^

Canon prezentuje tanie bezlusterkowce

Canon coraz lepiej zadomawia się w systemie bezusterkowych aparatów. Premierę mają dziś dwa modele z matrycą APS-C. Nowym aparatom nadano nazwy EOS R7 i EOS R10. Z faktu na typ matrycy (mniejszy od pełnej klatki) aparaty te są najtańsze w całym systemie „R” Canona.

Spadek po dużym bracie

EOS R7 i EOS R10 w formacie APS-C odziedziczyły po serii EOS R inteligentną technologię autofokusu zasto­so­waną w wysokiej klasy modelach pełnoklatkowych Canon. Dzięki zastosowaniu rozwiązań deep learning i funkcji Dual Pixel CMOS AF II użytkownicy mogą śledzić obiekty – w tym pojazdy, zwierzęta i ludzi – z precyzyjnym wykrywaniem głowy, twarzy i oczu na 100% powierzchni kadru. Aparaty EOS R7 i EOS R10, oferujące funkcję AF przy słabym oświetleniu odpowiednio do -5 EV i -4 EV i działające z telekonwerterami do f/22, ułatwiają śledzenie sportowców w ruchu lub ptaków w locie – niezależnie od warunków oświetlenia. Oba aparaty są wyposażone w funkcję autofokusu „dotknij i przeciągnij”. Wbudowana funkcja stabilizacji obrazu w korpusie (IBIS) sprawia, że EOS R7 doskonale nadaje się dla osób fotografujących w ruchu lub z ręki z dłuższym czasem naświetlania. Tym samym aparat dołącza do serii modeli EOS R6, EOS R5 i EOS R3, oferując najwyższy na świecie 8-stopniowy poziom stabilizacji obrazu.

Duża wydajność w niewielkiej obudowie

EOS z matrycą APS-C oferującą rejestrowanie obrazu z szybkością 15 klatek na sekundę, a także migawkę elektroniczną osiągającą 30 klatek na sekundę i 23 klatki na sekundę. Oferując większy zasięg, nowe matryce APS-C o rozdzielczości 32,5 i 24,2 megapiksela w aparatach EOS R7 i EOS R10 zapewniają ostrość obrazu nawet z dużej odległości – idealne rozwiązanie dla fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy musieliby bardzo się zbliżyć do swoich obiektów. Tryby Dual Pixel RAW oraz HEIF, Compact RAW i HDR gwarantują swobodę post­pro­dukcji i umożliwiają lepsze odwzorowanie tonacji sceny.

Aparaty EOS R7 i EOS R10 ważące zaledwie 612 g i 429 g (z akumulatorem i kartą pamięci) zdecydowanie poprawiają komfort pracy, pozwalając fotografom zrezygnować z dotychczasowych zestawów składających się z lustrzanki cyfrowej i obiektywu. Kompaktowa, ale wytrzymała konstrukcja aparatu EOS R7 jest odporna na warunki atmosfe­ryczne, co zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa przy niesprzyjającej pogodzie.

Lepsze filmy 4K

W odpowiedzi na rosnącą potrzebę rejestrowania zarówno filmów, jak i zdjęć, modele EOS R7 i EOS R10 pozwalają zapisywać materiały wideo w rozdzielczości 4K 60p lub 4K 30p, z nadpróbkowaniem z rozdzielczości 7K i 6K, co zapewnia najwyższą jakość obrazu. Obraz może być przesyłany w jakości HDR PQ (YCbCr 4:2:2 10-bitów) w aparacie lub przez złącze HDMI. Model EOS R7 wyposażono w dodatkowy tryb kadrowania 4K 60p, który jeszcze bardziej zwiększa zasięg – doskonale nadaje się do filmowania dzikiej przyrody. Oba aparaty mogą nagrywać materiał dłuższy niż 30 minut na klip, rejestrując obraz w rozdzielczości 4K 60p nawet przez godzinę, co otwiera możliwości zapisu dłuższych form (np. wywiadów czy całych wydarzeń).

Ceny aparatów

Nowe aparaty pojawią się w czerwcu (R7) i lipcu (R10). Ceny będą prezentować się następująco:

  • EOS R7 BODY + MT ADP EF-EOS R – 7349,99 zł
  • EOS R10 BODY + MT ADP EF-EOS R – 4799,99 zł

Oficjalna strona Canon EOS R7

Oficjalna strona Canon EOS R10

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy