^

Nowe routery TP-Link Deco X20

Przemysław Marczyński

17 września 2021

TP-Link przestawia dwa nowe modele popularnej serii Deco: TP-Link Deco X20-4G oraz Deco X20-DSL. Oba urządzenia pracują w standardzie sieci Wi-Fi 6 zapewniając skuteczne rozszerzenie zasięgu sieci poprzez wsparcie dla technologii Mesh.

Dwa modele Deco

TP-Link oferuje routery dla użytkowników posiadających problemy z dostępem do internetu „po kablu” oraz standardowy egzemplarz obsługujący VDSL/ADSL.

Deco X20-4G obsługuje LTE Cat6 o prędkości pobierania do 300 Mb/s i może stanowić główne łącze internetowe w domu lub gdziekolwiek zabierzemy je ze sobą – wystarczy włożyć do wbudowanego slotu kartę SIM od wybranego przez siebie operatora, by w dowolnym miejscu oglądać filmy w jakości 4K, pobierać duże pliki lub grać online.

Deco X20-DSL posiada port RJ-11 oraz zintegrowany modem VDSL/ADSL kompatybilny z profilem VDSL2 35b z szybkością pobierania do 350 Mb/s, dzięki czemu rekomendowany jest osobom, które obecnie korzystają z usług dostępu do internetu poprzez łącze telefoniczne. Urządzenie posiada 4 gigabitowe wymienne porty LAN/WAN dzięki czemu świetnie sprawdzi się także w przypadku zmiany dostawcy internetu na operatora światłowodowego lub kablowego.

Możliwości techniczne nowych Deco

Zarówno Deco X20-4G jak i Deco X20-DSL wyposażone zostały w czterordzeniowy procesor z taktowaniem 1,5 GHz, który odpowiada za ich stabilną pracę. Routery pracują w standardzie WiFi 6 (802.11ax), wspartym przez technologię modulacji cyfrowej OFDMA i zapewniają prędkości dochodzące do 1800 Mb/s: 1201 Mb/s: w paśmie 5 GHz i 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz.

Deco X20 4G

Deco X20-4G i Deco X20-DSL posiadają szereg funkcji i technologii usprawniających ich działanie. Silny sygnał WiFi wzmocniony kolorowaniem BSS i technologią Beamforming dociera do wszystkich zakamarków domu. Wykorzystanie technologii MU-MIMO sprawia, że wydajność komunikacji między urządzeniami Deco jest niezwykle wysoka. Urządzenia wyposażono także w funkcję QoS (Quality of Service), aby korzystanie z Internetu było nie tylko w pełni bezpieczne, ale również – dzięki nadawaniu priorytetów. W przypadku obu urządzeń za bezpieczeństwo transmisji danych odpowiada szyfrowanie WPA3 oraz pakiet HomeShield™, które pomagają stworzyć dostosowaną do potrzeb każdego, bezpieczną sieć bezprzewodową.

Deco X20-4G można kupić za ok. 1000 zł, natomiast zakup Deco X20-DSL to wydatek ok. 600 zł.

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy