[Recenzja] – Dysk OWC ENVOY PRO ELEKTRON + wideorecenzja

Nie ma chyba bardziej „Makowego” dysku na rynku. Firma OWC, znana wśród użytkowników komputerów Apple ponownie pokazała, jak powinien wyglądać dysk dla macUsera.

Co mamy w pudełku

Obok dysku i kilku ulotek dwie dodatkowe rzeczy zwracają naszą uwagę. Kabel USB-C posiada nakładkę, dzięki której jedna z końcówek zmieści się w starszym złączu USB 3.1. Bardzo fajne rozwiązanie, jeśli będziemy chcieli podłączyć nasz dysk do starszego komputera lub tak jak ja, mam w moim Mac mini dwa złącza USB 3.1, które będę mógł wykorzystać do zgrywania danych. Druga rzecz to kod na roczny abonament aplikacji do wykonywanie kopii zapasowych – Acronis Cyber Protest Home Office.

Budowa – solidne aluminium

Jeśli chciałbym użyć tego sprzętu do samoobrony, to gwarantuję Wam, że spełni on swoje zadanie 🙂 OWC umieścił swój dysk Aura SSD (NVMe) w solidnej bryle aluminium. Jestem przekonany, że można nim swobodnie rzucać (chociaż szkoda mi było ciskać moim egzemplarzem o ziemie :-)). Nie mniej jednak jest to solidny kawał hutniczego stopu, który przetrwa nawet najbardziej wymagające warunki atmosferyczne.

Z jednej strony znajduje się port USB-C, a po drugiej dioda informująca nas o statusie pracy dysku. Rozmiary obudowy to 7.5 cm x 5 cm x 1.2 cm, co pozwoli umieścić go bez problemu nawet w małej kieszeni plecaka czy spodni. Dysk OWC Envoy Pro Elektron nie będzie stanowił nadmiernego bagażu, jeśli zabierzemy go w podróż.

Dysk jak czołg

Dysk OWC posiada certyfikat IP67. Ma to zapewni nam całkowitą pyłoszczelność i zanurzenie w wodzie na głębokość 1 metra w czasie 30 minut. Aż w takich warunkach nie sprawdzałem jego wytrzymałości, ale miska z wodą i kilka minut nurkowania nie sprawiło mu żadnych problemów. Po osuszeniu portu USB i podłączeniu go do komputera wszystko działało perfekcyjnie.

Szybkość

Dysk OWC Envoy Pro Elektron według producenta powinien osiągać prędkość 1011 MB/s. Mi nie udało się osiągnąć takiej prędkości. Maksymalne wyniki oscylowały wokół 850 MB/s. Sprawdzałem go zarówno pod Mac mini (Intel) jak również na MacBooku Pro (Intel). Pozwoliłem sobie porównać dysk OWC do dysku SanDisk Extreme Portable. I tu w starciu prędkości wygrywa OWC. Wynik na korzyść Elektrona wynosi około 90 MB/s.

Prawie idealnie… skrojony pod Maka

O dysku OWC można powiedzieć dużo ciepłych słów. Jeśli postawimy go obok MacBooka Pro, to natychmiast widać, że jest to sprzęt robiony z myślą o użytkownikach sprzętu Apple. Aluminium obudowy laptopa i aluminium dysku wyglądają jakby zrobiono je z jednego stopu. Dysk jest szybki, chociaż mój egzemplarz nie pozwolił mi osiągnąć zadeklarowanej szybkości 1011 MB/s. Mógłbym się tu przyczepić, że dysk dla Maca, powinien posiadać złącze Thunderbolt 3, bo przecież każdy Mak, ma tak szybkie złącze pozwalające osiągnąć prędkość 40 Gb/s (chociaż dyski na TB3 pracują z prędkością ponad 2000 MB/s). Wówczas byłby to idealny dysk wykorzystujący pełny potencjał sprzętu Apple. Jednak z drugiej strony musielibyśmy się liczyć z ograniczeniem wykorzystania go do nowych komputerów, a złącze USB-C daje większą uniwersalność. Na korzyść dysku OWC Envoy Pro Elektron przemawia jego niewielkich rozmiarów konstrukcja, umiejąca wytrzymać pływanie w wodzie i trudne warunki otoczenia. Jeśli myślimy nad dyskiem na złączu USB-C, to będzie zdecydowanie jedno z tych urządzeń, które powinno zwrócić naszą uwagę.

Zobacz recenzję wideo

Nazwa: Dysk OWC Envoy Pro Elektron

Oficjalna strona: https://www.owcdigital.com/products/envoy-pro-elektron

Ceny: 240GB – 599,00 zł / 480GB – 749,00 zł (promocja) / 1TB – 1279,00 zł

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.