^

Jak zapanować nad hasłami

Robert Wojno

16 września 2017

O potrzebie korzystania z silnych haseł nie trzeba nikogo przekonywać. Używanie tego samego hasła do wielu serwisów albo wymyślanie prostych do odgadnięcia fraz może nas i nasze dane narazić na spore niebezpieczeństwo. Zobaczcie jak zapanować nad hasłami w naszych komputerach.
Silne hasła bardzo trudno spamiętać, ale z pomocą przychodzą nam jak zwykle odpowiednie aplikacje — menadżery haseł. Dzięki nim dane do logowania i hasło zostaną wypełnione automatycznie, a nasza pamięć będzie wolna od skomplikowanych ciągów cyfr i liter. Tylko który program jest najlepszy i zapewnia należytą ochronę naszym hasłom? Na te pytania staramy się odpowiedzieć w poniższym przeglądzie aplikacji do zarządzania hasłami.

Rozwiązanie najprostsze Pęk kluczy macOS + iCloud

Apple wyposażyło macOS w odpowiednie narzędzie i nazywa się ono Pęk kluczy. Korzystając z przeglądarki Safari, mamy możliwość zapisania loginów i haseł do przeglądanych witryn. Aplikacja zapamiętuje również hasła do sieci Wifi oraz można w niej zapisywać bezpieczne notatki.
Po włączeniu synchronizacji Pęku kluczy z iCloud otrzymujemy dostęp do zapisanych haseł także na urządzeniach z iOS. Działa to wręcz niezauważalnie. To znaczy telefon automatycznie podłącza się do znanych sieci Wifi i korzystając z Safari otrzymujemy autouzupełnianie pól hasła i loginu. Na telefonie nie mamy natomiast osobnej aplikacji do podglądania zapisanych haseł czy notatek.
Jest to rozwiązanie proste i skuteczne, jednak można mieć zastrzeżenia do jego bezpieczeństwa. Teoretycznie każdy, kto wejdzie w posiadanie kodu do naszego urządzenia, będzie mógł się zalogować do zapisanych serwisów.
Jak zapanować nad hasłami

Dla wszechstronnych — LastPass

Rozwiązaniem trochę bardziej zaawansowanym jest LastPass. Aplikacja ta narodziła się jako wtyczka do przeglądarki zapamiętująca hasła i z czasem rozrosła się do pełnoprawnego i wieloplatformowego menadżera haseł.
Możemy w niej zapisać dane do wybranych witryn, tworzyć foldery i wyszukiwać hasła. Od niedawna korzystanie z wersji na iOS nie wymaga już płatnej subskrypcji. Możemy zatem sprawdzać również hasła na telefonie. Niestety, brak integracji z najpopularniejszymi z najpopularniejszymi przeglądarkami mobilnymi i aplikacjami. LastPass jest bardzo przydatny, gdy korzystamy z kilku komputerów i nie są to tyko Maki. Niestety, wiele do życzenia pozostawia wygląd aplikacji i intuicyjność jej obsługi. Technicznie jednak nie można jej nic zarzucić. Nasze hasła są chronione zaawansowanym algorytmem szyfrującym i mamy do nich dostęp na wielu urządzeniach, a to wszystko za darmo.
Jak zapanować nad hasłami

Najpopularniejszy — 1Password

To chyba najbardziej znana aplikacja do zapamiętywania haseł. 1Password cechuje się bardzo wygodnym i atrakcyjnym wizualnie interfejsem oraz mnogością funkcji. Możemy zapamiętywać nie tylko hasła do serwisów internetowych, ale również adresy, dane kart kredytowych i tajne notatki.
1Password używa do zabezpieczenia naszych haseł bardzo bezpiecznego algorytmu i oferuje integrację z wieloma przeglądarkami i aplikacjami firm trzecich. Dzięki temu nasze hasła są nie tylko bezpieczne, ale też mamy do nich wygodny dostęp na każdym urządzeniu, nawet na Apple Watch.
Ten najbardziej znany menadżer haseł imponuje możliwościami, ale niestety może zniechęcać ceną. Aplikacja na Mac jest płatna, i to niemało, a jeśli zechcemy z niej korzystać na urządzeniach z iOS, to uskłada się dość pokaźna suma.
Jak zapanować nad hasłami

Ciekawa alternatywa — Dashlane

Dashlane to mało znana aplikacja, która możliwościami powoli dorównuje 1Password, a jest darmowa. Zapiszemy w niej hasła, dane kart kredytowych, a także paragony i dowody zakupów.
Interfejs aplikacji jest bardzo przejrzysty i wygląda nowocześnie. Hasła są zabezpieczone zaawansowanym algorytmem szyfrowania AES-256, więc nie ma obawy, że ktoś niepowołany uzyska do nich dostęp.
Dashlane oferuje również aplikację na iOS, ale synchronizacja danych między urządzeniami wymaga wykupienia płatnej subskrypcji. Warto rozważyć ten krok,
bo aplikacja wygląda i działa świetnie, choć niestety nie oferuje takiej integracji z systemem i innymi aplikacjami jak najważniejszy konkurent.
Artykuł oryginalnie pojawił się w numerze 6/2017 Mój Mac Magazynu.

Robert Wojno

Dziennikarz technologiczny i specjalista od treści internetowych. Miłośnik, ale nie fanboy Apple. Fan wszystkiego co technologiczne i gadżeciarskie. W moim domu tylko lodówka nie jest (jeszcze) podłączona do Internetu.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. darekpoznan

  Jest jeszcze Enpass (dostepny na wszystkie systemy desktop i mobilne, szyfrowanie 256-bitowym AES).
  Wersje desktopowe są darmowe, wersje mobilne do 20 pozycji również. Przy wymaganej synchronizacji powyżej 20 pozycji jednorazowy koszt licencji (bez abonamentów!) to 9,99 $ za 1-ną platformę mobilną.
  Synchronizacja haseł możliwa przez iCloud (iOS and MAC OS X), Dropbox, OneDrive, Google Drive, Box i WebDAV.

 2. Wielosmakowy

  Po pierwsze: „Na telefonie nie mamy natomiast osobnej aplikacji do podglądania zapisanych haseł czy notatek.” w iOS 11 jest gołym okiem widoczna opcja „Konta i Hasła”, w IOS10 i wcześniej było to nieco bardziej ukryte. Trzeba wejść w ustawienia Safari -> Hasła i formularze a następnie w Zachowane hasła.

 3. Wielosmakowy

  Po drugie: „Dashlane to mało znana aplikacja, która możliwościami powoli dorównuje 1Password, a jest darmowa.”
  Dla porównania dwa sklepy z aplikacjami i ilość ocen:
  App store: DL – 25000 1P – 20000
  Google Play DL – 61000 1P – 23000
  Nie jest to wyrocznia, ale pisać, że to mało znana aplikacja to brednie.
  Mówisz, że możliwościami pomału dorównuje 1password?
  Kilka przykładów:
  Import danych – 1password:
  http://d.pr/i/yNy7Xn
  Import danych – Dashlane:
  http://d.pr/i/m1RUQy
  dwustopniowa autoryzacja:
  Dashlane – 6 letni program -posiada
  1password – 12 letni program – brak
  proszę porównać auto-wypełnianie i auto-logowanie w DL i 1P
  Proszę poczytać testy menedżerów haseł robionych przez różne magazyny/blogi/serwisy. Dashlane wypada raz bardzo dobrze, raz dobrze, za to 1password z reguły to dolna stawka.
  Kolega darekpoznan piszę, że subskrypcja rodzinna kosztuje 5 usd miesięcznie. Należy dodać, że to cena bez VAT i przy zakupie z góry za rok.
  Mnie też skusiło 2,99 USD dla pojedynczej osoby. Okazało się, że ostatecznie zapłaciłem za 1 miesiąc dla pojedynczej osoby prawie 5 usd
  http://d.pr/i/cTywwS
  Dodam, że wcześniej wydałem za 1password na Maca około 200zł.

  • Bartek Kowalski

   To co byś polecał w oparciu o swoje doświadczenie. Ja wciąż się waham, którą opcję wybrać i żeby było śmiesznie decyduję właśnie między trzema powyższymi.

   • Wielosmakowy

    Ja na Macu korzystam z 1password bo kupiłem go i jest dość intuicyjny (wersja pełna na Maca). Na iPhonie Dashlane (bo jest darmowy), a do tego LastPass za 1USD/miesiąc. Dashlane możesz testować od miesiąca do sześciu za free. 1password miesiąc za free, LastPass płacisz 1USD. Sam sobie sprawdź i wybierz najlepszy. Jak używasz kilka systemów to LastPass wychodzi najtaniej, ma brzydki interfejs ale ładnie się synchronizuje ze wszystkimi systemami.