^
iPhone Giertycha

Giertych dziękuje kryptologom Apple, czyli starcie naszych służb z technologią Apple

Jaromir Kopp

18 sierpnia 2021

Adwokat Roman Giertych we wczorajszym wpisie w serwisie Twitter podziękował kryptologom Apple za dobre zabezpieczenie jego iPhone’a, do którego zawartości nie potrafiły dobrać się polskie służby.

Podziękowania dla zespołu kryptologów Apple

Oto mój I-Phone zabrany 15.10.2020 i zwrócony mi dzisiaj po ostatecznej decyzji SA w W-wie.

Prokuratura i biegli CBA próbowali bezskutecznie złamać jego zabezpieczenia. SMS-y moich klientów i przyjaciół z opozycji są bezpieczne. 

To cytat z zachowaniem oryginalnej pisowni.

Wygląda na to, że nazwany przez Apple Insider „prawnikiem opozycyjnym”  Roman Giertych dbał o aktualność systemów. Przypomnę mój artykuł o jednym z najważniejszych i najpopularniejszych narzędzi do łamania sprzętowych zabezpieczeń iPhone’a „Graykey”, z października zeszłego roku

Później też narzędzia do grzebania w iPhone’ach nie miały szczęścia. Firma stojąca za systemem, musiała wyłączyć funkcje odbezpieczania iPhone’ów, bo podczas procesu, system ulegał uszkodzeniu.

Oczywiście cały czas jest mowa o zabezpieczeniach sprzętowych, a nie dostępie do danych w iCloud. Te w sporej części mogą zostać odszyfrowane, ale najpewniej mecenas Giertych nie używa iCloud ani innych podobnych usług, lub Apple nie uwzględnia wniosków z kraju, przeciw któremu trwa postępowanie w TSUE.

Kolejny raz przypomnę też, link do artykułu opisującego które dane w iCloud są szyfrowane kluczem prywatnym, a które kluczami przechowywanymi przez Apple.

Wracając do wpisu Romana Giertycha, SMS-y raczej nigdy nie są bezpieczne, bo służby łatwo mogą się do nich dobrać w systemach telekomów. Raczej chodziło o wiadomości iMessage, które są szyfrowane „od końca, do końca” kluczami prywatnymi.

Więcej o działaniach służb wobec mecenasa Giertycha dowiecie się z Apple Insider: Polish opposition lawyer thanks Apple for strong encryption amid corruption case.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy