Kategorie AktualnościOpinie

Apple inwestuje w RISC-V, czyli „otwartego” konkurenta ARM

Spokojnie, nie oznacza to kolejnej transformacji, w końcu obecna jest dopiero w skromnej połowie. Jednak Apple chce zatrudnić wybitnych programistów i projektantów znających architekturę procesorów RISC-V.

Programista RISC-V o wysokiej wydajności

Tak brzmi nagłówek ogłoszenia w dziale „Praca w Apple”.  Dalej, dowiadujemy się m.in., że:

Wybrany kandydat będzie posiadał doskonałe zrozumienie i wiedzę na temat architektury RISC-V ISA wraz z praktyczną znajomością mikroarchitektury NEON w rdzeniach procesorów ARM z perspektywy programowania wektorowego.

Wraz z resztą opisu stanowiska pracy, ten fragment dość wyraźnie pokazuje zamiary Apple. Do tego wrócimy, ale najpierw ważna informacja.

RISC-V to otwarta (bez opłat licencyjnych) architektura procesorów RISC przystosowana do różnych zastosowań (od „wbudowanych” w IoT i przenośne zasilane bateryjnie urządzenia, po superkomputery). Od ARM różni się nie tylko brakiem opłat (chyba, że firma chce zasiadać w radzie i decydować o rozbudowie i funkcjach architektury), ale i podejściem do budowy procesora i rozkazów. Od ARM jest młodsza. Projekt rozpoczął się w 2010 r. na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, a obecnie siedziba RISC-V Foundation przeniesiona została do Szwajcarii ze względu na politykę ochrony wartości intelektualnych w USA.

Co ma robić fachowiec od RISC-V?

Spokojnie, nie będzie przepisywał macOS, ani iOS na nowe procesory. Apple chce wykorzystać dodatkowe zdolności architektury RISC-V we wsparciu możliwości nauczania maszynowego, sztucznej inteligencji, analizy obrazów i innych danych w tym mowy oraz szyfrowaniu, i kodowaniu AV. Generalnie chodzi o ciężkie i wymagające zadania i przy jednoczesnym oszczędzaniu energii.

Wygląda na to, że Apple widzi jakieś przewagi architektury RISC-V w tych wymagających dziedzinach. Dodatkowo ma ona współpracować lub zastąpić wektorowe przetwarzanie stosowane w ARM (NEON) w ww. zadaniach.

Widać, że Apple nie próżnuje i szuka różnych metod zwiększenia wydajności swoich procesorów w zastosowaniach bliskich firmie, czyli pozwalających na przeprowadzanie zaawansowanych obliczeń wewnątrz naszych urządzeń, nawet mobilnych, zamiast w chmurze. 

Jako ciekawostkę warto wymienić, że RISC-V jest stosowany w jednym z mikrokontrolerów ESP32, a niebawem trafi do kolejnego, który zamiast Wi-Fi będzie wyposażony w moduł radiowy Thread.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.