na Macu z High Sierra. Maki począwszy od systemu 8 korzystały z archaicznego obecnie systemu plików HFS+, który nie nadążał już za zmieniającą się rzeczywistością. Nowy APFS oprócz szybkości w kopiowaniu plików, które powinno zaoszczędzić sporo czasu nawet na starszych komputerach Mac, przynosi miedzy innymi wbudowane szyfrowanie, zabezpieczenia przed uszkodzeniami i uproszczone tworzenie kopii zapasowych.
macOS High Sierra co nowego

Metal 2

To nowa technologia, nowe API i potężne narzędzia dla programistów. Metal 2 przyniesie 10-krotny wzrost przepustowości, co pozwoli osiągnąć znacznie lepszą grafikę, dodając wsparcie dla zewnętrznych kart graficznych. Metal 2 pozwoli tworzyć jeszcze potężniejsze gry i aplikacje oraz dostarcza wsparcie wirtualnej rzeczywistości. Dzięki temu w High Sierra będzie można  tworzyć interakcyjne wrażenia wirtualnej rzeczywistości na Macu.

Nowy kodek video

High Sierra wprowadza uaktualnienie do nowego standardu branżowego, High Codes Video Coding H.265. Dzięki niemu nowy system kompresuje wideo do 40 procent lepiej niż obecnie H.264. Z wykorzystaniem nowego kodeka filmy będą płynniejsze i zajmą zdecydowanie mniej miejsca na naszych dyskach.
macOS High Sierra co nowego

Lepsze Zdjęcia

Program Zdjęcia w macOS High Sierra dostanie nowy pasek narzędzi zawierający zaawansowane narzędzia do edycji, takie jak np. krzywe. Jeśli te będą dla niewystarczające, program Zdjęcia obsłuży posiadane przez edytory zewnętrzne takie jak Photoshop czy Pixelmator. Będą mogły być uruchamiane bezpośrednio z programu Zdjęcia, a wykonane przez nie edycje zapisane w naszej bibliotece zdjęć. Ponadto otrzymamy lepszą edycję Live Photos i nowe tematy dla Wspomnień.

Szybsze Safari

Nową przeglądarkę Safari 11 już znamy. Dzięki jej wydajności i nowym funkcjom będziemy lepiej pracowac w sieci. Zobacz, co się zmieniło w nowej przeglądarce od Apple tutaj.

Notatki

Podobnie jak w iOS w High Sierra’s będziemy mogli tworzyć przypięte notatki, dla ważnych informacji. Dodatkowo dzięki tabelom będzie można lepiej organizować przygotowywane przez nas treści.
Poza tym zobaczymy w nowym systemie macOS High Sierra nieco mniej spektakularne nowości takie jak: wyświetlanie wielu wyników z Wikipedii w Spotlight, nowe emoji czy usprawnienia w programie Mail.
macOS High Sierra co nowego
Wielu usprawnień w macOS High Sierra nie dostrzeżemy gołym okiem, jednak mają one za zadanie dbać o szybkość, bezpieczeństwo i stabilność nowego systemu. Udostępnienia nowego systemu spodziewamy się dziś o godzinie 19.00 naszego czasu. Tradycyjnie życzymy Wam doskonałego Dnia Aktualizacji i fantastycznej zabawy z nowym systemem.
Zdjęcia

Redakcja

Tworzymy dla Ciebie serwis Mój Mac. Strona z informacjami o Apple i technologii. Opinie, recenzje i testy. Wszystko, co chcesz wiedzieć o świecie nadgryzionych jabłek.
Komentarze (6)
L

6 komentarzy

 1. Kamil

  Myślicie że MacBook Pro 2012 (bez retiny) uciągnie nowy system? mam obawy przed aktualizacją czy aby zbyt mi komputer nie zwolni 🙂

  • RK

   Na MacBook Pro 2010 chodzi dobrze, tak jak Sierra. Nie widać by coś działało widocznie szybciej, ale i nie wolniej.

 2. mantis30

  HEVC to High Efficiency Video Coding a nie „High Codes Video Coding” 😉 Tak na marginesie to mimo, że sam system wspiera sprzęty z 2009 roku to znaczna część nowych technologii nie zadziała (wcale lub zadowalająco) na tych komputerach. Już dwuletni rMPro 15″ nie obsługuje sprzętowo kodowania H.265…

  • Krzysztof Kwiatkowski

   Wytłumacz mi co to oznacza dla zwykłego użytkownika który korzysta z aplikacji ze sprawdzonych źródeł?

   • gamex

    NIe ma problemu żeby apka z takim „dodatkiem” trafiła do appstore lub innego sprawdzonego źródła.