^
ALERT- Napastnicy sponsorowani przez państwo mogli wziąć na cel na Twojego iPhone'a

Apple ostrzega. W Polsce też domniemane ofiary Pegasusa dostają maile

Jaromir Kopp

25 listopada 2021

Kilka dni temu serwisy podały informację, że Apple rozpoczął batalię sądową przeciw autorom szpiegowskiego systemu Pegasus. Dodatkowo Apple rozsyła ostrzeżenia do potencjalnych i domniemanych ofiar inwigilacji. Takie ostrzeżenia nie trafiają tylko do działaczy opozycji w dyktaturach „Trzeciego Świata”, dostają je też użytkownicy w Polsce. Nie są to przypadkowe osoby.

Nie tylko w Tajlandii, ale i w Polsce

Jak niedawno informował Reuters, Apple rozesłał ostrzeżenie do co najmniej sześciu działaczy i naukowców, którzy krytykowali rząd Tajlandii, ostrzegając, że uważa, iż ich iPhone’y zostały przejęte przez „sponsorowanych przez państwo napastników”.

Niestety podobne ostrzeżenie Apple wysłał również do użytkowników w naszym kraju. W Polsce takie powiadomienie otrzymała prokurator Ewa Wrzosek, wobec której wszczęto postępowanie dyscyplinarne, ponieważ chciała ona podjąć śledztwo dotyczące organizacji tzw. wyborów kopertowych.

https://twitter.com/e_wrzosek/status/1463551631648251915

ALERT: Napastnicy sponsorowani przez państwo mogli wziąć na cel na Twojego iPhone’a

Firma Apple przypuszcza, że jesteś celem sponsorowanych przez państwo napastników, którzy próbują zdalnie przechwycić dane z telefonu iPhone powiązanego z Twoim identyfikatorem Apple ID.

Atakujący prawdopodobnie biorą Cię na celownik, ze względu na to, kim jesteś lub co robisz. Jeśli Twoje urządzenie jest zagrożone przez atakujących sponsorowanych przez państwo, mogą oni być w stanie zdalnie uzyskać dostęp do poufnych danych, komunikacji, a nawet kamery i mikrofonu. Choć możliwe, że jest to fałszywy alarm, proszę potraktować to ostrzeżenie poważnie.

Atakujący sponsorowani przez państwo są bardzo dobrze finansowani i wyrafinowani, a ich ataki ewoluują wraz z upływem czasu. Wykrywanie takich ataków opiera się na sygnałach wywiadu o zagrożeniach, które często są niedoskonałe i niekompletne. Możliwe, że niektóre powiadomienia Apple o zagrożeniach mogą być fałszywymi alarmami lub że niektóre ataki nie zostaną wykryte. Nie możemy podawać informacji o przyczynach wysyłania przez nas powiadomień o zagrożeniach, ponieważ może to pomóc sponsorowanym przez państwo napastnikom w dostosowaniu swojego zachowania w celu uniknięcia wykrycia w przyszłości.

Nie ma urządzeń i systemów w 100% bezpiecznych, jednak lepiej używać takich, które oferują duże bezpieczeństwo i za którymi stoją firmy dbające o prywatność użytkownika, niż np. adrofonów z milionem przeróbek i nakładek, za które odpowiada firma żyjąca z danych użytkowników.

Dajcie znać, jeżeli słyszeliście o jeszcze jakiś przypadkach ostrzeżeń wysłanych do użytkowników w Polsce. Zwrot „Napastnicy sponsorowani przez państwo” brzmi kiepsko, zwłaszcza jeżeli chodzi o kraj położony w Europie centralnej.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (7)
L

7 komentarzy

 1. Der

  Lubię takie niby info. Kolorowa flaga. Słowo „mogli”. I jazda się zaczyna. Wiarygodność level Wyborcza.

  • Jaromir Kopp

   Wyjaśnisz, co Ci konkretnie nie pasuje? Znasz temat?

 2. Roman D.

  problem jest poważny , dziś kupują to agencje rządowe , ale za rok będzie to można kupić w przysłowiowym kiosku ruchu
  co wtedy z prywatnością , dziś opozycja a jutro ?

  • Jaromir Kopp

   Pamiętaj, że zazwyczaj to Apple w wyścigu prowadzi, a „Pegasusy” żerują na nieaktualnych systemach. Choć oczywiście nie zawsze. Dlatego Apple ściga sądownie firmy (obie) od Pegasusa i stale wydaje aktualizacje.

 3. Maple User

  „Napastnicy sponsorowani przez państwo” – piękny eufemizm. Czy inne państwa również nie sponsorują takich napastników, zarówno z jednej, jak i z drugiej strony tęczy?

  • Jaromir Kopp

   Ten sam tekst jest we wszystkich powiadomieniach, więc pewnie tak. Tu nie chodzi o tęczę, ale o ucziwiść

   • Bart

    Jak to nie chodzi o tęczę? Nie spodziewałem się takiej homofobii ze strony redakcji serwisu Mojmac.