^

Make IT Simple, czyli jak przyciągnąć maturzystów do informatyki

Jaromir Kopp

10 kwietnia 2017

Make IT Simple, dzień z informatyką na Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu odbył się 5 kwietni 2017 roku. Celem imprezy, było zachęcenie maturzystów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych stojących przed wyborem ścieżki kariery, do zainteresowania się informatyką oraz kierunkami z nią związanymi, które są dostępne w ofercie edukacyjnej tej uczelni. Absolwenci szkół średnich mogą wybierać wśród takich specjalności jak: biznesowe aplikacje internetowe i social media, programista aplikacji w chmurze, SAP- zintegrowane systemy informatyczne, sieci, systemy i bezpieczeństwo IT oraz tester oprogramowania.
Partnerami wydarzenia były m.in. firmy: NOKIA, IBM, Gigaset, Frool Ltd. i Giant LaZer, których przedstawiciele podczas wykładów oraz na własnych stoiskach zachęcali do studiów informatycznych i przedstawiali oferty pracy dla studentów.

Make IT Simple: wykłady

W wykładach i zajęciach praktycznych wzięła udział ponad setka uczniów i osób zainteresowanych tematyką warsztatów. Na miejscu, wydarzenie relacjonowali wysłannicy redakcji Mój Mac Magazynu, patrona medialnego „Makie IT Simple”: Łukasz Banaszak i Sebastian Szwarc, a Jaromir Kopp prowadził jeden z bloków zajęć praktycznych.
 
Make IT Simple redaktorzy Mój Mac
Dzień z Informatyką został zainaugurowany w auli WSB. Uroczystość otworzyli Sebastian Sobczyk, menedżer na kierunku informatyka oraz Marcin Pieleszek. W rozpoczynającym wykładzie wyczerpująco omówiono zagrożenia dla biznesu, wynikające z pomysłowości cyberprzestępców. Na podstawie konkretnych przykładów wykazano konieczność szyfrowania danych oraz pokazano jakich niebezpieczeństw udaje się uniknąć, stosując dwustopniowe uwierzytelnianie kont, również w serwisach społecznościowych.
Make IT Simple aula
Łukasz Marczewski, dyrektor zarządzający Frool Lld przybliżył uczniom i nauczycielom Facebooka, jako platformę dla promowania firmy i osobistej marki. Prelegent pokazał również, jak na prowadzeniu działalności w medium społecznościowym Marka Zuckerberga, można zarabiać. Żeby jednak nie było idylli, w wystąpieniu poruszono problem ciemnej strony social media.
Dużo mówiło się o zagrożeniach w świecie IT, również Rafal Czerniewicz, IBM, Security Operations Centre (SOC) Manager InfoComm & Retail Sector Manager CISSP w prezentacji zaznajomił słuchaczy z zagadnieniami cyber-bezpieczeństwa.
W trakcie przerwy, goście wydarzenia mogli porozmawiać z wykładowcami WSB i przedstawicielami firm technologicznych, wśród których byli potentaci (IBM, Nokia) oraz prężnie rozwijające się start up’y.
Make IT Simple przerwa

Make IT Simple: zajęcia praktyczne

Na samych wystąpieniach targi się nie skończyły. Uczniowie dostali możliwości uczestnictwa w wybranych warsztatach, prowadzonych przez doświadczonych praktyków: Karola Kolańskiego (internet rzeczy), Marcina Pieleszkę (praktyka hakingu), Jakuba Korczyńskiego (wirtualna rzeczywistość) i Karolinę Herlender (programowanie dla humanistów).
Make IT Simple Wirtualna Rzeczywistość
Nasz redakcyjny kolega Jaromir Kopp poprowadził warsztaty „Inteligentny dom: zrób to sam”, dzieląc się z przyszłymi studentami swoją nową wielką pasją, czyli programowaniem praktycznym. Wprowadził uczniów w tajniki kodowania mikrokontrolerów oraz pokazał, jak można niewielkim nakładem kosztów uczynić dom „inteligentnym” i przyjaznym.
Make IT simple 2017 - dzień z informatyką na WSB 2 Make IT simple 2017 - dzień z informatyką na WSB 1
Między dwiema sesjami warsztatów odbyły się kolejne wykłady: Bartosz Jabłonna z polskiego oddziału Nokii wprowadził nas w przyszłość, czyli internet 5G, będący kluczem do programowalnego świata. Z kolei Katarzyna Jaśkiewicz, z ramienia GIGASET-u opowiadała o „zwinnym” zarządzaniu projektami.
Make IT simple 2017 - dzień z informatyką na WSB 1
Dni Informatyki WSB, zwieńczyło wystąpienie Artura Skrzypczaka poświęcone dronom, ich konstrukcji, pilotażowi, zasadom bezpieczeństwa oraz ograniczeniom prawnym. Wykład był połączony z praktycznym pokazem z użyciem wielu rodzajów dronów.
Make IT simple 2017 -Drony
Make IT simple 2017 - dzień z informatyką na WSB 8 Make IT simple 2017 - dzień z informatyką na WSB 6 Make IT simple 2017 - dzień z informatyką na WSB 5 Make IT simple 2017 - dzień z informatyką na WSB 4 Make IT simple 2017 - dzień z informatyką na WSB 2 Make IT simple 2017 - dzień z informatyką na WSB 1

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy