Firma, która zrewolucjonizowała domowe IoT i spowodowała wysyp wszelkiej maści „włączników” na Wi-Fi dzięki swojemu mikroprocesorowi ESP82xx nadal jest w formie. Do swojego coraz bardziej rozbudowanego portfolio dodała nowy układ ze wsparciem dla IEEE 802.15.4 (Thread i ZigBee) oraz Bluetooth 5.2 (LE). To dla użytkowników HomeKit i przyszłych użytkowników Matter ważna wiadomość.
Espressif od początku działa w strukturach CSA (dawniej Connected Home over IP), gdzie główne skrzypce grają: Apple, Amazon i Google pod auspicjami dawnego ZigBee. Jak wiecie CSA pracuje nad nowym wspólnym standardem dla SmartHome zwanym obecnie Matter. Jest on oparty na protokołach IP działających w sieciach Wi-Fi, Ethernet i Thread, a do uwierzytelniania wymaga Bluetooth LE.
Espressif nie miał do tej pory układu, który wspierałby Thread. Teraz to się zmienia i ESP32-H2 staje się pierwszym mikrokontrolerem, który potrafi działać w sieci Thread, Bluetooth LE i Ethernet (ta ostatnia z adapterem) od Espressif.
ESP32-H2 jest chyba drugim układem Espressif opartym na RISC-V. Firma nadal produkuje też układy ESP32 z rdzeniami CPU Tensilica. Jednak dla zaprawionych w SDK Espressif zmiana rdzenia nie powinna być odczuwalna, bo ESP32-H2 nadal działa z tym samym SDK opartym na FreeRTOS. Całkowitą nowością jest za to brak modułu radiowego Wi-Fi. Ten został zastąpiony właśnie przez Thread.
Jak wcześniej wspomniałem, ESP32-H2 wydaje się specjalnie tworzony dla nadchodzących akcesoriów Matter , gdzie główne skrzypce jeżeli chodzi o standardy komunikacji wydaje się grać Thread.
Niestety w komunikacie prasowym Espressif o ESP32-H2 nie wspomina się nic o HomeKit. Mam nadzieje, że Espressif zaimplementuje Thread w swoim HomeKit SDK, bo jest ono znacznie lepsze, elastyczniejsze i szybsze niże dostarczane przez Apple uniwersalne ADK. Niestety nie będzie to takie proste, bo HomeKit dla Thread bardziej przypomina rozwiązanie Bluetooth LE niż Wi-Fi, a Espressif na razie w swoim HK-SDK wspiera tylko Wi-Fi i Ethernet.
Oby im się chciało, bo zanim Matter dojrzeje minie jeszcze sporo czasu, a obecnie dostępne HomeKit SDK wspierające Thread bazują chyba wszystkie na sztywnym ADK od Apple.
Tak czy siak, ESP32-H2, jeżeli nie będzie problemów z dostępnością i ceną, może stać się tym, czym ESP8266 ponad 5 lat temu przynosząc firmie Espressif ogromną popularność, a nam „przełączniki Wi-Fi” za 6$ lub mniej.
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.