^
davinciresolve_ipad

DaVinci Resolve dla iPada

Przemysław Marczyński

20 października 2022

Jeden z najlepiej znanych programów w branży wideo – DaVinci Resolve otrzyma swoją wersję na tablet Apple. Blackmagic Design zapowiedział program, dzięki któremu iPad stanie się solidnym towarzyszem wszystkich pracujących z edycją filmów. Aplikacja będzie dostępny w dwóch wersjach: darmowej oraz płatnej – DaVinci Resolve Studio.

Optymalizacja pod iPada M2

Blackmagic Design poinformował, że program jest pisany z uwzględnieniem wydajności iPada z układem M2. Dzięki temu można pracować na materiale HDR oraz szybko renderować materiały Ultra HD ProRes. Materiały wideo będzie można importować z dysków podłączonych po USB-C. Karta aplikacji Cut gdzie odbywa się przycinanie filmów jest zoptymalizowana dla ekranu 12.9 cali w iPadach Pro. Do obsługi programu będzie można użyć: Apple Pencil, Magic Trackpad, Magic Keyboard i Smart Keyboard Folio

Możliwości DaVinci Resolve dla iPada

Wersja tabletowa program obsłuży pliki w formatach H.264, H.265, Apple ProRes and Blackmagic RAW. Projekty będą zgodne z wersjami DaVinci Resolve 18 dla komputerów. Z faktu na zaawansowany kod programu dla komputerów oraz ograniczenia w wielkości ekranu iPada, wersja tabletowa została mocno ograniczona w stosunku do wersji na komputery. Brakuje narzędzia Fairlight do edycji audio. Nie ma również całej sekcji odpowiedzialnej za efekty wizualne Fusion. Bardziej rozbudowana paleta Edit do montażu filmów została usunięta z tej wersji. Pozostają dwa moduły Cut (montaż) oraz Color (do kolorowania). Trudno zatem będzie porównywać wersję na komputery i iPada. Wersja tabletowa stenie się raczej pomocą „w podróży” podczas zaawansowanego montażu. Jednak firma zapowiada, że z czasem będzie chciała zmieszać dystans pomiędzy tymi dwiema wersjami oprogramowania.

davinciresolve_ipad

Cena i dostępność

Program zostanie udostępniony jeszcze w tym roku. Mówi się o czwartym kwartale, zatem spodziewajmy się go w okolicach listopada-grudnia. DaVinci Resolve for iPad będzie oferowany z okrojonymi możliwościami za darmo. Chcąc skorzystać z bardziej rozbudowanych funkcji, będzie trzeba jednorazowo zapłacić około 95 dolarów (500 złotych).

Dlaczego DaVinci Resolve jest świetny? Pisałem już o tym na Mój Mac.

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy