^
macOS Ventura

Data premiery macOS Ventura i iPadOS 16

Przemysław Marczyński

19 października 2022

Zazwyczaj premiery systemów operacyjnych na telefon i komputer zbiegały się w czasie. Najnowsze wersje oprogramowania dla komputerów i telefonów mocno rozjechały się w czasie. iOS 16 dla iPhone’a został udostępniony 12 września. Do dziś nie ma oficjalnej wersji systemu dla komputera i iPada. Apple podało nam jednak datę publikacji nowego systemu i możemy powoli szykować się na aktualizację.

macOS Ventura i iPadOS 16 już w poniedziałek

Na stronach związanych z nowymi systemami pojawiła się informacja o dacie premiery macOS Ventura i iPadOS 16. Do tej pory widzieliśmy jedynie informację o październiku jako miesiącu, kiedy zobaczymy nowego macOS i iPadOS. Dziś już wiadomo, że nowe systemy zadebiutują 24.10.2022.

ipados16

Brak spektakularnych zmian

Zasadniczo zmian w nowych systemach jest niewiele. Chociaż z pewnością da się je zauważyć, bo funkcja taka jak Stage Manager całkowicie zmienia sposób pracy z oknami. Pytanie tylko, czy nam się spodoba takie rozwiązanie (mi osobiście taka praca „nie podeszła”). Kolejną ciekawą zmianą jest aplikacja Mail do poczty, gdzie będziemy mogli zaplanować wysyłkę e-maila. W Wiadomościach dodano możliwość edycji wysłanych zdjęć. Całkowicie zmieniono Ustawienia systemowe (dawniej Preferencje systemowe), co umożliwi nam szybciej odszukać ustawienia rozmaitych funkcji w systemie.

Trudno jednak przejść obojętnie obok tych aktualizacji i zachęcam wszystkich do aktualizacji nowych systemów. Jedyne czego możemy się obawiać to poprawne działanie programów, na których pracujemy. Jeśli macie jakieś projekty dokończyć dla klientów, to ja na mojej produkcyjnej maszynie zawsze wstrzymuje się z dużymi zmianami. I wam również doradzam chwilę cierpliwości, bo najgorszą rzeczą jest brak stabilnego narzędzia w pracy i ciągłe borykanie się z „nagle zamykającymi się programami”.

Oficjalna strona macOS Ventura
Oficjalna strona iPadOS 16

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

  1. KrzysZtof

    Mi też Stage Manager nie podszedł. Co do reszty, nic nowego no może opcja tłuczenia tekstu w safari. Dla mnie fajna sprawa. Kolejne wydanie nie specjalnie przynoszące nowości. Preferencje systemowe, chyba mi się podobają ale odczucia takie nieco mieszane. Najważniejsze ze nie mam problemów z oprogramowaniem, wszystko działa jak należy.

  2. marek

    „doradzam chwilę cierpliwości”
    Problem się powtarza co aktualizację numeru systemu, a mimo tego i tak czyta się potem na forach mnóstwo narzekań, że coś nie działa w nowej wersji. Korzystam dośc regularnie z QuarkXpress i firma już wypuściła komunikat, że wersja stabilna dla tej wersji będzie „w listopadzie”. Aktualizacja oznaczałaby w tym przypadku zablokowanie pracy zarobkowej i straty. Do tego trzymam starszy system z pakietem Adobe, który nie odpali na nowszych systemach. Taka bezkompromisowa ewolucja, generująca koszty. W Windowsie kompatybilność (czy tolerancja na stary soft) jest jednak dużo większa.