LET SWIFT Wrocław jest cykliczną imprezą dedykowaną mniej i bardziej zaawansowanym sympatykom programowania w języku Swift oraz deweloperom tworzącym oprogramowanie na systemy Apple, której Mój Mac ma zaszczyt patronować.
LET SWIFT Wrocław #3 (22 września 2016)
Trzecia impreza cyklu LET SWIFT odbyła się po wakacyjnej przerwie, podczas której organizatorzy, czyli firma Droids on Roids pracowicie odpoczywała między innymi podczas roboczych wakacji na wyspie Bali, o czym możecie przeczytać na ich blogu.
Choć miałem w tygodniu, gdy trzecie spotkanie programistów się odbywało, ogrom zajęć, to wsiadłem na rower i przejechałem 33 km (w jedną stronę), aby stawić się w samym centrum wrocławskiego Rynku w przyjaznym Klubie Proza.
Nie tylko ja byłem po wakacyjnej przerwie wygłodniały nowej programistycznej wiedzy i ciekawostek. Na spotkaniu pojawiło się kilkadziesiąt osób w tym sporo dziewczyn. Prelekcje rozpoczęły się z lekkim opóźnieniem, bo wielu słuchaczy pojawiło się w klubie Proza w ostatniej chwili, czyli o 19.00. Wśród widzów zauważyłem kilka znanych z poprzedniej imprezy twarzy, ale i wiele nowych. Po poczęstunku (niektórzy mogli pozwolić sobie na piwo, ja niestety z racji dojazdu rowerem nie bardzo) impreza rozpoczęła się miłym akcentem – losowaniem pierwszej nagrody od partnera LET SWIFT internetowej księgarni eBookpoint.pl. Do wygrania była bardzo przydatna nie tylko początkującym programistom książka „Czysty kod”. Kolejne szanse na wygranie książki pojawiły się po prelekcjach.
Michał Mynarski – Zaawansowane Google Analytics dla iOS, czyli jak nie zabić swojego SEO
Pierwsza prelekcja ucieszyła wszystkich, którzy muszą się zmagać z potrzebami „ludzi od pozycjonowania” w firmach, dla których tworzą aplikacje. Dowiedzieliśmy się jak unikać częstych błędów nie tylko w kodzie, ale i na poziomie komunikacji z działem SEO oraz ustalaniem założeń do analityki. Michał w możliwie przystępny sposób (bo temat był mocno „zagnieżdżony” w API Google Analytics i kodzie) przekazał swoje doświadczenia związane z każdym etapem implementacji analityki w aplikacjach.
Bazyli Zygan – Alzheimer w bitach
Przypomniał nam, abyśmy pamiętali o pamięci, czyli choć nie musimy się już podczas programowania w Swift, a nawet „nowym” ObjC zmagać z ręcznym zarządzaniem pamięcią jak było jeszcze nie tak dawno, gdy sam stawiałem pierwsze kroki w programowaniu dla iOS, to pamiętali o dobrych praktykach programowania.
Przyznam się, że zaskoczyła mnie ilość osób, które słabo pamiętały „retain & release” znane z ObjC, ale co się dziwić… byłem na 99,9% najstarszym osobnikiem na spotkaniu, a średnia wiekowa zgromadzonych raczej nie przekracza połowy moich przeżytych lat. Na szczęście Bazyli odświeżył jednym, a przedstawił innym jak obchodzić się z pamięcią, odróżniać „stos” od „sterty” i nie nadużywać „domknięć”, czyli bloków zastępując je delegacjami. Jego prelekcja na pewno zapadła w pamięć (zbieżność słów nieprzypadkowa) uczestników spotkania, albowiem jak na dobrego „showmana” przystało Bazyli, zadawał sporo pytań zgromadzonym i odpowiednio dostosowywał bieg prelekcji.
Oktawian Chojnacki – Dostępność w systemie iOS
To wyjątkowo bliski mi temat z racji zaangażowania w akcję WroAccessible.eu. Przypomnę tu też kwietniowe wydanie naszego magazynu „Apple bez barier”, gdzie tematem głównym była dostępność technologii dla niepełnosprawnych.
Oktawian nie tylko udzielił wskazówek jak projektować interfejsy i używać funkcji systemu iOS, aby ułatwić życie osobom niepełnosprawnym, ale przedstawił też w bardzo obrazowy i przystępny sposób, jak świat postrzegają osoby z różnymi niepełnosprawnościami. W wykładzie odwołał się do swoich doświadczeń, gdy po badaniu okulistycznym, po którym ostrość wzroku mu chwilowo bardzo spadła nie był w stanie używać programu, który sam projektował. Następnie pokazał, jak niewiele pracy jest potrzebne, aby tworzona aplikacja mogła być poprawnie obsługiwana przez osoby z wadami wzroku lub niewidome, dzięki wsparciu, jakie daje iOS w postaci VoiceOver czy Dynamic Type. Programiści (i projektanci interfejsów) pamiętajcie o mniej sprawnych!
LET SWIFT Wrocław – czekamy na następne!
Niestety z racji obowiązków nie mogłem być do końca spotkania, ale już szykuję się na kolejne wydanie, które prawdopodobnie odbędzie się 27 października. Będziemy informować!
Profil cyklu LET SWIFT Wrocław w serwisie Facebook
Profil podobnego cyklu organizowanego przez Droids on Roids, ale dla programistów na platformę Android: TOAST – Android Developers Meetup
Wracałem do domu już w kompletnych ciemnościach, na szczęście dobrze zaopatrzony w oświetlenie rowerowe. Wy też pamiętajcie, aby być widocznym na drodze!
Bardzo możliwe, że kiedyś się zmobilizuję i wpadnę na któreś spotkanie. Wygląda ciekawie.