^

Podsumowanie tygodnia, czyli WW 38/2016!

Marek Szlachta

26 września 2016

Kolejny tydzień za nami, zapraszam więc na jego podsumowanie.
 
Żegnaj OS X. Witaj macOS.
W ubiegłym tygodniu ukazał się najbardziej zaawansowany system na komputery Mac jaki kiedykolwiek stworzyło Apple. Mowa o macOS 10.12 Sierra. Możecie go pobrać bezpośrednio z App Store na Waszych urządzeniach, jeśli zaliczają się do wspieranych sprzętów:
-MacBook (późny 2009 i nowsze)
-iMac / iMac 4K / iMac 5K (późny 2009 i nowsze)
-MacBook Air (2010 i nowsze)
-MacBook Pro / MacBook Pro Retina (2010 i nowsze)
-Mac mini (2010 i nowsze)
-Mac Pro (2010 i nowsze)
Najważniejszą nowością w kolejnej już odsłonie systemu firmy z Cupertino jest zaimplementowanie Siri, co podobno pozwoli na łatwiejsze odszukiwanie plików i zarządzanie systemem samym w sobie. Zmiany zaszły także w aplikacji Zdjęcia, w której możemy tworzyć inteligentne albumy i która teraz rozpoznaje osoby na fotografiach, odpowiednio je później segregując. Następną nowością jest zastosowanie trybu PiP – Picture-in-Picture, w którym możemy oglądać materiały wideo w małym okienku, nie przerywając naszej pracy w innym miejscu. Dodano także zakładki do wszystkich aplikacji, nie musimy więc otwierać nowego okna tej samej aplikacji – wystarczy, że będziemy przełączać się między nimi za pomocą zakładek. Posiadacze Apple Watch mogą od tej pory użyć zegarka do logowania się do swojego sprzętu. Nawet nie tyle co użyć – wystarczy, że znajdziemy się w zasięgu komputera a zegarek sam go odblokuje. Nie możemy także zapominać o uniwersalnym schowku – jeśli skopiujemy np. link w komputerze, to będziemy mogli go wkleić w telefonie. Działa to także w drugą stronę. W nowej wersji systemu folder Dokumenty i Biurko będą miały swoją lokalizację w iCloud. Oznacza to, że plik zapisany na biurku lub w dokumentach, będzie automatycznie wysyłany do iCloud, byśmy mogli mieć do niego dostęp na każdym naszym urządzeniu. Spore zmiany zaszły także we wnętrznościach systemu, jak np. zastosowanie nowego systemu plików o nazwie APFS, który pozwoli na znacznie szybszy dostęp do odczytu i zapisu plików. Pojawiła się również możliwość korzystania z Apple Pay, ale tą funkcję w Polsce kładę w jednym rzędzie razem z Siri – raczej niezbyt nam się one przydadzą. Nie sposób wypisać wszystkich zmian i nowości w systemie. Polecam każdemu instalację i przekonanie się na własnym „procesorze”…
Aha – Apple udostępniło nową wersję przeglądarki Safari, oznaczoną numerem 10.0 w której m. in. dodano obsługę rozszerzeń z Mac App Store i zwiększono poziom ochrony.
Zachęcam do instalacji.
1
2
 
Scratchgate. Hissgate.
Skoro już Phil potwierdził, że szkło pokrywające obiektyw aparatu i przycisk Home w iPhone 7/7 Plus jest szafirowe, to ciekawe jak Apple odniesie się do “syczenia” ich telefonów. Pewni użytkownicy zauważyli, że ich urządzenia wydają dziwny cichy dźwięk, gdy procesor jest obciążony. Chciałbym w tym momencie przypomnieć, że takie syczenie/piszczenie wydają wszystkie układy elektroniczne – jedne cichsze, inne głośniejsze. Jest to proces, którego nie można wykluczyć. Jaka będzie to skala problemu i w jakich sytuacjach takie syczenie będzie miało miejsce? Musimy poczekać na dłuższy czas użytkowania iSprzętów przez tych właśnie użytkowników, jednakże owe syczenie nie wpływa w żaden sposób na pracę urządzenia i jego żywotność. Próbowałem zmusić mojego 6s do wydania jakiegokolwiek dźwięku, ale ta sztuka mi się nie udała. A może coś z moim słuchem jest już nie tak…
4
 
Airplane no service.
Czy zdarzyło się Wam, że iPhone 7/7 Plus nie mógł połączyć się z siecią komórkową po wyłączeniu trybu samolotowego? Jeśli tak, to nie jesteście sami z tym problemem. Pewni użytkownicy skarżyli się na taką „usterkę” a w Internecie możemy zobaczyć nagranie video, które owy problem ukazuje. Widać na nim iPhone 6s tuż obok iPhone 7. W obu telefonach zostaje włączony tryb samolotowy i po chwili wyłączony. iPhone 6s bez problemu łączy się z siecią, natomiast iPhone 7 cały czas poszukuje zasięgu. Chwilowym rozwiązaniem problemu jest wyjęcie karty SIM i jej ponowne włożenie. Apple zna sprawę i wymienia takie telefony od ręki. Mają do tego przeznaczoną osobną pulę telefonów w swoich sklepach. Problem podobno jest związany z różnymi modemami odpowiedzialnymi za zasięg telefonii komórkowej – pewne partie wyposażone są w modemy od firmy Intel, zaś inne od firmy Qualcomm. Niestety nie wiemy, które z nich są „wadliwe” i czy w ogóle ten problem jest z nimi związany.
16
 
Defekt iOS Lighting EarPods.
Skoro już jesteśmy przy tych mniej dobrych sprawach, to pewni użytkownicy żalili się w sieci, że ich słuchawki wyposażone w złącze Lightning przestają reagować na jakiekolwiek naciśnięcia przycisków po kilku minutach od włożenia ich do portu w telefonie. Ma to miejsce przy wyłączonym ekranie, gdy nie korzystamy z urządzenia przez kilka minut. Po owych kilku minutach dźwięk jest dalej odtwarzany, ale przyciski w słuchawkach odmawiają współpracy z użytkownikiem, co uniemożliwia zatrzymanie utworu, zmianę głośności i skutkuje brakiem dostępu do Siri (ktoś w Polsce w ogóle korzysta z jej usług?). Apple uporało się z tym problemem wydając iOS w wersji 10.0.2. Myślałem, że może naprawią to przy okazji poprawienia wymowy przez Siri nazwiska pani Barbary S., która to sprawa ma zostać załatwiona do 30 września tego roku, ale chyba nie mogli tego pozostawić bez odzewu na tak długo.
6
 
Najlepszy LCD ever.
Spece z DisplayMate Technologies – firmy zajmującej się testowaniem i ocenianiem wyświetlaczy – określili ekran LCD w iPhone 7/7 Plus najlepszym z jakim do tej pory mieli do czynienia. Powiedzieli o nim, że jest imponujący i jest ogromnym krokiem naprzód w porównaniu do ekranów zastosowanych w modelach 6s/6s Plus. Ekrany w najnowszych telefonach od firmy z Cupertino cechują się wysokim współczynnikiem kontrastu i niskim współczynnikiem odbijania światła. Nowe ekrany zużywają o około 7% mniej energii niż poprzednicy i cechują się jasnością na poziomie 705 nitów w trybie automatycznych ustawień. Co ciekawe, w ręcznym trybie jasność ta może wynosić maksymalnie 602 nity.
Pełne wyniki testu TUTAJ.
 
iPhone 7 versus Galaxy Note 7.
Niektórzy z Was zapewne widzieli już filmik, na którym iPhone 6s wygrywa z Note 7 w konkursie na najszybsze uruchomienie aplikacji i pracę z nimi. Skoro 6s wygrał, to oczywistym było, że iPhone 7 także wygra. Ale raczej nikt nie przypuszczał, że nowy model słuchawki od Apple pobije na łeb na szyję Note’a 7. W sieci pojawił się filmik z porównaniem właśnie tych modeli. Na każdym z urządzeń uruchomiono te same aplikacje i gry – w sumie było ich 14. Telefony miały do pokonania dwa okrążenia. Wynik był do przewidzenia, ale rezultat przerósł chyba najśmielsze oczekiwania. Całe szczęście, że Note 7 nie stanął w płomieniach… A chyba powinien – ze wstydu. W kwestii przypomnienia: Note 7 = 4GB pamięci RAM, iPhone 7 = 2GB. Aż strach pomyśleć, gdy do porównania z Note 7 stanie iPhone 7 Plus z 3GB pamięci RAM na pokładzie. I niech mi ktoś jeszcze powie, że mocne podzespoły w telefonie są najważniejsze …
Musicie sami to zobaczyć – TUTAJ FILM.
7
 
Niecodzienne testy.
Gdyby dla kogoś zwykłe testy nowych modeli iPhone nie były wystarczające, to zapraszam obejrzeć filmiki TUTAJ.
 
iPhone! Gdzie jesteś?
Ktoś poszukuje iPhone 7/ 7 Plus i jest ciekaw czy dostanie wybrany przez siebie model w sklepie w pobliżu? Nie musi juz wydzwaniać, pisać mejli i prosić o informacje o dostępności. W sieci pojawiła się stronka na której możemy sprawdzić w czasie rzeczywistym dostępność wszystkich modeli we wszystkich sklepach Apple na całym świecie. Dla ciekawskich link TUTAJ.
 
Lightning <> 3,5 mm od środka.
Poznaliśmy już wnętrzności iPhone 7 i Apple Watch series 2. To może przyjrzymy się przejściówce z Lightning na audio-jack 3,5 mm? Wietnamczycy rozebrali ten kawałek przewodu i znaleźli w środku konwerter dźwięku z cyfrowego na analogowy (w skrócie DAC). Nie wiemy, kto jest jego producentem, ale Apple zaopatruje się w podobne podzespoły w firmie Cirrus Logic. Konwerter odpowiedzialny jest za “przerobienie” cyfrowego dźwięku wydobywającego się przez złącze Lightning na sygnał analogowy, który jest obsługiwany przez wtyczki jack 3,5 mm. Podobny, prawie identyczny konwerter został zastosowany w nowych słuchawkach Lightning EarPods.
8
9
 
iPhone Upgrade Program. Pojawiają się telefony.
W ubiegłym tygodniu wspominałem, że uczestnicy programu, którzy co roku mają możliwość wymiany iPhone’a na nowy model, narzekają na dostępność nie tyle co poszczególnych modeli a na ich dostępność w ogóle. Najnowsze informacje z USA donoszą, że w salonach pojawiają się już telefony przeznaczone dla tego programu, ale nadal ich dostępność jest ograniczona do wybranych modeli. Ciekawe kiedy sytuacja ulegnie zmianie. Nie tylko uczestnicy tego programu narzekają na dostępność. Dotyczy to wszystkich chętnych do zakupu. Może powinni oni skorzystać z podanego wyżej linku do sprawdzenia gdzie i jakie modele są dostępne i wybrać się na wycieczkę.
10
 
Projekt Titan. McTitan. LitTitan.
Financial Times donosił, że Apple zamierza przejąć w całości firmę McLaren, produkującą super-samochody i mającą swój team w Formule 1. Zakup ma mieć związek z pracami Apple nad autonomicznymi samochodami w ramach projektu Titan. Takie posunięcie wiązałoby się z przejęciem zespołu inżynierów i technologów znających się na produkcji i budowie samochodów sportowych a także ich wiedzy i patentów, co znacznie ułatwiłoby i przyspieszyło prace Apple nad ich wozidłem. Kwota jaka wchodziła w grę to 1,3 do 1,9 miliarda zielonych, amerykańskich dolarów. Jeśli przejęcie nie dojdzie do skutku, to Apple zamierza zostać głównym, strategicznym inwestorem w tą firmę. Niestety, tak szybko jak pojawiły się te plotki, tak szybko zostały zdementowane przez rzecznika grupy McLaren, który powiedział, że nie prowadzą z Apple żadnych rozmów odnośnie przejęcia i inwestycji. A szkoda. Uważam, że współpraca Apple z firmą taką jak McLaren mogłaby przynieść nam naprawdę ciekawe rozwiązania wewnątrz i na zewnątrz samochodu firmy z Cupertino. Za to pojawiła się informacja od New York Times, że Apple rozmawia także z firmą Lit Motors na temat współpracy. Firma ta projektuje elektryczne motocykle, które same utrzymują równowagę. Zerknijcie na zdjęcia poniżej. Jednak bardziej przypadł mi do gustu McLaren…
13
13a
14
15
 
Wartość iPhone 7 32 GB.
Koszt podzespołów zastosowanych w iPhone 7 wynosi około 221 dolarów. Najdroższy z tego wszystkiego jest wyświetlacz, który kosztuje 39 baksów. Najtańsza, a zarazem jedna z najważniejszych elementów składowych, jest bateria – 2,5 dolara. Poniżej dokładne zestawienie cen i składników. Przypominam, że na ostateczną cenę sklepową telefonu z logo nadgryzionego jabłka składa się nie tylko koszt podzespołów, ale także koszty poniesione na rozwój i badania, koszty utrzymania personelu, transportu urządzenia, itp. itd. Gdyby ktoś chciał pozbyć się swojego iPhone 7 na części, to poniżej w tabeli może zerknąć co ile kosztuje…
11
 
iOS10 iTunes bad? backup.
Apple w iOS zmieniło siłę szyfrowania haseł do kopii zapasowych systemu iOS wykonanych w iTunes. Czy zrobili to celowo, czy też nie, ale obecnie stało się to 2500 razy łatwiejsze. Apple zna problem i pracuje nad jego rozwiązaniem. Szczęście w nie szczęściu jest takie, że żeby móc próbować złamać hasło do naszej kopii zapasowej, potrzebny jest fizyczny dostęp do naszego komputera. Co ciekawe, problem ten nie dotyczy kopii wykonanej poprzez iCloud – jej bezpieczeństwo stoi na niezmienionym, wysokim poziomie. Trzymajmy kciuki za Apple, żeby poprawiło bezpieczeństwo naszych danych przechowywanych na komputerach jak najszybciej.
12
 
Zapraszam do zabierania głosu w komentarzach.
 
Źródło: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11.
 

Komentarze (0)
L

0 komentarzy