^
sosApple_mojmac

Komunikacja satelitarna Apple trafia do Europy

Przemysław Marczyński

17 listopada 2022

Apple poinformowało, że każdy iPhone 14 będzie mógł korzystać z połączeń satelitarnych w kryzysowych sytuacjach. Obecnie takie rozwiązanie jest dostępne w Stanach Zjednoczonych Ameryki oraz Kanadzie. Ważniejszą dla nas informacją jest wprowadzenie tej usługi w Europie, a to wydarzy się już niebawem.

W grudniu ruszy komunikacja satelitarna

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Apple, już w grudniu tego roku będzie można używać iPhone’a 14 do wysyłania prośby o pomoc nawet w przypadku, gdy nie będzie dostępna sieć operatora i internet. Zgodnie z zapowiedzią medialną, przez pierwsze dwa lata od zakupu telefonu usługa będzie bezpłatna. Sam czas wysłania wiadomości zajmie nam około 15 sekund. W naszej korespondencji SOS zostanie umieszczona nasza lokalizację, poziom naładowania telefonu oraz informacje medyczne – karta Zdrowia. Satelitę będzie można również wykorzystać do przesłania naszej pozycji, w aplikacji Znajdź (bez konieczności połączeń alarmowych). Wówczas będzie nas można łatwo znaleźć na górskim szlaku, jeśli wędrujemy z rodziną lub przyjaciółmi.

sosApple_mojmac

Gdzie będzie dostępna usługa satelitarna?

W pierwszej kolejności Alarmowe połączenie SOS będzie udostępnione w Europie dla: Francji, Niemiec, Irlandii oraz Wielkiej Brytanii. Na razie nie ujawniono dalszych planów związanych z powiększaniem zasięgu nowej usługi Apple.

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (8)
L

8 komentarzy

 1. Max

  Dla czego tylko iPhone 14 będzie miał taką usługę ?

  • Przemysław Marczyński

   Tylko ten model ma odpowiednią elektronikę do komunikacji z satelitami?

   • polski

    Czy Twoja odpowiedź jest pytaniem, czy stwierdzeniem?

 2. kw

  Ten pytajnik na końcu oznacza zapewne zadziwienie niewiedzą pytającego

 3. Przemysław Marczyński

  W zasadzie wszystkie odpowiedzi są dobre. Po pierwsze nie wiemy czy poprzednie telefony ni mają modułu satelitarnego. Przynajmniej ja nie wiem bo nie konstruuję tych urządzeń 🙂 Po drugie nawet jeśli by miały możliwość takiej komunikacji to Apple nie da nam możliwości skorzystania z tej opcji bo trzeba sprzedawać nowy model. Pewne jest natomiast, że dziś tylko iPhone 14 może korzystać z satelity. Dzięki 🙂

  • iFixIt

   Cytując iFixIt:
   „One sneak peek ahead of time: we can confirm that the satellite connectivity is powered by a new Qualcomm X65 modem, which adds new 2.4 GHz n53 band capabilities to support Globalstar. ICJay Monroe, Globalstar’s Executive Chairman, bragged about this in a press release earlier this year: “We have appreciated a close relationship with Qualcomm since the inception of the company and want to thank the team there for their hard work in helping us deliver on Band n53’s promise.”
   Kluczem jest modem od Qualcomm.

 4. Paweł Nyczaj

  Usługa będzie miała sens, gdy będzie można skorzystać z niej w większości krajów tak, jak z Apple Music czy Apple TV+. Globalstar pokrywa większość świata. Oczywiście zapewne warunki finansowe (abonament) będą się nieco różnić na różnych rynkach. Zakładam, że w tym przypadku Apple sprzedaje usługi Globalstar i po prostu będzie się korzystać z kolejnej usługi firmy Apple