^

macOS Monterey – najlepsza nowość

Tomasz Wołkowski

18 stycznia 2022

Od premiery nowego systemu macOS Monterey minęło już trochę czasu. Na pewno większość z Was pobrała i zainstalowała system na swoich Makach i już zapomniała o nowościach, które przyniósł system. 

Ja nadal nie mogę się nacieszyć jedną z nowości, którą przyniósł Monterey. Chodzi o systemową możliwość zmiany formatu plików graficznych.

Jak sobie radziłem do tej pory?

Nieraz zdarzało się, że musiałem zmienić wielkość lub format pliku graficznego.  Niestety macOS nie oferował żadnych systemowych rozwiązań. W tej sytuacji byłem zmuszony do korzystania z różnych pozasystemowych rozwiązań. Ostatnio był to program Squash. Jest on dostępny w pakiecie abonamentowym Setapp lub w App Store. Squash służył mi do konwersji plików graficznych do formatu jpg. Do zmiany wielkości korzystałem z Quicksilver.

macOS Monterey rozwiązał problem

Wraz z wprowadzeniem systemu macOS Monterey rozwiązano mój problem.  Wprowadzono systemowe narzędzie, które zmienia każdy plik graficzny na format .jpeg. Dzięki temu rozwiązaniu można również w jakimś stopniu zmienić wielkość zdjęcia lub grafiki. 

Na krótkim filmiku poniżej przedstawiam jak to się robi. W naszym poradniku na pewno znajdziecie jeszcze więcej ciekawych usprawnień. Polecam podręcznik, bo naprawdę warto.

 

 

 

Tomasz Wołkowski

Nazywam się Tomasz Wołkowski i od 2006 r. korzystam z rozwiązań firmy Apple, kiedy to kupiłem MacBooka White 13" , był to pierwszy komputer od Apple z procesorem Intela. Od tamtego czasu korzystam tylko z rozwiązań Apple. Teraz prowadzę swoją firmę, ale w dalszym ciągu znajduję czas na to, żeby śledzić wydarzenia, dotyczące firmy z Cupertino.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

  1. Safari

    Napiszcie lepiej o błędzie krytycznym w najnowszym Safari – by dotrzeć do jak największej grupy czytelników, aby do czasu aktualizacji przesiedli się na inną przeglądarkę.

  2. Marek

    Safari to pikuś,po zainstalowaniu nie można wogóle otworzyć preferencji systemowych wyskakuje błąd na Macbook Air 2017 procesor intel. Więc aktualizacja do d…… Taka firma jak Apple nie powinna robić takich baboli. System pisany na kolanie albo przez przedszkolaków. Wychodzi na to że mace są do 5 lat dobre a po wyżej już nadają się na złom elektroniczny. Trochę dziwne podejście bo życzą sobie duże pieniądze a aktualizacji porządnej nie potrafią zrobić.