^
luon

Polski system HomeKit wchodzi do gry już w maju

Przemysław Marczyński

14 listopada 2022

Możliwość pisania o polskich programistach i ojczystych urządzeniach zawsze daje mi dużo radości. Dlatego ciesze się, że znów mogę poruszyć temat firmy LuON, która tworzy rozwiązanie do systemów HomeKit (inteligentny dom firmy Apple). Ujawniono więcej szczegółów na temat samego systemu i co najważniejsze daty premiery rozwiązania tworzonego przez Polaków.

Podpierając się informacją prasową przybliżę nieco system LuON.

Czym jest LuON?

To pierwszy system inteligentnego domu kompatybilny z Apple Home, a wkrótce również Matter, który naprawdę zrobi różnicę. Stabilniejszy, szybszy, lepszy pod każdym względem. Nastawiony na indywidualne potrzeby użytkownika i jego rodziny. Z LuON można zautomatyzować całe mieszkanie lub dom w mniej niż 30 minut! Sercem systemu, który zarządza całym inteligentnym domem, jest centrala LuBASE. Nie jest zależna od routerów, sieci WiFi oraz innych zewnętrznych mostków – po prostu działa zawsze i wszędzie, w każdym domu i mieszkaniu. Systemem będzie można zarządzać dzięki bardzo intuicyjnej aplikacji – LuON App, która skrywa wiele nowych możliwości i rozwiązań, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Aplikacja będzie dostępna do testów w grudniu 2022 roku.

· System LuON w połączeniu z Apple Home będzie oferował znacznie więcej, niż dotychczasowe integracje innych producentów. Wkrótce będzie kompatybilny również z Matter.

· 6 urządzeń umożliwi wykonanie aż 16 różnych czynności. To tak, jakby mieć 16 różnych urządzeń w 6 akcesoriach.

· LuBase – centrala, która steruje całym inteligentnym domem. Niesamowita stabilność działania, dużo nowych możliwości dla użytkownika. Jest niezależna od routerów, sieci WiFi oraz innych zewnętrznych mostków – po prostu działa zawsze i wszędzie.

· LuON App – do przetestowania w grudniu tego roku. Prosta, intuicyjna, a zarazem potężna. Automatyzacja domu lub mieszkania w mniej niż 30 minut, indywidualne powiadomienia dopasowane do własnych potrzeb. Aplikacja nie wymaga założenia konta, nie są zbierane żadne dane osobowe.

· Dzięki trosce o nawet najmniejsze detale udało się opracować technologię, która umożliwia start urządzeń w mniej niż 1 sekundę po podłączeniu do zasilania.

Kiedy możemy się spodziewać premiery nowego systemu?

Nowa strona https://luon.me zapowiada datę, kiedy LuON będzie dostępny. Cała maszyna ma ruszyć już w maju 2023 roku. Trzymam kciuki za chłopaków.

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. Sarkada

  Gratuluję optymizmu bo ja niestety z każdą kolejną informacją nabieram rezerwy.

  Mamy Thread i zdefiniowaną przyszłość dla większości urządzeń łączących się bez mostków i dedykowanych aplikacji. To dostaniemy 15 centralkę i 30 aplikację.

  Jednocześnie brakuje masy urządzeń i jest mnóstwo miejsca na nowe firmy.

 2. Bas

  Nie rozumiem tych przymiotników i zachwytów nad czymś czego nie ma. Autor pisze od siebie, bo coś widział czego inni nie zobaczyli czy wymyśla teksty reklamowe? Aplikacja, która pojawi się za miesiąc już jest bardzo intuicyjna?
  Wzburzam się, bo bardzo chcę zapoznać się z nowościami na temat luon.

  • Przemysław Marczyński

   Niestety nie widziałem ale tak jak piszę – podpieram się informacją prasową. Ja się nie wzburzam tylko spokojnie czekam 🙂

 3. Światłoczuły

  Dziwaczny jest dla mnie ten luon – ich hasłem reklamowym jest „łączymy przeszłość z przyszłością tworząc zupełnie nową teraźniejszość” – ciężko chyba o coś bardziej miałkiego i pretensjonalnego.
  W ogóle mam wrażenie, że w tych wszystkich hucznych prasowych zapowiedziach utrzymany jest taki ton, jakby co najmniej kończyli głód na świecie, a docelowo mają sprzedawać pstryczki dzięki którym będę sobie gasił światło w pokoju komórką. Nie budzi to mojego zaufania.
  Ponadto, czy faktycznie potrzebujemy nowego standardu automatyki domowej przy istniejącym Matter, Thread i całej reszcie? Trąca mi to sytuacją z komiksu xkcd, tego o konkurujących standardach – https://xkcd.com/927/