^
owc-elektron-mojmac

[Recenzja] – Dysk OWC ENVOY PRO ELEKTRON + wideorecenzja

Przemysław Marczyński

15 grudnia 2021

Nie ma chyba bardziej „Makowego” dysku na rynku. Firma OWC, znana wśród użytkowników komputerów Apple ponownie pokazała, jak powinien wyglądać dysk dla macUsera.

Co mamy w pudełku

Obok dysku i kilku ulotek dwie dodatkowe rzeczy zwracają naszą uwagę. Kabel USB-C posiada nakładkę, dzięki której jedna z końcówek zmieści się w starszym złączu USB 3.1. Bardzo fajne rozwiązanie, jeśli będziemy chcieli podłączyć nasz dysk do starszego komputera lub tak jak ja, mam w moim Mac mini dwa złącza USB 3.1, które będę mógł wykorzystać do zgrywania danych. Druga rzecz to kod na roczny abonament aplikacji do wykonywanie kopii zapasowych – Acronis Cyber Protest Home Office.

Budowa – solidne aluminium

owc-elektron

Jeśli chciałbym użyć tego sprzętu do samoobrony, to gwarantuję Wam, że spełni on swoje zadanie 🙂 OWC umieścił swój dysk Aura SSD (NVMe) w solidnej bryle aluminium. Jestem przekonany, że można nim swobodnie rzucać (chociaż szkoda mi było ciskać moim egzemplarzem o ziemie :-)). Nie mniej jednak jest to solidny kawał hutniczego stopu, który przetrwa nawet najbardziej wymagające warunki atmosferyczne.

owc-elektron

Z jednej strony znajduje się port USB-C, a po drugiej dioda informująca nas o statusie pracy dysku. Rozmiary obudowy to 7.5 cm x 5 cm x 1.2 cm, co pozwoli umieścić go bez problemu nawet w małej kieszeni plecaka czy spodni. Dysk OWC Envoy Pro Elektron nie będzie stanowił nadmiernego bagażu, jeśli zabierzemy go w podróż.

Dysk jak czołg

owc-elektron

Dysk OWC posiada certyfikat IP67. Ma to zapewni nam całkowitą pyłoszczelność i zanurzenie w wodzie na głębokość 1 metra w czasie 30 minut. Aż w takich warunkach nie sprawdzałem jego wytrzymałości, ale miska z wodą i kilka minut nurkowania nie sprawiło mu żadnych problemów. Po osuszeniu portu USB i podłączeniu go do komputera wszystko działało perfekcyjnie.

Szybkość

owc-speedtest

Dysk OWC Envoy Pro Elektron według producenta powinien osiągać prędkość 1011 MB/s. Mi nie udało się osiągnąć takiej prędkości. Maksymalne wyniki oscylowały wokół 850 MB/s. Sprawdzałem go zarówno pod Mac mini (Intel) jak również na MacBooku Pro (Intel). Pozwoliłem sobie porównać dysk OWC do dysku SanDisk Extreme Portable. I tu w starciu prędkości wygrywa OWC. Wynik na korzyść Elektrona wynosi około 90 MB/s.

Prawie idealnie… skrojony pod Maka

owc-elektron

O dysku OWC można powiedzieć dużo ciepłych słów. Jeśli postawimy go obok MacBooka Pro, to natychmiast widać, że jest to sprzęt robiony z myślą o użytkownikach sprzętu Apple. Aluminium obudowy laptopa i aluminium dysku wyglądają jakby zrobiono je z jednego stopu. Dysk jest szybki, chociaż mój egzemplarz nie pozwolił mi osiągnąć zadeklarowanej szybkości 1011 MB/s. Mógłbym się tu przyczepić, że dysk dla Maca, powinien posiadać złącze Thunderbolt 3, bo przecież każdy Mak, ma tak szybkie złącze pozwalające osiągnąć prędkość 40 Gb/s (chociaż dyski na TB3 pracują z prędkością ponad 2000 MB/s). Wówczas byłby to idealny dysk wykorzystujący pełny potencjał sprzętu Apple. Jednak z drugiej strony musielibyśmy się liczyć z ograniczeniem wykorzystania go do nowych komputerów, a złącze USB-C daje większą uniwersalność. Na korzyść dysku OWC Envoy Pro Elektron przemawia jego niewielkich rozmiarów konstrukcja, umiejąca wytrzymać pływanie w wodzie i trudne warunki otoczenia. Jeśli myślimy nad dyskiem na złączu USB-C, to będzie zdecydowanie jedno z tych urządzeń, które powinno zwrócić naszą uwagę.

Zobacz recenzję wideo

Nazwa: Dysk OWC Envoy Pro Elektron

Oficjalna strona: https://www.owcdigital.com/products/envoy-pro-elektron

Ceny: 240GB – 599,00 zł / 480GB – 749,00 zł (promocja) / 1TB – 1279,00 zł

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy