^
apple-fanboj_mojmac2

Koniec fanbojstwa

Dużo emocji targa moją głowę w ostatnim czasie. Kierowanie się nimi nigdy nie jest z perspektywy czasu właściwe, bo zabiera trzeźwość myślenia. W czasie trudnym, kiedy Rosja napada na Ukrainę, warto mniej mówić (i powtarzam to szczególnie sobie), a należy bacznie analizować co się dzieje. W ostatnich dniach uświadomiłem sobie jedno, Apple przestało być dla mnie marką, której logo z przyjemnością nosiłem na koszulkach czy naklejałem na swoje auto. Straciłem szacunek do tej firmy i nie wiem co, powinno się wydarzyć, żebym znów chciał emocjonalnie wiązać się z produktami Apple.

Pazerność

To, że Apple jest firmą zarabiającą miliony dolarów, nikogo już specjalnie nie dziwi. Robią świetne produkty i ten status, który osiągnęli należy się im za ciężką pracę. Nie mam co do tego wątpliwości. Smuci mnie jednak fakt, co potrafią poświęcić członkowie zarządu tej firmy, żeby utrzymać otwarty kurek płynących dolarów na konta. Nic tak nie obnaża twoich słabych stron, jak działanie w ekstremalnych warunkach. Apple jest pazerne do szpiku kości. Nie jest w stanie poświęcić słabszych wyników finansowych nawet kosztem tragedii ludzkiej. Nie byli w stanie przez 5 dni wojny na Ukrainie pokazać światu, że potrafią zawalczyć o innych. Chociaż ich strata kilku punktów procentowych na giełdzie nie mają żadnego przełożenia na cierpienie ludzi na Ukrainie, to jednak nikt nie zrobił żadnego gestu, aby dać sygnał w świat o agresji Rosjan. Pytasz, jakie to ma przełożenie na walkę? Ogromne! Zobacz, o czym dziś informowały media. Wystarczyło pojawienie się wzmianki o wyłączeniu sklepu Apple w Rosji, a już media trąbą, że trwa wojna i niesie ze sobą zakaz sprzedaży produktów „technologicznych gigantów”.

Nie zdany egzamin z uczciwości

Jednak nie fakt, że Intel, AMD, Google, a nawet Facebook zareagowały jasno i stanowczo na agresję Rosji. Najbardziej w tym wszystkim zatrważa mnie jasny przekaz – banujemy sprzedaż naszych produktów, bo Rosja najechała Ukrainę. Nigdzie nie znajdziecie takiej informacji. Nie pada nawet słowo „Rosja”. Wpis na Twitterze jaki opublikował Tim Cook to smutny chichot, który opowiada o jakiejś tragedii, która ma miejsce na Ukrainie. Wzywanie o pokój i zapewnienie o pomocy. Jeśli Tim byłby korespondentem wojennym to uwierzcie mi, mógłbym podejrzewać, że na Ukrainie jest wojna domowa, bo tylko to państwo widnieje w jego wpisie. Dla mnie szokujące.

Apple wstrzymuje sprzedaż w sklepie Apple w Rosji, bo ta najechała Ukrainę? Wejdźcie na stronę sklepu i zobaczcie, jaki jest tam komunikat – „Apple Store jest obecnie zamknięty”. Nikt nie ośmieli się podać przyczyny, a ja jestem pewien, że głównym powodem jest spadek wartości rubla. Sprzedaż komputerów, zwyczajnie się firmie nie opłaca. Mylę się? Chciałbym.

Bez sentymentów

Wiem, może byłem naiwny, że korporacja ma jakieś uczucia. Przez wiele lat sam o sobie mówiłem, że jestem fanbojem firmy Apple. Z wiekiem (a to już ponad 15 lat pisania o Makach), te emocje gdzieś odkładałem na bok. Jednak zawsze stawiałem się na pozycji „tylko Apple”. Dziś mam duży żal i czuję rozczarowanie zachowaniem Apple i Tima Cook’a. Z firmy, która dba o równouprawnienia. Z firmy mówiącej o wolność ludzi. Epatującej hasłami o poprawie życia przez technologię, zostaje mi w głowie tylko jedno – byli ostatnim  technologicznym gigantem, który pogrozili palcem państwu na „R”. Mentalnie nasze drogi się rozchodzą. Sentymentalnie już nic nas nie łączy. Apple… @#&rwiłeś się.

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (17)
L

17 komentarzy

 1. KrzyszTof

  Reakcja zbyt przesadzona i aktualnie nie na temat. Zacytuje artykuł z imagazine:

  „ Apple wstrzymuje sprzedaż swoich produktów na terenie Rosji. Taka sankcja zaboli i zwróci uwagę zwykłych ludzi – bądź co bądź, iPhone jest jednym z ulubionych sprzętów Rosjan.

  Od teraz nie ma możliwości dokonania zakupu przez Apple Online Store ani w sieci resellerskiej, do tego nie działa w większości banków Apple Pay, co stanowczo utrudni korzystanie i płacenie w App Store, który nie został zablokowany jako taki.

  Do tego Apple zdecydowało się usunąć z App Store aplikacje tuby propagandowej Rosji – Russia Today RT oraz Sputnik.

  W ramach Apple Maps został też wyłączony LiveTraffic oraz informacje o zdarzeniach na terenie Ukrainy.

  Poniżej oficjalne stanowisko Apple:

  Jesteśmy głęboko zaniepokojeni rosyjską inwazją na Ukrainę i stoimy po stronie wszystkich ludzi, którzy cierpią w wyniku przemocy. Wspieramy działania humanitarne, udzielamy pomocy w obliczu rozwijającego się kryzysu uchodźczego i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby wesprzeć nasze zespoły w regionie.

  W odpowiedzi na inwazję podjęliśmy szereg działań. Wstrzymaliśmy sprzedaż wszystkich produktów w Rosji. W zeszłym tygodniu wstrzymaliśmy cały eksport do naszego kanału sprzedaży w kraju. Apple Pay i inne usługi zostały ograniczone. RT News i Sputnik News nie są już dostępne do pobrania w App Store poza Rosją. I wyłączyliśmy zarówno zdarzenia drogowe, jak i zdarzenia na żywo w Apple Maps na Ukrainie jako środek bezpieczeństwa i ostrożności dla obywateli Ukrainy. Będziemy nadal oceniać sytuację i kontaktować się z odpowiednimi rządami w sprawie podejmowanych przez nas działań. Dołączamy do wszystkich na całym świecie, którzy wzywają do pokoju.

  Dodatkowo Tim Cook wysłał list to pracowników:

  Chciałem poświęcić chwilę na omówienie trwającego kryzysu na Ukrainie.

  Wiem, że wypowiadam się w imieniu wszystkich w Apple, wyrażając naszą troskę o wszystkich dotkniętych przemocą. Z każdym nowym obrazem rodzin uciekających ze swoich domów i odważnych obywateli walczących o swoje życie widzimy, jak ważne jest, aby ludzie na całym świecie gromadzili się razem, aby wspierać sprawę pokoju.

  Apple przekazuje darowizny na pomoc humanitarną i pomoc w rozwijającym się kryzysie uchodźczym. Współpracujemy również z partnerami, aby ocenić, co jeszcze możemy zrobić. Wiem, że wielu z Was również chętnie szuka sposobów na wsparcie, a my chcemy pomóc wzmocnić wpływ Waszych darowizn. Od dzisiaj firma Apple będzie dopasowywać Twoje darowizny w stosunku 2:1 dla kwalifikujących się organizacji, a od 25 lutego będzie to obowiązywać wstecz dla darowizn na rzecz tych organizacji. Odwiedź portal Employee Giving Portal, aby dowiedzieć się więcej.

  Pracujemy nad wspieraniem naszych zespołów na Ukrainie iw całym regionie. Na Ukrainie jesteśmy w kontakcie z każdym pracownikiem, pomagając im i ich rodzinom w każdy możliwy sposób. W przypadku członków naszego zespołu z Ukrainy znajdujących się poza granicami kraju, którzy mogą potrzebować wsparcia, prosimy o kontakt pod adresem Crisismanagement@apple.com. A dla każdego pracownika, który potrzebuje wsparcia, odwiedź witrynę People, aby zapoznać się z dostępnymi zasobami.

  Jako firma podejmujemy również dodatkowe działania. Wstrzymaliśmy sprzedaż wszystkich produktów w Rosji. W zeszłym tygodniu wstrzymaliśmy cały eksport do naszego kanału sprzedaży w kraju. Apple Pay i inne usługi zostały ograniczone. RT News i Sputnik News nie są już dostępne do pobrania w App Store poza Rosją. I wyłączyliśmy zarówno zdarzenia drogowe, jak i zdarzenia na żywo w Apple Maps na Ukrainie jako środek bezpieczeństwa i ostrożności dla obywateli Ukrainy.

  Będziemy nadal oceniać sytuację i kontaktować się z odpowiednimi rządami w sprawie podejmowanych przez nas działań.

  Ta chwila wymaga jedności, odwagi i przypomina nam, że nigdy nie wolno nam tracić z oczu człowieczeństwa, które wszyscy dzielimy. W tych trudnych czasach pociesza mnie świadomość, że jesteśmy zjednoczeni w naszym oddaniu sobie nawzajem, naszym użytkownikom i byciu siłą dobra na świecie.”

  • Przemysław Marczyński

   Za późno…
   PS. Mam nadzieję, że pytałeś autora o możliwość skopiowania jego artykułu.

   • Przemek

    Nie rozumiem tej docinki o pytanie. Artykuł jest publicznie dostępny. KrzyszTof podał źródło. Może trochę mniej czepialstwa (zarówno w sumie komentujących jak i Apple), a więcej samokrytyki? Wszystkich nas to mocno dotyka, bo się dzieje blisko nas, przyznać się, że się za bardzo pojechało na emocjach to nie wstyd.

    • Przemysław Marczyński

     Jak piszesz teksty, to szanujesz pracę innych. Nie ma tu krytyki tylko zwrócenie uwagi na dobrą praktykę zapytania autora o możliwość wykorzystania treści. Dokładnie ta sama praktyka co z fotografią. Odnośnie emocji to nie ukrywam ich przecież w tym tekście. Nie wstydzę się ich. Wręcz przeciwnie…

    • Robert

     Czy Apple zamkną usługę iCloude? Czy zamknął możliwość zakupu programów? Dlaczego RT News i Sputnik News nie są wycofane z Rosji? Czy napisali na stronie dlaczego zamknięty jest Apple Store Online? Jaki kryzys na Ukrainie, tak stwierdził CEO Apple to nie jest kryzys to jest WOJNA. Czy Apple wspomniał w Rosji, że cokolwiek zamyka z powodu Wojny na Ukrainie. To co robi Apple w tej chwili to pozory i cynizm. Jestem prawie 20 letnim użytkownikiem Apple i teraz się tego wstydzę.

     • Paweł Nyczaj

      Można wytykać zbyt późną reakcję, ale trudno też wstydzić się użytkowania produktów Apple. Google nie jest alternatywą, bo nawet jeśli wycofał ze sklepu Google Play apki rosyjskich mediów państwowych RT i Sputnik, to nadal można je pobrać jako pliki APK z nieznanych źródeł, choć jest to ryzykowne. Tu iOS ma przewagę, bo bez jailbreaka nie da się pobrać aplikacji spoza AppStore (pomijam tu konta biznesowe zarządzane przez organizację pozwalające pobrać apki nawet normalnie niedostępne w sklepie)

    • Sebastian

     Przemek po angielsku czytać nie umie a jeszcze ma pretensje, że mu przetłumaczyłes i wstawiłeś artykuł w komentarz, typowe.
     Wpis zupełnie bez sensu, gdzie był Przemek gdy partia na którą tak chętnie głosuje zlikwidowała politykę zagraniczna wobec Ukrainy?
     Jakos nie przestał używać produktów Apple po akcji Chin w HongKongu. Czyli wtedy mu nie przeszkadzało ze Apple usunął appke ze sklepu a teraz się oburza ze nie usunął?

     To mam propozycje – przestań używać usług od Google i Apple usuń wszystkie maile z domena gmail i iCloud, kup Nokię a swoim dzieciom zabroń ogladac TV+ i Netfliksa. Sprzedaj swojego maka i telefony i iPada a pieniądze przekaz na Caritas. Inaczej ten artykuł jest tylko smutnym przykładem polskiego blogerstwa.

     Kiedys myslalem ze MM bedzie polskim MacStories, ale nie da się tego zrobic kiedy naczelny nie tylko nie zna się na technologii ale też wiedzę o swiecie czerpie z mediów społecznościowych bo „telewizja to zło”.
     Mam nadzieję że Rosja wygra tą wojnę chociażby tylko po to by zobaczyć kwaśne miny najpierw Tima Cooka a potem PISowców.

     • gorzel

      To, że temat budzi emocje zupełnie zrozumiałe. Mędrkowanie – jak to na forach. Ale to co tu „wyrzygałeś” to nawet nie jest brak kultury. Sorry za bezpośredniość, ale chłopie – Ty masz jakiś mentalny problem. Mam nadzieję, że to dostrzegasz albo dostrzeżesz, albo chociaż masz blisko siebie ludzi, którzy pomogą Ci w tych zmaganiach. I bynajmniej nie jest to kpina czy sarkazm.

  • Przemysław Marczyński

   Niby jest jakiś dokument ale na stronach Apple go nie widzę. Nie ma oficjalnie na stronie żadnej informacji. Ktoś ratuje dupsko PRowo.

 2. sfinks

  W ostatnich dniach naloty na Ukrainę przeprowadziła Rosja, w Syrii Izrael, a w Jemenie Arabia Saudyjska (Jemen, kraj, którego ludność już umiera z głodu!).

  Czy są już blokady w Izraelu? Czy kogokolwiek to obchodzi łącznie z autorem tekstu? Hipokryzja aż się wylewa, tylko Ukraina się liczy, tamci niech zdychają chociażby z głodu jak w Jemienie.
  W mojej firmie pracuje kilku Rosjan, od czasu agresji na Ukrainie nie przychodzą do pracy. Boją się o siebie mimo że są przeciwko wojnie i Putinowi, słusznie się boją bo ludzi to nie obchodzi, jesteś „ruskim” i tyle.

  • Robert

   Trollu wszystko jest ważne ale ten artykuł jest akurat o Ukrainie i Apple. Rozumiem, że twoim zdaniem nie warto o tym mówić bo pracodawca się z tym nie zgadza.

 3. Mariusz

  Przemek, idź się przewietrzyć może…
  Apple ma przeliczniki. Jeśli (w)rubel pada to przelicznik odpowiednio wyskakuje ceny. To nie problem.
  Apple zablokowało w Rosji większość usług (w tym także Apple Pay). W oficjalnym komunikacie prasowym masz informacje na ten temat. Ochłoń…

 4. Sebastian

  A kolega autor to ile ma lat ,15? Infantylizm godny Ananiasza, który się zsiniał, rozpłakał i rzucił na podłogę w klasie.

  P.S. Apple, jeśli przyjąć formę spolszczoną, ma rodzaj nijaki: „to jabłko”. A jeśli traktować jako firma, to „ta firma”. Ten ostatni wyrzut emocji jest więc gramatycznie cokolwiek upośledzony.

 5. Piotr

  Apple to firma technologiczna i nie musi się określać ani politycznie ani społecznie. MojMac traci takimi wpisami.