^

Międzynarodowy Dzień Wydarzeń Bez Barier #WroAccessible16 (relacja)

Jaromir Kopp

2 czerwca 2016

Mój Mac Magazyn jako patron medialny akcji #WroAccessible16 zaprasza do relacji z międzynarodowego wydarzenia, które odbyło się w poniedziałek w Legnicy.
30 maja w ramach kampanii zorganizowanej przez Łukasza Banaszaka i Jaromira Koppa „Wroclaw Accessible Capital Technology of Culture” 2016 odbył się w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy „Międzynarodowy Dzień Wydarzeń bez Barier”

WroAccessible16-dzien-bez-barier-legnica14

Ovidiu Lascar z iPad 1


Planowo o godzinie 16.00 rozpoczął się audiowizualny wernisaż „Zasięgów bez barier” Lucyny Pawlak – plastyka, malarki i ceramika w jednej osobie – twórczego demiurga łączącego technologię ze sztuką współczesną. Publiczność podziwiała cykl „Zasięgów”, jednocześnie słuchając autorskiej muzyki Mateusza M. Pawlaka. Widzowie mogli nie tylko dotknąć „niemożliwego”, ale również zobaczyć i wypróbować nową wersję aplikacji Lu Art Puzzle  działającą na iPadzie 1 generacji (jako nawiązanie do klasyki Apple) oraz na najnowszych urządzeniach tej firmy. Opis „przywracania do życia” tej aplikacji zamieścimy w czerwcowym wydaniu Mój Mac Magazynu.
WroAccessible16-dzien-bez-barier-legnica11

Zobacz film z występu Mateusza Pawlaka podczas wernisażu


Jaromir Kopp i Łukasz Banaszak prezentując próbki zdjęć, wprowadzili w klimat akcji #WroAccessible16, a widzowie mogli posłuchać tekstu pochodzącego z kwietniowego wydania Mój Mac Magazynu, opisującego kampanię organizowaną w ramach Europejskiej Stolicy Kultury.
WroAccessible16-dzien-bez-barier-legnica48
Po wernisażu uczestnicy przenieśli się do Caffe Modjeska na otwarte spotkanie z Ellą Vine – trzykrotną mistrzynią Polski juniorek w szachach, legniczanką, od dziewięciu lat mieszkającą pod Londynem, działaczką społeczną i polityczną.
Ella Vine – z wykształcenia politolog i pracownik socjalny – jest dyrektorem naczelnym brytyjskiej krajowej organizacji ds. fibromialgii, sekretarzem zarządu Europejskiej Sieci Organizacji ds. Fibromialgii, działaczką polonijną, założycielką i byłą przewodniczącą Fundacji Pomocy Polakom w Wielkiej Brytanii, modelką brytyjskiej marki rozmiaru plus Scarlett & Jo, projektantką luksusowej bielizny damskiej.
WroAccessible16-dzien-bez-barier-legnica01
Podczas trwającego ponad dwie godziny spotkania podzieliła się swoimi wielce pożytecznymi praktykami, opowiedziała o działaniach ponad podziałami i roli technologii w walce z „niewidoczną niepełnosprawnością”. Zapytana o różnice, jakie dostrzega w dostępności do przestrzeni publicznej dla ludzi niepełnosprawnych w Legnicy a W Wielkiej Brytanii, stwierdziła, że są nieporównywalne, choćby z uwagi na dziurawe, nierówne chodniki i inne,  podobne zaniechania.
Spotkanie poprowadziła jak zawsze znakomita dziennikarka Krystyna Zajko-Minkiewicz (Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej).
WroAccessible16-dzien-bez-barier-legnica61
Więcej informacji na stronie kampanii
WroAccessible16-dzien-bez-barier-legnica40
WroAccessible16-dzien-bez-barier-legnica58

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy