Jeżeli przyglądaliście się wnętrznościom iPhone’ów i innych urządzeń elektronicznych np. dzięki „rozbiórkom” wykonywanym przez iFixit, to zauważyliście, że procesory, pamięci i inne „aktywne” elementy, są otoczone mnóstwem maleńkich i większych „drobinek”. To są w większości „elementy pasywne”. Każdy z nich wymaga zazwyczaj dwóch poletek do przylutowania i ścieżek, do podłączenia, a te znów odstępów. A to zajmuje cenne miejsce. Czas skończyć z tym marnotrawstwem!
Jak informuje Digitimes, Apple ma znacznie zwiększyć zastosowanie IPD (zintegrowanych elementów pasywnych) w nowych iPhone’ach i innych swoich produktach mobilnych. Zapewni to solidny wzrost obrotów dla partnerów produkcyjnych TSMC i Amkor. Jednak dla nas ważniejsze jest, co zastosowanie elementów IPD da użytkownikom.
Zintegrowane elementy pasywne, to po prostu umieszczenie w jednym elemencie zastawu kilku elementów pasywnych. Mogą one zostać wykonane z jednego elementu (jak układy scalone na płytkach krzemu) lub poskładane na jednej podstawie z różnych części. Spotyka się też warianty mieszane.
Takie rozwiązanie pozwala na znaczną oszczędność miejsca, bo odstępy między elementami w takim zespole są znacznie mniejsze niż luzem na płytce. Jest jednak problem różnorodności. Obecnie najczęściej jako IPD są wykonywane zespoły (drabinki) rezystorów, czy inne elementy o ujednoliconych parametrach. I to ogranicza ich zastosowanie, bo możliwych kombinacji są miliony.
Jednak Apple jest w innej sytuacji. Jego zamówienia idą w miliony sztuk. Dla takich ilości opłacalne staje się opracowanie specjalnych IPD, tylko dla konkretnego modelu urządzenia. Przy takiej skali, opracowanie i wykonanie specjalnych elementów IPD w połączeniu z niższymi kosztami montażu i braków, może nie tylko przynieść oszczędności miejsca, ale i konkretne oszczędności finansowe. Również awaryjność może zostać zmniejszona, dzięki mniejszej ilości lutowanych połączeń.
Wg doniesień, elementy IPD na skalę masową mają trafić do iPhone’ów i innych urządzeń Apple, gdzie „sercem” będzie procesor wykonywany w technologii 3 nm. A jak już pewnie wiecie, TSMC rozpoczął proces przezbrajania niektórych linii 5 nm na potrzeby produkcji w 3 nm.
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.