^

OmniPlan 3

Przemysław Marczyński

15 kwietnia 2016

Jeśli znów zdałeś sobie sprawę, że kolejny projekt którego się podejmujesz, jest prawdziwym wyzwaniem organizacyjnym. Gdy stajesz przed faktem, że kartka papieru to zdecydowanie za mało, aby ogarnąć wszystkie aspekty zadań, jakie na ciebie czekają… zdasz sobie sprawę, że potrzebujesz właśnie aplikacji OmniPlan 3.

Planuj mądrze

To, w jaki sposób rozplanujesz w czasie swoją pracę, ma ogromne znaczenie dla całego przedsięwzięcia. OmniPlan daje elastyczność w tym działaniu. Z poziomu listy zadań (Tasks) tworzymy nowe cele. Używając kursora myszy, możemy łatwo rozmieszczać je w kalendarzu. Ustalimy tu również czas, jaki przydzielamy na jego wykonanie. OmniPlan posiada widok kalendarza, który pozwoli nam łatwo zorientować się, na jakim etapie prac jesteśmy.

Dla wymagających zadań

Planując naszą pracę, rozbijamy ją na zadania. Często jednak się zdarza, że jedna czynność wywołuje następujące po sobie polecenia. OmniPlan pozwala nam budować strukturę naszych poczynań przez budowanie hierarchii – zadań zależnych oraz podzadań. Niezastąpioną funkcją jest możliwość przydzielania osób, materiałów i wyposażenia potrzebnych do wykonania zadania.  Zakładka Resources pozwoli nam stworzyć cały zespół razem z informacjami o wszystkich potrzebnych produktach wymaganych do ukończenia pracy.
omniplan3_widok

Jednym rzutem oka

W natłoku rozbudowanych poleceń jest ryzyko, że jakiś element nam umknie. Programiści z OmniGroup pomyśleli również o tej sprawie. Stosując szablony stylów, możemy zmieniać kolory tekstów, rozmiar czcionki, barwy zadań, tła. To wszystko, aby wyróżnić ważne dla nas części projektów. Na tak przygotowany plan wystarczy rzucić okiem, by już wiedzieć, na jakim etapie realizacji planu jesteśmy. Tutaj warto wspomnieć o funkcji podglądu diagramu – Network. Doskonale obrazowany jest tutaj cały nasz projekt z zależnymi od siebie poczynaniami. Dla wielu osób to funkcja, bez której trudno wyobrazić sobie efektywne zarządzanie projektem.

Jeszcze więcej możliwości

OmniPlan potrafi znacznie więcej. Jednak zakup wersji Pro to kolejny wydatek prawie 150 dolarów. Zdecydują się na zakup te osoby, które zawodowo podchodzą do spraw planowania. I nie będą zawiedzione. Rozszerzona odsłona programu to zestaw funkcji, który dogłębniej analizuje nasze działania. Będziemy mogli tworzyć raporty w HTML. Szczegółowo badać koszt prowadzonych prac. Nie zabrakło również wsparcia dla dokumentów Microsoft Project. OmniPlan Pro kusi szczególnie mocno możliwością współpracy w zespole i synchronizowania zadań z kalendarzem. Dla wielu osób kolejnym atutem będzie obecność tej aplikacji na iOS.
Rozważyłem wiele za i przeciw, szukałem słabych punktów i znalazłem coś, co trzeba wytknąć: brak synchronizacji projektów poprzez iCloud. Omni Group oferuje swój własny mechanizm „cyfrowej chmury”. Jednak jest to dodatkowy krok, który musimy wykonać, aby wykonać czynność tak naturalną w dzisiejszych czasach, jaką jest obsługa dokumentów na wielu komputerach i tablecie.
Aplikacja jest warta polecenia wszystkim, którzy muszą dobrze rozplanować każdy szczegół swojej pracy. Wygodny i przyjemny dla oka interfejs zachęca do pracy. Widać, że Omni Group ma doświadczenie w tworzeniu programów do zarządzania czasem, co przekłada się na konstrukcję OmniPlan.
Nazwa: OmniPlan 3
Cena: 149,99 dolarów / Pro – 299,99 dolarów
Ocena: 4/5
Cechy:
+ wygodne tworzenie zadań
+ pełna kontrola nad czasem projektu
+ szablony stylów
+ wersja na iOS
– brak wsparcia dla synchronizacji iCloud
– dodatkowa cena za wersję Pro/iOS
Witryna: https://www.omnigroup.com/omniplan
Tekst pierwotnie pojawił się w grudniowym wydaniu Mój Mac Magazyn.

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Behinder

    Cena jest tak kosmiczna…..

    • pemmax

      Powiedział użytkownik sprzętu Apple 😉