^
iOS 15 ikona

SharePlay znika i inne nowości w betach 6

Jaromir Kopp

18 sierpnia 2021

SharePlay to funkcja, która pozwala użytkownikom słuchać muzyki oraz oglądać TV i filmy ze znajomymi w czasie rzeczywistym za pośrednictwem FaceTime. Funkcja synchronizuje wyświetlanie i odtwarzanie na urządzeniach połączonych przez FaceTime znajomych. Niestety SharePlay nie pojawi się w pierwszym wydaniu nadchodzących systemów.

SharePlay znika z bet, ale nie dla deweloperów

W mailu rozesłanym do deweloperów równolegle z wydaniem wczorajszych bet iOS iPadOS i tvOS, a później i watchOS, Apple poinformował, że SharePlay nie pojawi się w pierwszym wydaniu systemów, a dopiero z kolejnymi aktualizacjami jesienią w tym roku. Być może jest to związane z odpowiednim przygotowaniem serwerów, które obecnie mogą sobie nie poradzić z synchronizacją strumieni, gdy funkcja trafi do wszystkich użytkowników. Jednak to tylko moje domysły.

Chcemy Was poinformować, że SharePlay został wyłączony w wersjach beta 6 systemów iOS 15, iPadOS 15 i tvOS 15, a także w nadchodzącej wersji beta 6 systemu macOS Monterey. SharePlay będzie również wyłączony w ich pierwszych wydaniach tej jesieni. SharePlay zostanie ponownie włączony w przyszłych wydaniach beta dla deweloperów i zostanie udostępniony publicznie w aktualizacjach oprogramowania późną jesienią tego roku. 

Jednak Apple nie wyłącza możliwości dalszych prac nad aplikacjami wspierającymi SharePlay. Programiści mogą zainstalować profil, który w urządzeniach deweloperskich uaktywni tę funkcję.

Jesteśmy zachwyceni wysokim poziomem entuzjazmu, jaki zaobserwowaliśmy wśród społeczności deweloperów dla SharePlay i nie możemy się doczekać, aby udostępnić go użytkownikom, aby mogli doświadczać Twoich aplikacji wraz z przyjaciółmi i rodziną w zupełnie nowy sposób. Doceniamy, jak wiele zespołów ciężko pracowało nad tworzeniem doświadczeń SharePlay i aby zapewnić, że nie będzie żadnych przerw w rozwoju, udostępniamy SharePlay Development Profile, który umożliwi pomyślne tworzenie i odbieranie sesji GroupSessions poprzez API Group Activities. 

Czy wasz entuzjazm związany z SharePlay jest podobny?

Inne nowości w betach

Największą zmianą jest dodanie możliwości wyboru wyglądu Safari w iOS pomiędzy nowym wygodniejszym, ale wymuszającym znaczną zmianę przyzwyczajeń, a starym. Podobny wybór jest w macOS od kilku bet. Ja wybieram nowy wygląd, który zwłaszcza w macOS daje więcej przestrzeni dla stron.

Powrót polecenia zmiany tarczy zegarka o określonej porze. Ta funkcja zniknęła w betach 5, ale wraz z 6 wróciła, a ja nawet jej nie zauważyłem.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy