Wybierz Strona

Make IT Simple, czyli jak przyciągnąć maturzystów do informatyki

Make IT Simple, czyli jak przyciągnąć maturzystów do informatyki

  • 0
  • 10.04.2017
Jaromir Kopp

Make IT Simple, dzień z informatyką na Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu odbył się 5 kwietni 2017 roku. Celem imprezy, było zachęcenie maturzystów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych stojących przed wyborem ścieżki kariery, do zainteresowania się informatyką oraz kierunkami z nią związanymi, które są dostępne w ofercie edukacyjnej tej uczelni. Absolwenci szkół średnich mogą wybierać wśród takich specjalności jak: biznesowe aplikacje internetowe i social media, programista aplikacji w chmurze, SAP- zintegrowane systemy informatyczne, sieci, systemy i bezpieczeństwo IT oraz tester oprogramowania.
Partnerami wydarzenia były m.in. firmy: NOKIA, IBM, Gigaset, Frool Ltd. i Giant LaZer, których przedstawiciele podczas wykładów oraz na własnych stoiskach zachęcali do studiów informatycznych i przedstawiali oferty pracy dla studentów.

Make IT Simple: wykłady

W wykładach i zajęciach praktycznych wzięła udział ponad setka uczniów i osób zainteresowanych tematyką warsztatów. Na miejscu, wydarzenie relacjonowali wysłannicy redakcji Mój Mac Magazynu, patrona medialnego „Makie IT Simple”: Łukasz Banaszak i Sebastian Szwarc, a Jaromir Kopp prowadził jeden z bloków zajęć praktycznych.
 
Make IT Simple redaktorzy Mój Mac
Dzień z Informatyką został zainaugurowany w auli WSB. Uroczystość otworzyli Sebastian Sobczyk, menedżer na kierunku informatyka oraz Marcin Pieleszek. W rozpoczynającym wykładzie wyczerpująco omówiono zagrożenia dla biznesu, wynikające z pomysłowości cyberprzestępców. Na podstawie konkretnych przykładów wykazano konieczność szyfrowania danych oraz pokazano jakich niebezpieczeństw udaje się uniknąć, stosując dwustopniowe uwierzytelnianie kont, również w serwisach społecznościowych.
Make IT Simple aula
Łukasz Marczewski, dyrektor zarządzający Frool Lld przybliżył uczniom i nauczycielom Facebooka, jako platformę dla promowania firmy i osobistej marki. Prelegent pokazał również, jak na prowadzeniu działalności w medium społecznościowym Marka Zuckerberga, można zarabiać. Żeby jednak nie było idylli, w wystąpieniu poruszono problem ciemnej strony social media.
Dużo mówiło się o zagrożeniach w świecie IT, również Rafal Czerniewicz, IBM, Security Operations Centre (SOC) Manager InfoComm & Retail Sector Manager CISSP w prezentacji zaznajomił słuchaczy z zagadnieniami cyber-bezpieczeństwa.
W trakcie przerwy, goście wydarzenia mogli porozmawiać z wykładowcami WSB i przedstawicielami firm technologicznych, wśród których byli potentaci (IBM, Nokia) oraz prężnie rozwijające się start up’y.
Make IT Simple przerwa

Make IT Simple: zajęcia praktyczne

Na samych wystąpieniach targi się nie skończyły. Uczniowie dostali możliwości uczestnictwa w wybranych warsztatach, prowadzonych przez doświadczonych praktyków: Karola Kolańskiego (internet rzeczy), Marcina Pieleszkę (praktyka hakingu), Jakuba Korczyńskiego (wirtualna rzeczywistość) i Karolinę Herlender (programowanie dla humanistów).
Make IT Simple Wirtualna Rzeczywistość
Nasz redakcyjny kolega Jaromir Kopp poprowadził warsztaty „Inteligentny dom: zrób to sam”, dzieląc się z przyszłymi studentami swoją nową wielką pasją, czyli programowaniem praktycznym. Wprowadził uczniów w tajniki kodowania mikrokontrolerów oraz pokazał, jak można niewielkim nakładem kosztów uczynić dom „inteligentnym” i przyjaznym.
Make IT simple 2017 - dzień z informatyką na WSB 2 Make IT simple 2017 - dzień z informatyką na WSB 1
Między dwiema sesjami warsztatów odbyły się kolejne wykłady: Bartosz Jabłonna z polskiego oddziału Nokii wprowadził nas w przyszłość, czyli internet 5G, będący kluczem do programowalnego świata. Z kolei Katarzyna Jaśkiewicz, z ramienia GIGASET-u opowiadała o „zwinnym” zarządzaniu projektami.
Make IT simple 2017 - dzień z informatyką na WSB 1
Dni Informatyki WSB, zwieńczyło wystąpienie Artura Skrzypczaka poświęcone dronom, ich konstrukcji, pilotażowi, zasadom bezpieczeństwa oraz ograniczeniom prawnym. Wykład był połączony z praktycznym pokazem z użyciem wielu rodzajów dronów.
Make IT simple 2017 -Drony
Make IT simple 2017 - dzień z informatyką na WSB 8 Make IT simple 2017 - dzień z informatyką na WSB 6 Make IT simple 2017 - dzień z informatyką na WSB 5 Make IT simple 2017 - dzień z informatyką na WSB 4 Make IT simple 2017 - dzień z informatyką na WSB 2 Make IT simple 2017 - dzień z informatyką na WSB 1

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mój Mac Magazyn

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!