^

Najważniejsze zmiany w przeglądarce Safari 11

Przemysław Marczyński

20 września 2017

Nowa wersja przeglądarki internetowej Safari pojawiła się w aktualizacjach oprogramowania systemu macOS. Chociaż lista zmian nie wydaje się imponująca, to jednak nowe funkcje związane z wyświetlaniem stron są bardzo dużą zmianą. W tym tekście pokażę najważniejsze nowości jakie pojawiły się w Safari 11, a które pomogą Ci lepiej wykorzystać potencjał tej świetnej przeglądarki internetowej.
safari11-ustawieniastrony

Kontrola nad stroną

Teraz możesz ustalić jak przeglądarka internetowa będzie zachowywać się na konkretnej witrynie. Najważniejszą zmianą jest to, że ustalasz te parametry dla konkretnej strony internetowej, a nie globalnie dla wszystkich adresów www. Mamy kontrolę nad tym czy mają pojawiać się wyskakujące okna, czy strona ma być wyświetlana w widoku Reader (idealnym do czytania tekstu bez formatowania), jakie jest przybliżenie strony (Zoom) oraz czy multimedia mają się automatycznie otwierać po odwiedzeniu witryny. Najszybciej do tych ustawień dotrzemy poprzez wybranie z menu Safari / Ustawienia dotyczące tej witryny…
safari11-ustawieniastrony
Możemy również wyciągnąć na pasek narzędzi ikonę Preferencje dotyczące witryny – Widok / Dostosuj pasek narzędzi i przeciągnijcie ikonę koła zębatego na pasek.

safari11-dostosowanie-przycisku

Animacja pokazująca dostosowanie belki z narzędziami


Parametry wyświetlania strony otrzymały swoje miejsce w Preferencjach przeglądarki pod przyciskiem Witryny. Tutaj sprawdzimy ustawienia dla wszystkich stron podzielone na kategorię: Reader, Blokada zawartości, Autoodtwarzanie i inne.

Czytaj wygodniej treści na stronach www

safari-reader

Ustawienie parametrów funkcji Reader w Safari 11


Funkcja reader jest bardzo przyjemnym dodatkiem gdy chcemy skupić się na samej treści artykułu. Po wciśnięciu przycisku znajdującego się po lewej stronie adresu www mamy dostęp do funkcje Reader która odziera zawartość witryny ze wszystkiego co przeszkadza w czytaniu tekstu. Dziś możemy także dostosować wyświetlanie tekstu do swoich potrzeb powiększając czcionkę i ustalając kolor tła oraz czcionkę.
safari11-reader

Reader w Safari 11

Jak nie zachowywać zawartości witryn

Lista Czytelnia to funkcja która pomaga nam zachować na później treści jakie będziemy chcieli na spokojnie przeczytać. Wystarczy najechać kursorem na pole adresu w przeglądarce i gdy pokaże się tam mały przycisk „plus” wciśnijmy go. Strona zostanie zapisana na naszej liście. Co więcej, jeśli nie mamy internetu ta witryna wciąż będzie gotowa do czytania. Nowe Safari 11 pozwala jednak usunąć zawartość strony z naszego dysku tworząc niejako listę samych odnośników do strony oszczędzając przy tym pojemność naszego dysku twardego.
safari11-listaczytelnia

Inne zmiany

Obok tych zmian które są dla nas przydatne podczas przeglądania internetu, nowe Safari 11 otrzymało dużo poprawek silnika odpowiedzialnego za otwieranie stron. Polepszono wydajność oraz mechanizmy wypełniania formularzy na stronach internetowych.
Jeśli z jakichś powodów nie korzystacie z Safari na macOS to dziś warto sprawdzić czy przypadkiem najlepszą aplikacją do przeglądania sieci nie jest program który mamy wbudowany w system operacyjny. Sam wielokrotnie próbowałem przesiadać się na inne przeglądarki (wciąż sentymentalnie wracam do Opery), ale za każdym razem wracam do Safari jako mojej domyślnej. Aktualizacja Safari jest pewnego rodzaju zwiastunem zmian jakie czekają nas już 29. września. Czekamy zatem na nowa wersję całego systemu macOS 10.13 High Sierra.
Witryna przeglądarki Safari – https://www.apple.com/safari/

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Anna Surawska

    Jeszcze jednym plusem jest blokowanie autoodtwarzania na stronach materiałów wideo.

  2. Behinder

    Ja bym jeszcze sprawdził czy nie dodali jakiegoś wsparcia w CSS3, tak jak w poprzednej dali scroll-snapping