^
LuON logo tymczasowe

Projekt LuON, czyli uchylamy rąbka tajemnicy

Jaromir Kopp

26 listopada 2021

Urządzenia inteligentnego domu, zwłaszcza HomeKit są moją pasją. Mogliście się o tym przekonać, śledząc moje artykuły, w których prawie przez 5 lat opisuję zmagania ze Smart Home.  Teraz nadszedł czas na konkretne działania. Razem najlepszymi w Polsce fachowcami od HomeKit stworzyliśmy projekt systemu inteligentnego domu mocno różniący się od tych już Wam znanych. 

LuON, po co i dlaczego?

Jak pewnie zauważyliście, ostatnio pojawia się mniej moich artykułów. Jest to związane z zaangażowaniem we wspomniany projekt. Po latach przygotowań wszedł on w zasadniczą fazę i pochłania moje oraz reszty współpracowników wszelkie zasoby czasu.

Przez ostatnie kilka lat zauważyłem, że z bardzo nielicznymi wyjątkami, producenci urządzeń zgodnych z HomeKit, nie chcą lub nie potrafią wykorzystać możliwości systemu Apple. Bez powodu zmuszają do używania aplikacji, które nie komunikują się z akcesoriami przez HomeKit. Nie pozwalają też na używanie wielu dostępnych w akcesoriach funkcji w automatyzacjach, choć ani technologia, ani wymogi certyfikacyjne Apple nie stoją na przeszkodzie. Stabilność dostępnych na rynku rozwiązań też nie dorównuje, tym które od ponad dwóch lat działają w moim i domach współpracowników. 

Frustracja narastała, gdy wraz z Dawidem na potrzeby podcastu i grupy, testowaliśmy coraz większą ilość urządzeń pojawiających się na rynku. Sporo z nich spełnia swoją podstawową rolę dobrze, ale jednocześnie nie udostępnia pełnego potencjału użytkownikom. Na to wszystko nałożyło się doświadczenie zebrane podczas realizacji z Dawidem i Emilem w ciągu ponad dwóch lat w całej Polsce, kilkudziesięciu dużych projektów, opartych na dostępnych urządzeniach HomeKit. Wszystko działa, ale my wiemy, że może działać lepiej, a sam proces instalacji i konfiguracji może być przyjemniejszy.

Nasza ogromna wiedza i doświadczenie nie może pójść na marne, dlatego początkowo w trójkę, od ponad roku pracujemy nad własnym systemem nazwanym LuON. Teraz prace wchodzą w decydującą fazę. 

LuON system inny niż wszystkie

Nasz system jest od początku tworzony z myślą o integracji z HomeKit oraz w przyszłości Matter. Jednocześnie chcemy, aby był jak najbardziej samodzielny, bo jak wiecie choćby z naszych podcastów, systemy smart home w tym HomeKit, też czasem potrafią zawieść, choćby z powodu awarii sieci, czy Wi-Fi. Dodatkowo ma zaspokoić oczekiwania konsumentów dopiero zaczynających przygodę z inteligentnym domem, którzy nie mogą ingerować w domową instalację oraz osób, rozpoczynających budowę swoich domów lub remontujących mieszkania. Wiemy jak to zrobić i realizujemy nasz plan. Bo kto jak nie my i kiedy jeśli nie teraz?

Niestety na tym etapie nie mogę Wam zdradzić więcej szczegółów. Wszystkiego dowiecie się 31 marca 2022 roku. Jednak zachęcam do zapisania się w newsletterze LuON, jeżeli chcecie mieć szansę na jakieś wcześniejsze „przecieki”. Trzymajcie za nasz zespół kciuki!

Przy okazji, jeżeli chcecie pogłębić swoją wiedzę o HomeKit i Matter, zapraszam na szkolenia prowadzone przez nasz zespół.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (13)
L

13 komentarzy

 1. nakreche

  mój homekit działa doskonale… bezproblemowo, szybko, stabilnie.
  jeśli mam do wyboru apple, gdzie mam gwarantowane: bezpieczeństwo, support za 3 czy 5 lat, stabilność i renomę, to chyba byłbym szalony przełączając się na małą polską firmę… (znamy chyba wszyscy niechlubny przykład fibaro?). chyba, że czegoś nie rozumiem?
  czy te wątpliwości będą jakoś wyjaśnione, by chociaż trochę Wam kibicować i wspierać? innymi słowy… czy na pewno nie staniecie się „drugim fibaro”?

  • Jaromir Kopp

   Widać, że nic nie rozumiesz z HomeKiti systemów. HomeKit to interfejs do urządzeń, a te są takie, jak potrafią je zrobić firmy za nie odpowiadające. Gdybyś czytał ze zrozumieniem, to byś zauważył, że podstawą LuON jest zgodność z HomeKit. Jednak jeżeli się ktoś wyjmie wtyczkę z Apple TV, to czujnik ruchu HomeKit już nie włączy Ci światła. Prawda? I na tym polega różnica.
   Są systemy, które działają sprawnie, ale nie są zgodne z HomeKit. W zasadzie nie ma systemu zgodnego z HomeKit, są urządzenia.
   Jeszcze jakieś uwagi?

   • nakreche

    po pierwsze: wybacz proszę ton (często piszę coś szybko, a potem jak to przeczytam po chwili – to okazuje się że brzmi niekulturalnie) – serio przepraszam. nie chciałem tak zabrzmieć. po prostu mam wątpliwości i dziękuję za wyjaśnienie dot. rozwiązania.
    rozumiem – wspieracie i jesteście zgodni z homekit…
    ale dajecie coś „extra” – i nie jesteście jednocześnie producentem urządzeń (jak niechlubne fibaro).

 2. Rafał Likitarczuk

  Jaromir brawo! Liczyłem że w końcu uda Ci się produkować twoje urządzenia seryjnie lub choćby na większa skale.
  Domyślałem się że ta cisza z podkastami i wpisami oznacza że szykujesz produkcję swoich urządzeń zgodnych z HomeKit.
  Trzymam kciuki i będę chętnie wspierał, kupując i propagując wśród znajomych.

  • Nakreche

   Nie. To nie to. Nie bedzie urzadzen. Bedzie „system”

  • Jaromir Kopp

   Dziękujemy! 😉

 3. Tomasz N

  Jaromir, super wiadomość! Już od jakiegoś czasu zanosiłem się z myślami żeby napisać do Ciebie o pomoc w konstrukcji lub odsprzedaży sterownika RGBW. Jak jeszcze to wszystko będzie działać w Thread to sukces murowany. Szczególnie sterowniki RGBW, ściemniacze i sterowniki rolet są dla mnie problematyczne w obecnym systemie który posiadam. Jest to Fibaro (Z-wave) na homebridge kilka natywnych HK Fibaro, HomePod oraz Aqara i dodatkowe sterowanie poprzez Alexe.
  Jeśli będziecie potrzebować kogoś do testów to polecam się.

  Trzymam kciuki!
  Powodzenia.

  • Jaromir Kopp

   Dzięki!
   Planujemy coś lepszego niż Thread 😉
   ale reszta się zgadza

 4. Bartek

  Bardzo interesujące. Moje początki z urządzeniami HomeKit i obecnymi rozwiązaniami zarządzającymi rzaczywiście pokazują pewne braki na rynku. Z jednej strony chciałbym jak najbardziej trzymać się ekosystemu Apple (odpowiedni poziom bezpieczeństwa i prywatności, które mnie przekonują), ale z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że jak Apple TV (moje centrum HomeKit) przestanie działąć to pozamiatane. Dlatego informacja o potencjalnym rozwiązaniu wspierającym niezawodność jest zachęcająca. Będę obserwował i oczywiście kibicuję!

  • Jaromir Kopp

   System będzie się kontaktował ze światem tylko przez HK ew. Matter. Wszystko lokalnie (zresztą takie są wymogi Apple i Matter w zasadzie też)

   • Bartek

    Aha – rozumiem. Uzbrajam się zatem w cierpliwość i czekam na premierę, kiedy zapewne pokażecie pełną topografię tego rozwiązania :).

 5. Paweł Nyczaj

  Mam nadzieję, że projekt LuON uwolni od instalowania masy aplikacji producentów urządzeń. W zasadzie wszystko mogłaby przecież ogarnąć systemowa apka Dom. Jest oczywiście kwestia aktualizacji oprogramowania i w dużej mierze do tego celu instaluje się dedykowaną apkę. Jednak gdyby powstała apka LuON mogłaby zastąpić te różne apki i oby poszło to w tym kierunku. Ciekawe, czy po premierze luON zbędne stałoby się centrum akcesoriów HomeKit o ile system LuON pełniłby jego funkcję. Przy coraz lepszych smart tv z apką Apple TV coraz trudniej uzasadnić wydatek na przystawkę Apple TV

  • Jaromir Kopp

   Wszystkiego Dom nie ogranie, bo Apple nie przewidział m.in.: ciśnienia atmosferycznego, pomiaru energii i mnóstwa innych ważnych ustawień. Dlatego HomeKit tak — ogarnie wszystko, ale jego interfejs, czyli Dom już nie — nieodzowne będzie własna apka.