^
netatmo_kamera

Zewnętrzna kamera HomeKit – Netatmo z alarmem

Przemysław Marczyński

28 października 2022

Jak łatwo i skutecznie założyć zewnętrzny monitoring w domu? Netatmo ma w swojej ofercie kamerę, która jednocześnie pozwala w inteligentny sposób śledzić otoczenie i nie wymaga skomplikowanych zabiegów montażowych. Dodatkowo kamera współpracuje ze środowiskiem HomeKit co daje większy wachlarz możliwości, gdy zamierzamy budować nasz inteligentny dom.

Co w pudełku

Specjalnie niczym nas tu nie zaskoczono. Chyba że mówię tu o kartkach z kodami QR do konfigurowania kamery (ale o tym później). W opakowaniu mamy wszystko, co potrzeba do montażu kamery na ścianie: wkręty, uchwyt do ściany oraz instrukcja podłączenia przewodów. Dzięki temu każdy, kto nie boi się trzymać śrubokręta w dłoni, poradzi sobie z zamontowaniem kamery. Uważnie przejrzyjmy pudełko, bo jest tu jeszcze jednak karta do konfiguracji HomeKit. Na szczęście ten kod widnieje też na samej kamerze. Jeśli wyrzucimy z rozpędu za dużo papierków, to będziemy mimo wszystko uratowani. I jest oczywiście kamera, która miło zaskakuje jakością swojego wykonania.

netatmo_kamera

Budowa i konfiguracja

Kamera Netatmo wygląda świetnie. Metalowa obudowa prezentuje się wyjątkowo solidnie. Chociaż o gustach się nie dyskutuje, to mi wygląd tego sprzętu bardzo przypasował. Na ścianie domu kamera prezentuje swój nowoczesny szlif. Co więcej, wygląda bardziej jak światło zewnętrzne niż kamera monitorująca. Diody LED zajmują tu znaczną powierzchnię, przyciągając naszą uwagą, zaś sam obiektyw ulokowano w dolnej części urządzenia. Tym samym kamera nie przyciąga uwagi i nie tworzy wrażenia fortyfikacji naszego domu. Dostarczone ramie pozwala regulować położenie kamery praktycznie we wszystkich kierunkach. Mówiąc „praktycznie” brakuje mi możliwości ulokowania kamery w taki sposób aby pochylić horyzont bez potrzeby przekrzywiania czarnego kwadratu montowanego na ścianie. To jednak mały detal patrząc na całość wykonania urządzenia.

netatmo_kamera

Proces konfiguracji przebiega w sposób wyjątkowo prosty. Możemy zeskanować kod QR i w ten sposób dodać urządzenie do naszego HomeKit’a. Możemy też wykorzystać aplikację Netatmo i w podobny sposób przejść proces dodawania kamery do programu Home+Security. Mamy karty z kodami do wejścia w tryb konfiguracji i kod resetowania. Kiedy kamera jest podłączona wystarczy pokazać odpowiedni kartonik przed obiektywem sprzętu Netatmo. Reszta będzie działa się w aplikacji na iOS. O wprowadzeniu w tryb konfiguracji czy resetu kamery do ustawień domyślnych zostaniemy poinformowanie odpowiednim mrugnięciem diod.

Zwrócę jednak uwagę na problem, z jakim zetknąłem się podczas konfiguracji. Jeśli macie w domu sieć Wi-Fi w paśmie 5 GHz, to niestety kamera nie zostanie wpuszczona do sieci. Zwyczajnie Netatmo nie obsługuje tej częstotliwości. Warto wiedzieć o tym ograniczeniu podczas konfiguracji kamery. W przestrzeni, którą obsługiwała kamera miałem tylko sieć 5 GHz i nie wiedziałem, dlaczego kamera jest niewidoczna. Ku przestrodze taka mała informacja.

Kamera pracuje na napięciu 220 V. Do montażu będziemy musieli wywiercić otwór trzymający uchwyt i podłączyć odpowiednie przewody. Instrukcja skrupulatnie opisuje cały proces, co praktycznie wyklucza pomyłkę. Szkoda tylko elewacji montażu kamery na ścianie domu ale nasze niedociągnięcia ukryje maskownica. Nie wymyślono chyba jeszcze sposobu wieszania urządzeń bez wiertarki (zawieszki na klej się nie liczą :-)).

https://apps.apple.com/pl/app/home-security/id951725393?l=pl

Kilka czynności po wyjęciu z pudełka

Kiedy kamera pojawi się już w naszym inteligentnym domu, warto poświęcić kilka minut na dostosowanie jej możliwości do naszych oczekiwań. Pierwszą rzeczą, jaką ustaliłem była przestrzeń monitorowania. Z faktu, że kamera swoim zasięgiem obejmował kawałek ulicy, otrzymywałem powiadomienia o każdym przejeżdżającym samochodzie. Dzięki ograniczeniu obszaru „patrzenia” kamery mogłem wyeliminować tę niedogodność.

Drugą czynnością, jaką wykonałem to ograniczenie powiadomień przychodzących na telefon. Z faktu, że kamera rozpoznaje obiekty: pojazdy, ludzie, zwierzęta oraz inne, mogę ograniczyć aktywność kamery do danej grupy zarejestrowanych rzeczy. Mogę również ustalić godziny, w których powiadomienia będą przesyłane. Jeśli jestem poza domem w ustalonych godzinach, to właśnie w tym czasie mogę żądać informacji od kamery o nowych aktywnościach. Na czas pobytu w domu takie informacje nie muszą się pojawiać. Nie wyklucza to jednak rejestracji wideo każdego podejrzanego ruchu.

W działaniu

Kamera Netatmo spełnia dwie zasadnicze funkcje. Jest jednocześnie narzędziem monitoringu oraz źródłem światła. Przez ostatnie trzy miesiące korzystania z tej kamery mam kilka spostrzeżeń na temat pracy tego sprzętu.

Kamera daje obraz dobrej jakości. Chociaż 1920 × 1080 nie jest dziś czymś wyjątkowym, to swoje zadanie rozpoznawania intruzów i oceny zdarzeń spełni w stu procentach. Czas reakcji kamery po przełączeniu się na widok „Na żywo” jest szybki. Natomiast podgląd zdarzenia po wykryciu ruchu może chwilę zająć. Priorytetem jest rejestracja obrazu, co na chwilę uniemożliwia nam obserwację przestrzeni. Po przesłaniu obrazu do chmury (jeśli mamy wykupiony abonamentu iCloud+, to nic nie płacimy za gromadzony materiał) możemy wygodnie cofać się w czasie i odtwarzać zarchiwizowane filmy. Na linii czasu wyraźnie zaznaczono jaki obiekt został wykryty. Rozpoznawanie działa wyśmienicie. Kilka razy na tak długi okres kamera się pomyliła w ocenie widzianego przedmiotu/osoby. Mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło jak ten mechanizm działa.

netatmo kamera

Bez najmniejszych problemów możemy zdalnie obserwować co pokazuje kamera. I tu znów duży ukłon w stronę Netatmo, bo aplikacja działa świetnie. Zresztą monitorowanie na odległość z programu Dom wcale nie ustępuje firmowej aplikacji. Interfejs programu Netatmo jest przemyślany i prosty w obsłudze. Widać, że program nie był pisany na kolanie i codzienne używanie apki sprawia po prostu przyjemność.

Kamera równie dobrze spełnia funkcję zewnętrznej lampy. W każdej chwili możemy ją zapalić. Jednak włączenie opcji automatycznego oświetlania po zmierzchu pozwala zapalić światło, gdy będziemy wracać wieczorem do mieszkania.

Mój model kamery został dodatkowo wyposażony w syrenę. Kiedy otrzymuję informację, że kamera wykryła obcą osobę, program proponuje mi włączenie syreny. 105 dB potrafi skutecznie zakłócić sąsiedzki spokój i jest dodatkową opcją mającą za cel odstraszanie nieproszonych gości.

W lewym górnym rogu podglądu w aplikacji Netatmo zobaczysz ikonę cofającego się czasu. Po jej wybraniu w Zdjęciach zostanie zapisany minutowy film przedstawiający ostatnie kilkanaście godzin z monitoringu. Czasem wychodzą z tego fajne timelapsey jednak ważniejsza jest tu możliwość przejrzenia co działo się wokół naszego dom w ostatnim czasie. Fajna opcja.

Kamera Netatmo przez te kilkanaście lat nie sprawiła mi żadnego problemu. Jest bezobsługowa i nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Swoją rolę nadzorowania domu spełniała wyjątkowo skutecznie.

https://apps.apple.com/pl/app/home-security/id951725393?l=pl

Praca z HomeKit

Kamera działa w dwóch środowiskach: HomeKit oraz Netatmo. W zasadzie mam skonfigurowaną zarówno aplikację producenta, jak również inteligentny dom Apple (HomeKit). Częściej korzystam z integracji kamery z moimi urządzeniami Apple. A to za sprawą, chociażby podglądu wejścia na ekranie komputera. Jednak możliwości są tu znacznie bardziej rozbudowane.

HomeKit i kamera Netatmo pozwoli nam tworzyć automatyzację. Z faktu, że w kamerze mamy czujnik ruchu i lampę możemy wykorzystać je przy tworzeniu pewnych aktywności. Automatyczne zapalenie światła czy otworzenie drzwi w domu po wykryciu ruchu nie będzie stanowić problemu. Krótko mówiąc mogę teraz wykorzystywać dodatkowe czujniki i funkcje kamery do tworzenia nowych automatycznych zachowań mojego smart-domu.

Netatmo daje pełne możliwości współpracy jakie oferuje HomeKit. Zdecydowanie jest to jedna z tych funkcji, która przekonuje mnie do zakupu właśnie tej kamery. Jeśli lubicie rozwiązania inteligentnego domu od Apple to Inteligentna Kamera Zewnętrzna z Alarmem od Netatmo spełni wasze oczekiwania.

Współdziałanie z domofonem

Szukając kamery chciałem, żeby spełniała dwa wymogi. Po pierwsze niech działa z HomeKit i druga rzecz – integracja z domofonem. Wyzwanie było dość trudne, bo na rynku nie specjalnie znajdziecie takie rozwiązania, które działają „prosto z pudełka”. Marka BTicino jest częścią firmy Legrand. Podobnie zresztą jak Netatmo. Dlatego właśnie można spiąć te urządzenia ze sobą. BTicino posiada w swojej ofercie domofony, współpracujące z kamerami Netatmo. Jednym dotknięciem w ikonę kamery można uzyskać podgląd z kilku urządzeń Netatmo na ekranie BTiciono. Konfiguracja nie będzie wymagała od nas żadnych umiejętności. Domofon i kamera muszą być jedynie w tej samej sieci Wi-Fi. Jeśli ktoś poszukuje takiego rozwiązania to podsyłam pomysł jak go rozwiązać.

netatmo

Kamera Netatmo nie jest tania. Musimy wydać około 1500 złotych na model z syreną. Jednak wiem, za co płace. Po pierwsze solidne wykonanie urządzenia. Po zimie będę mógł powiedzieć czy faktycznie jest w stanie wytrzymać temperaturę nawet -20 stopni jak gwarantuje producent. W lato natomiast sprawdziła się bez żadnych problemów. Ostatnio przekonuje się, że ważniejszą rzeczą od jakości wykonania i rozbudowanych możliwości (z których po czasie człowiek nawet nie korzysta) jest stabilne oprogramowanie. I tu Netatmo wykonuje solidną pracę. Program jest systematycznie aktualizowany. Aktualizacja do najnowszego systemu iOS i macOS nie przysporzyły żadnego problemu w pracy kamery. Wygodny interfejs i bogate możliwości to solidne atuty, które łagodzą drenaż portfela. Netatmo zrobił świetny sprzęt pod wieloma względami. Nawet wygląd tej kamery wyróżnia się na tle innych urządzeń do monitoringu.

Nazwa: Inteligentna Kamera Zewnętrzna z Alarmem
Witryna: www.netatmo.com
Cena: 1500 zł.

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

 1. Łukasz

  Mam tę kamerę od dwóch lat, z większością Twoich wniosków się zgadzam.

  „Natomiast podgląd zdarzenia po wykryciu ruchu może chwilę zająć. Priorytetem jest rejestracja obrazu, co na chwilę uniemożliwia nam obserwację przestrzeni.”

  Tak, zarejestrowany już obraz można obejrzeć dopiero po pewnej chwili, gdy skończy się nagrywanie. Jednak da się od razu spojrzeć na to co się dzieje na żywo.

  „Po przesłaniu obrazu do chmury, możemy wygodnie cofać się w czasie i odtwarzać zarchiwizowane filmy.”

  Nie trzeba wykupywać chmury. Nagrania są zachowywane na karcie microSD w kamerze i z niej są wczytywane w aplikacji. Można oczywiście połączyć się z Apple Secure Video, a także zrzucać nagrania na Dropboxa oraz własny serwer FTP. Szkoda, że nie ma tu współpracy z Dyskiem Google, który jest dużo tańszy od Dropboxa.

  „Kiedy otrzymuję informację, że kamera wykryła obcą osobę, program proponuje mi włączenie syreny.”

  To zdanie sugeruje, że kamera rozpoznaje twarze, a tak niestety nie jest.

  „Kamera Netatmo przez te kilkanaście lat nie sprawiła mi żadnego problemu.”

  Kilkanaście powiadasz 😉

  Zgadzam się też co do ceny. 1500 zł to trochę za dużo. Sam kupowałem ją zauważalnie taniej, no ale przez te dwa lata dolar poszedł w górę. A cena tym bardziej wydaje się wygórowana, że teraz na czarny piątek producent i wiele markowych sklepów sprzedawało tę kamerę za 900 zł bez syreny i 1050 zł z syreną.

  Odnośnie integracji z domofonem, to mam BTicino 300X. Sam domofon też fajny, choć niestety brakuje w nim integracji z HomeKit (kamera nie jest FullHD), choć będę kombinował nad integracją przez Homebridge (żeby móc otwierać bramę i furtkę przez Apple Home, a nie natywną apkę). Ale! Sama integracja z kamerami Netatmo oczywiście jest. Da się np. po zdalnym otwarciu furtki kurierowi (będąc na wakacjach z dala od domu), w tej samej aplikacji od Bticino włączyć podgląd na kamerę Netatmo wiszącą nad wejściem (te w domu też można podejrzeć). Tylko… sygnał z kamery musi pokonać dłuższą drogę i zanim dostaniemy obraz, mija 5-6 sekund, a do tego mamy go z kilkusekundowym opóźnieniem. Jeżeli ktoś jest niecierpliwy, tak jak ja, to przełącza się szybko na apkę od kamery, obraz dostaje szybciej i ma go z mniejszym opóźnieniem 🙂

  Można też na panelu od domofonu podejrzeć obraz z kamer Netatmo, ale to już wyższa szkoła masochizmu (stanie przy ścianie), lepiej wziąć do ręki telefon 🙂 Także ta integracja jest, działa, ale nie jest to killer feature.