^
ESP32-H2

Espressif zapowiada ESP32-H2 ze wsparciem dla Thread i Matter 

Jaromir Kopp

4 sierpnia 2021

Firma, która zrewolucjonizowała domowe IoT i spowodowała wysyp wszelkiej maści „włączników” na Wi-Fi dzięki swojemu mikroprocesorowi ESP82xx nadal jest w formie. Do swojego coraz bardziej rozbudowanego portfolio dodała nowy układ ze wsparciem dla IEEE 802.15.4 (Thread i ZigBee) oraz Bluetooth 5.2 (LE). To dla użytkowników HomeKit i przyszłych użytkowników Matter ważna wiadomość.

ESP32-H2 z myślą o Thread i Matter

Espressif od początku działa w strukturach CSA (dawniej Connected Home over IP), gdzie główne skrzypce grają: Apple, Amazon i Google pod auspicjami dawnego ZigBee. Jak wiecie CSA pracuje nad nowym wspólnym standardem dla SmartHome zwanym obecnie Matter. Jest on oparty na protokołach IP działających w sieciach Wi-Fi, Ethernet i Thread, a do uwierzytelniania wymaga Bluetooth LE.

ESP32-H2 protokoły

Espressif nie miał do tej pory układu, który wspierałby Thread. Teraz to się zmienia i ESP32-H2 staje się pierwszym mikrokontrolerem, który potrafi działać w sieci Thread, Bluetooth LE i Ethernet (ta ostatnia z adapterem) od Espressif.

ESP32-H2 oparty na otwartym rdzeniu RISC-V, ale bez Wi-Fi

ESP32-H2 jest chyba drugim układem Espressif opartym na RISC-V. Firma nadal produkuje też układy ESP32 z rdzeniami CPU Tensilica. Jednak dla zaprawionych w SDK Espressif zmiana rdzenia nie powinna być odczuwalna, bo ESP32-H2 nadal działa z tym samym SDK opartym na FreeRTOS. Całkowitą nowością jest za to brak modułu radiowego Wi-Fi. Ten został zastąpiony właśnie przez Thread.

Wsparcie dla Matter „w standardzie”

Jak wcześniej wspomniałem, ESP32-H2 wydaje się specjalnie tworzony dla nadchodzących akcesoriów Matter , gdzie główne skrzypce jeżeli chodzi o standardy komunikacji wydaje się grać Thread.

Niestety w komunikacie prasowym Espressif o ESP32-H2 nie wspomina się nic o HomeKit. Mam nadzieje, że Espressif zaimplementuje Thread w swoim HomeKit SDK, bo jest ono znacznie lepsze, elastyczniejsze i szybsze niże dostarczane przez Apple uniwersalne ADK. Niestety nie będzie to takie proste, bo HomeKit dla Thread bardziej przypomina rozwiązanie Bluetooth LE niż Wi-Fi, a Espressif na razie w swoim HK-SDK wspiera tylko Wi-Fi i Ethernet.

Oby im się chciało, bo zanim Matter dojrzeje minie jeszcze sporo czasu, a obecnie dostępne HomeKit SDK wspierające Thread bazują chyba wszystkie na sztywnym ADK od Apple.

Tak czy siak, ESP32-H2, jeżeli nie będzie problemów z dostępnością i ceną, może stać się tym, czym ESP8266 ponad 5 lat temu przynosząc firmie Espressif ogromną popularność, a nam „przełączniki Wi-Fi” za 6$ lub mniej.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. Speacetronic

  Lubię takie rzeczy. W domu zastosowałem system Philips Hue i jestem z tego bardzo zadowolony.
  Co jakiś czas dokładam funkcjonalność za pomocą home kit.

 2. Szymon

  Jakie rzeczy polecacie na włączniki świateł i sterowanie rolet pod homelit?

 3. Szymon

  pod homekit oczywiście.