Kategorie Aktualności

Apple Pay w USA bez konkurencji, w Polsce pół na pół

Nie pamiętam kiedy ostatnio przy płatności lub wypłacie używałem karty. To może być sporo ponad rok temu. Wygoda, którą oferują płatność Apple Pay w terminalach i w internecie jest przeogromna. Możliwość „przechowywania” wielu kart na nadgarstku w Apple Watch lub iPhone oraz brak konieczności podawania pinu to ogromne ułatwienie i nie tylko ja to doceniam.

92% w USA, prawie połowa w Polsce

Wg najnowszych doniesień w USA, gdzie płatności zbliżeniowe jeszcze nie są powszechne, choć sytuacja jest znacznie lepsza niż w czasie gdy Apple Pay startowało, aż 92% płatności za pomocą „mobilnych portfeli” wykonywane jest usługą Apple.

Jak informuje m.in. Apple Insider, Apple Pay zdominowało rynek mobilnych portfeli dla transakcji debetowych w 2020 roku. Było to owocem znaczącego wzrostu sektora płatności zbliżeniowych (w USA) dzięki dramatycznym zmianom spowodowanym przez pandemię COVID-19.

Usługa płatnicza Apple stanowiła 92% wszystkich transakcji debetowych z wykorzystaniem mobilnych portfeli w Stanach Zjednoczonych w ubiegłym roku, według Pulse, firmy zajmującej się transferem środków elektronicznych i spółki zależnej Discover Financial Services, która obsługuje ponad 4 400 instytucji finansowych w USA.

Z corocznego badania Pulse’a, wynika, że w 2020 r. przeprowadzono około dwóch miliardów transakcji debetowych z wykorzystaniem mobilnych portfeli przy użyciu Apple Pay, Samsung Pay lub Google Pay. Liczba ta wzrosła o 51% w stosunku do roku poprzedniego, przy czym Apple Pay odniosło największe korzyści, przewyższając swoich dwóch głównych konkurentów pod każdym względem.

A jak Apple Pay wypada w Polsce?

Trudnej sztuki oszacowania popularności Apple Pay w podjął się serwis Cashless. Niestety w Polsce mało banków i instytucji finansowych podaje dane o płatnościach za pomocą portfeli mobilnych. Dodatkowo są to informacje dotyczące jedynie ilości kart dodanych do tych portfeli i aplikacji bankowych. 

Jednak z danych podawanych przez m.in.  mBank, dzięki szacowaniu udało się wyliczyć, że z Apple Pay korzysta prawie połowa użytkowników płatności urządzeniami „noszonymi” i smartfonami. Druga część należy do Google Pay. Należy dodać, że dość istotną grupę kilkunastu procent, stanowią użytkownicy dedykowanych aplikacji bankowych, które w Androidzie mogą używać NFC do płatności zbliżeniowych. Ta grupa została wyjęta z szacunków. Jeżeli ją uwzględnić, to z Apple Pay korzysta około 40% użytkowników.

Ilość dokonywanych płatności może być jeszcze korzystniejsza dla Apple. Jeżeli przyjrzeć się czym płacą klienci w sklepach, to stosunkowo rzadko widać zbliżane do terminali płatniczych inne urządzenia niż Apple.

A jakie są Wasze obserwacje?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.