^
Apple Event Unleashed

W poniedziałek zobaczymy nowe MacBooki z ekranami mini-LED, czy coś jeszcze?

Jaromir Kopp

13 października 2021

18 października to dzień, w którym przekonamy się, czy Apple powiększy swoją znaczną przewagę w procesorach mobilnych. Dowiemy się też, jak bardzo Apple mięknie, czyli czy pojawią się wyjścia HDMI. W końcu też poznamy datę premiery wyczekiwanego macOS 12 Monterey, którego obecna beta nadal wymaga wygładzenia.

Unleashed: 18 października, poniedziałek od godziny 19.00

Wg informacji podanych przez Apple i zawartych w pliku iCal, wydarzenie ma trwać tradycyjnie 2 godziny. To dość dużo jak na prezentację samych komputerów mobilnych, chyba że pojawi się ich więcej niż długo wyczekiwanie MacBooki Pro z nowymi ekranami i procesorami Apple. 

Być może w show wkradną się iPady i od prawie roku pojawiające się w przeciekach i plotkach nowe słuchawki AirPods (3). Jednak to komputery będą najważniejsze, a tak naprawdę ich serce, czyli nowy procesor M, mam nadzieję, że M2 i to we dwóch mocniej różniących się od siebie wcieleniach.

MacBooki Pro 2021. Co wiemy, czego się spodziewamy

Analityk rynku monitorów Ross Young zamieścił kilka ciekawostek na temat nadchodzących modeli MacBooków Pro. Wg informacji podawanych przez niego ekrany z podświetlaniem mini-LED są „w 100% potwierdzone”. Są produkowane podobnie jak ekrany dla iPadów Pro przez LG Display oraz firmę Sharp. Będą też w podobnej technologii jak w iPadach Pro i z częstotliwością odświeżania do 120 Hz. Te informacje są bardzo prawdopodobne.

Kolejną garść danych, które mają być ujawnione za niecały tydzień, zdradza sygnalista Dylan, choć mam nadzieję, że w kilku kwestiach się myli. Również pisze o wyświetlaczach z podświetlaniem mini-LED, dodaje do tego: mniejsze ramki i brak dolnego logo „MacBook…” i kamerę internetową 1080p. Modele podstawowe będą miały 16 GB pamięci RAM i 512 GB pamięci masowej, a bazowy procesor M1X ma mieć taką samą konfigurację dla obu modeli. Ceny będą podobne dla rozmiaru 14″ i 16″, a zmiany dopełni nowy zasilacz zewnętrzny.

Mam nadzieję, że Dylan myli się, jeżeli chodzi o procesor i będzie on oparty na rdzeniach z A15, co idzie w sprzeczności z numerem jeden w nazwie. Wg znacznie wcześniejszych plotek, procesory mają mieć 10 rdzeni, z czego 8 wydajnych i dwa ekonomiczne, co raczej wydaje się dość dziwne, bo po roku używania MacBooka Pro z M1 widzę, że system często zatrudnia tylko rdzenie ekonomiczne i obecne 4 sztuki są dość mocno eksploatowane, a w A15 nie są aż o tyle wydajniejsze, aby dwa zastąpiły cztery. Monterey też nic nie zmienił w tym przypadku, jednak jego wersja dla M2 (M1X) może mieć zmienioną taktykę wykorzystania rdzeni. Inną starszą informacją jest maksymalna ilość pamięci: aż 64 GB, choć wg innych plotek 32 GB. Informacja o 16 GB RAM w modelu podstawowym jest istotna, choć 8 GB w M1 wystarcza do bardzo wielu zadań, to 16 GB bardziej pasuje do modeli z „Pro” w nazwie.

Kolejne wczesne informacje mówiły o pojawieniu się wyjścia HDMI oraz powrocie złącza zasilacza MagSafe. Jeżeli to drugie byłoby tak, jak w przypadku iMaców 24″ połączone z możliwością dokupienia zasilacza z wyjściem Ethernet, to jestem za. Jednak brak HDMI nigdy mi nie doskwierał.

Czy zobaczymy coś jeszcze?

Wg wielu informacji poniedziałkowy show ma ujawnić, a nawet wyzwolić (Unleashed) największą od lat zmianę w linii komputerów przenośnych Apple. Mam nadzieję, że nie będzie to głównie zmiana ich wyglądu, a więcej nowości znajdziemy się wewnątrz.

Jednak bardzo możliwe, że pojawią się również nowe komputery stacjonarne. Wg mnie bardziej prawdopodobny jest Mac mini, niż duży iMac. Jeżeli tak się nie stanie, to Apple może jeszcze wcisnąć w pokaz nowe słuchawki. Nowy Mac mini ma zmienić swoją obudowę, która będzie (jakby obecna tego nie robiła) bardziej przypominać formę znaną z iPhone’ów i iPadów Pro.

W tym roku jest jeszcze miejsce na trzecią konferencję. To na niej mogą pojawić się nowe iPady i inne urządzenia. Wspomina się o sporej zmianie wyglądu Apple TV, choć dopiero co premierę miało nowe wcielenie 4k z Thread.

A jakie są Wasze typowania? Czego się spodziewacie, a na co czekacie najbardziej?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz