^

Kawalerka w Warszawie. Tyle kosztuje Mac Pro

Przemysław Marczyński

5 sierpnia 2021

Mac Pro nigdy nie był tani. Dziś jednak za jego równowartość można kupić przytulne mieszkanie w Stolicy. W swojej najmocniejszej konfiguracji za ten komputer będziemy musieli zapłacić 270 999,00 złotych. Warto do tej ceny dołożyć jeszcze zakup aplikacji do montażu wideo Finał Cut Pro (1399,99 zł) lub chociażby Logic Pro do produkcji muzyki za 949,99 zł. Cenę komputera może również podnieść konieczność zakupu monitora. Apple zasugeruje nam zapewne Pro Display XDR (w tańszej wersji 23 999,00 złotych). Myszka i klawiatura są w zestawie. I tak… dodałem już wcześniej kółka za dwa tysiące złotych.

Skąd taka cena?

macpro-konfiguracja

Chociaż powyższy akapit miał nieco prześmiewczy charakter, to jedno musimy sobie powiedzieć… kto kupuje taki sprzęt, doskonale wie, do czego chce go używać. Ten komputer to jak młotek w ręku kowala. Narzędzie pracy, które ma na siebie zarabiać. Cena faktycznie może nas szokować. Jednak dla osób zajmujących się profesjonalnie montażem filmów nie będzie robił aż tak dużego wrażenia.

Cenę Mac Pro podkręca nowa karta, jaka pojawiła się w opcji zakupu tej maszyny. Jej cena wynosi 58 000 złotych. Co Apple pisze o nowej karcie Radeon Pro W6900X:

AMD Radeon Pro W6800X

Oczekujesz grafiki klasy stacji roboczej i zamierzasz korzystać z wymagających profesjonalnych aplikacji? Wybierz procesor AMD Radeon Pro W6800X z 32 GB pamięci GDDR6, zapewniający przepustowość pamięci na poziomie do 512 GB na sekundę. To rozwiązanie graficzne oparte na architekturze RDNA2 od AMD. Zapewnia nawet 16 teraflopów mocy w trybie z pojedynczą precyzją lub 32 teraflopy w trybie z połowiczną precyzją. Pozwala obsłużyć nawet sześć wyświetlaczy 4K, trzy wyświetlacze 5K lub trzy wyświetlacze Pro Display XDR.

Moduł MPX o pełnej wysokości zajmuje jedną kieszeń MPX i wykorzystuje dodatkowe zasilanie oraz przepustowość magistrali PCIe, dzięki czemu daje możliwość użytkowania czterech dodatkowych portów Thunderbolt 3 i portu HDMI 2.0 na karcie. Za pomocą łącza Infinity Fabric Link możesz wyposażyć swojego Maca Pro w dwa moduły MPX W6800X, żeby w aplikacjach takich jak Final Cut Pro intensywnie wykorzystywać moc kilku procesorów GPU. W przypadku wyboru konfiguracji z dwoma procesorami GPU łącze Infinity Fabric Link zostanie wbudowane fabrycznie.

Czy warto kupić ten komputer?

Profesjonaliści mają trudny temat do przemyśleń. Z jednej strony potężny komputer, który będzie służył latami. Jednak na horyzoncie pojawiają się przebłyski na temat nowego Mac Pro z procesorem serii M. Nowe komputery z układem Apple są wyjątkowo obiecujące w kwestii wydajności. Może to oznaczać, że w przeciągu 2-3 lat, gdy na rynku pojawi się nowy Mac Pro oparty na architekturze procesorów Apple będzie on nieporównywalnie szybszy od Intelowej wersji Mac Pro. Może też okazać się tańszy, chociaż w to trudno mi uwierzyć, gdyż Apple zwyczajnie usunie obecny komputer ze swojej oferty, dając profesjonalistom możliwość godnego wydawania swoich pieniędzy. Problem może być jednak nieco bardziej złożony. Komputer „Pro” to nie wszystko. Musi on obsługiwać niezawodnie również oprogramowanie i tutaj Apple będzie musiało stanąć na wysokości zadania. Ten problem jednak wydaje się rozwiązywać nad wyraz dobrze.

Oficjalna strona Mac Prowww.apple.com

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. mm

    Radeon Pro W6900X to konstrukcja oparta na RX6900XT, którego cena sugerowana to trochę ponad 4 tys. zł, a w obecnej chorej sytuacji w okolicach 7 tys. zł. Ja rozumiem, że to karta w wersji Pro z większą ilością pamięci, złączami Thunderbolt i połączeniami Infinity Fabric, z zajebistym chłodzeniem i super designem. Rozumiem też, że dla firmy, która kupuje taką kartę, jej zwrot to być może kwestia jednego projektu. Mimo wszystko – 28 tys. zł? No nie wiem… W ofercie Apple ewidentnie jest dziura między sprzętem popularnym, a kosmicznym.