Rok temu powołaliśmy z Jaromirem do życia WroAccessible. Nasz wspólny projekt, nieustannie ewoluuje, aktywnie współtworząc dostępną przestrzeń publiczną. Jednym z głównych efektów było namówienie Naczelnego Mój Mac Magazyn do wydania numeru Apple bez barier. Jako zespół WroAccessible z Jaromirem, Janem Witowskim i Lucyną Pawlak promujemy rozwiązania wpisujące się w nurt technologii bez barier. Dołączając do grona redaktorów Mój Mac Magazyn „przedłużę”. Naszą misję. Rozpoczynając nowy cykl tekstów, które pokażą, jak technologia pozwala wykorzystać, potencjał drzemiący w naszych iUrządzeniach. Przetestuję dla was wszystkie możliwe warianty.
Jestem dziennikarzem, blogerem, fotografikiem, organizatorem i pomysłodawcą dobrze znanej wam akcji WroAccessible. Łączę działania na styku technologii i nowych mediów. Korzystam z urządzeń Apple od kilku ładnych lat. Moim pierwszym urządzeniem z nadgryzionym jabłkiem był retro mac z oprogramowaniem odziedziczonym po niemieckiej agencji reklamowej. Na nim stawiałem pierwsze kroki w obróbce zdjęć. Moim pierwszym iPadem był iPad classic (pierwszej generacji), od tamtej pory połknąłem bakcyla „iPad Only”. Zawsze cenię sobie skrupulatną dbałość o detale. Perfekcyjne dopasowanie hardware do software. Począwszy od estetyki, skończywszy na aktywnym wsparciu osób z niepełnosprawnością.
Właśnie o nich będzie ten tekst wprowadzający…
Z łatwością przychodzi nam korzystanie z ekranów Retina iPhona, 3D touch intensyfikuje naszą pracę i wpływa na workflow. Siri (ciągle brakuje wersji polskiej) wykonuje polecenia, a nawet momentami wykazuje się poczuciem humoru. iUrządzenia w naszych rękach, w magiczny sposób, zamieniają się w mobilne biura. Coś o tym wiem, moje najlepsze projekty powstały w trakcie podróży.
Wiele razy słyszałem kolegów po fachu, toczących spory o wyższość Rose Gold nad Jet Black nowego iPhona. Wielkością ekranu i ilością pikseli, pojemnością i drenażem baterii w zależności od lokalizacji.
Piękny obrazek prawda?
Zróbcie, proszę krok wstecz. Wyjdźcie poza bezpieczną „strefę komfortu”. Wyobraźcie sobie, że nie widzicie, nie słyszycie, a nawet jeśli to wasze zmysły są sprawne w 20 procentach. Jesteście usytuowani w świecie ciszy, tutaj nie ma miejsca na wymyślnych korpo drwali z selfi stickerem. Kolory i dźwięki istnieją jako abstrakcyjne pojęcia.
Właśnie w tym miejscu zaczyna się magia Apple. Osoba z niepełnosprawnością wchodzi w rolę podróżnika. Jedynym biletem na drugą stronę jest przyjazna funkcja dostępności. Tim Cook i jego team, doskonale wychodzi naprzeciw takim potrzebom. Poszedłbym nawet krok dalej: zrobili to najlepiej ze wszystkich firm technologicznych, nie znam drugiego takiego ekosystemu zapewniającego tak permanentny support. Inżynierowie i programiści z Cupertino pomyśleli nawet o wsparciu dla niewidomych robiących zdjęcia.
Zanim zacznie, się nagonka uprzedzę wszystkich adwersarzy: ostatnie miesiące spędziliśmy z Jaromirem, prowadząc zajęcia dla seniorów. Przez nasze ręce, przeszło kilkadziesiąt urządzeń (jeśli chcecie wiedzieć, jak wygląda czyściec, to każcie Geekowi konfigurować i odzyskiwać hasła dostępu do kont Microsoft przez wieczność).
Przyjazność iUrządzeń doskonale widać na przykładzie najmniejszego, podstawowego komputera, znajdującego się w ofercie Apple
iPhona
Macbooka
Czy wreszcie urządzenia rodem z „Powrotu do Przyszłości” czyli iPada Pro 12.9
Zapraszam do wspólnej podróży!
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.