^
SharePlay iOS 15.1

SharePlay wraca wraz z nowymi betami

Jaromir Kopp

22 września 2021

Jedną z zapowiadanych podczas WWDC funkcji iOS 15 i reszty systemów, było SharePlay. Jednak Apple nie poradziło sobie ze wdrożeniem tej interesującej i bardzo rozbudowanej funkcji, umieszczonej w wielu aplikacjach systemowych, samym systemie i z API dla wydawców własnych usług. Na szczęście funkcja wróciła wraz z nowymi betami iOS 15.1, iPadOS 15.1, tvOS 15.1 i kontynuacją macOS 12 Monterey beta 7.

SharePlay dozwolone dla deweloperów

W opisie nowości systemów na stronach Apple przy SharePlay pojawiła się jeszcze na początku września informacja, że funkcja będzie dostępna po premierze iOS 15 i reszty systemów „później jesienią w tym roku”. W tym samym czasie, choć SharePlay zniknął z bet, to deweloperzy dostali obietnicę możliwości dalszego tworzenia aplikacji zgodnych z SaherPlay, dzięki profilowi, który włączy funkcję ponownie w becie macOS.

Zgodnie z zapowiedziami, SharePlay pojawiło się w betach wczoraj udostępnionych deweloperom, a profil włączający SharePlay w macOS zaczął działać w również wczoraj wypuszczonej siódmej becie Monterey. 

SharePlay

SharePlay to zestaw funkcji, które umożliwiają dzielenie się wrażeniami podczas wspólnego, choć na odległość, oglądania filmów, słuchania muzyki, przeglądania stron internetowych, na żywo za pomocą FaceTime. To nie wszystko. SharePlay pozwoli na synchronizację muzyki słuchanej przez wszystkich uczestników wirtualnego spotkania oraz tworzenie wspólnej kolejki utworów. To wszystko również z aplikacjami i treściami od innych dostawców, jeżeli tylko zastosują API SharePlay w swoich aplikacjach i usługach, a Apple ich do tego dopinguje

Jeszcze czekamy na:

Nadal czekamy na powrót funkcji Spadku cyfrowego oraz lokalizacji AirPods Pro i Max za pomocą sieci Find My…, których nie udało mi się znaleźć w nowych betach, a Apple obiecuje, że mają pojawić się spóźnione, ale jednak w tym roku.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Paweł

    A czy ktoś ma taki dziwny problem ze nie dość ze iOS 15 przywrócił mu aplikacje Notatki i Przypomnienia(odinstalowałem je jeszcze w ios14) to teraz za diabła nie idzie ich odinstalować ?

    • Jaromir Kopp

      I bardzo dobrze, bo to najważniejsze aplikacje w systemie, 😉 U mnie opcja odisntalowania jest, ale nie chcę sprawdzać, czy działa, bo patrz początek.