Spokojnie, nie oznacza to kolejnej transformacji, w końcu obecna jest dopiero w skromnej połowie. Jednak Apple chce zatrudnić wybitnych programistów i projektantów znających architekturę procesorów RISC-V.
Tak brzmi nagłówek ogłoszenia w dziale „Praca w Apple”. Dalej, dowiadujemy się m.in., że:
Wybrany kandydat będzie posiadał doskonałe zrozumienie i wiedzę na temat architektury RISC-V ISA wraz z praktyczną znajomością mikroarchitektury NEON w rdzeniach procesorów ARM z perspektywy programowania wektorowego.
Wraz z resztą opisu stanowiska pracy, ten fragment dość wyraźnie pokazuje zamiary Apple. Do tego wrócimy, ale najpierw ważna informacja.
RISC-V to otwarta (bez opłat licencyjnych) architektura procesorów RISC przystosowana do różnych zastosowań (od „wbudowanych” w IoT i przenośne zasilane bateryjnie urządzenia, po superkomputery). Od ARM różni się nie tylko brakiem opłat (chyba, że firma chce zasiadać w radzie i decydować o rozbudowie i funkcjach architektury), ale i podejściem do budowy procesora i rozkazów. Od ARM jest młodsza. Projekt rozpoczął się w 2010 r. na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, a obecnie siedziba RISC-V Foundation przeniesiona została do Szwajcarii ze względu na politykę ochrony wartości intelektualnych w USA.
Spokojnie, nie będzie przepisywał macOS, ani iOS na nowe procesory. Apple chce wykorzystać dodatkowe zdolności architektury RISC-V we wsparciu możliwości nauczania maszynowego, sztucznej inteligencji, analizy obrazów i innych danych w tym mowy oraz szyfrowaniu, i kodowaniu AV. Generalnie chodzi o ciężkie i wymagające zadania i przy jednoczesnym oszczędzaniu energii.
Wygląda na to, że Apple widzi jakieś przewagi architektury RISC-V w tych wymagających dziedzinach. Dodatkowo ma ona współpracować lub zastąpić wektorowe przetwarzanie stosowane w ARM (NEON) w ww. zadaniach.
Widać, że Apple nie próżnuje i szuka różnych metod zwiększenia wydajności swoich procesorów w zastosowaniach bliskich firmie, czyli pozwalających na przeprowadzanie zaawansowanych obliczeń wewnątrz naszych urządzeń, nawet mobilnych, zamiast w chmurze.
Jako ciekawostkę warto wymienić, że RISC-V jest stosowany w jednym z mikrokontrolerów ESP32, a niebawem trafi do kolejnego, który zamiast Wi-Fi będzie wyposażony w moduł radiowy Thread.
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.