^
Wyniki finansowe Apple za świąteczny kwartał

Rekordy finansowe Apple. Najlepszy rok Maców od zawsze

Jaromir Kopp

28 lipca 2021

Niespodzianki w zasadzie nie było, mamy kolejny rekord, a w zasadzie mnóstwo rekordów. Są też interesujące wnioski, które można wyciągnąć z danych finansowych. Pierwszym z nich jest to, że klienci pokochali procesory Apple. Dodatkowo Polska znów została wymieniona podczas konferencji. W jakim kontekście przeczytacie niżej.

Najlepszy rok Maców „od zawsze”

Przychody Apple w czerwcu osiągnęły rekordowy poziom 81,4 mld dolarów, co oznacza wzrost o 36% w porównaniu z III kwartałem ubiegłego roku. Łączna sprzedaż detaliczna w tym kwartale pobiła nowy rekord, mimo że przez część tego okresu sklepy były zamknięte. Sprzedaż komputerów Mac i iPadów pobiła kwartalne rekordy (Mac – 8,2 mld USD, wzrost o 16% rok do roku; iPad – 7,4 mld USD, wzrost o 12%). Triumfy święciły również Apple Watch, akcesoria i urządzenia audio, ich wzrost to 36% do 8,8 mld USD.

W przypadku komputerów Mac, pomimo ograniczeń w dostawach, odnotowaliśmy w czerwcu rekordowy wynik 8,2 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 16% w porównaniu z rokiem ubiegłym, przy rekordowych przychodach w czerwcu na większości rynków na całym świecie. Godny uwagi jest fakt, że ostatnie cztery kwartały dla komputerów Mac były najlepszymi w historii firmy. Ten wyjątkowy poziom sukcesu sprzedaży wynika z bardzo entuzjastycznej reakcji klientów na nasze nowe komputery Mac, wyposażone w układ M1, który ostatnio wprowadziliśmy do nowo zaprojektowanego komputera iMac.

Przychody z iPhone’a osiągnęły w czerwcu rekordowy poziom 39,6 miliarda dolarów, wzrastając o 50% w stosunku do roku poprzedniego i przekraczając nasze własne oczekiwania, ponieważ rodzina iPhone’ów 12 nadal cieszy się bardzo dużym popytem. 

Rekordowe wyniki operacyjne za czerwiec obejmowały nowe rekordy przychodów w każdym z naszych segmentów geograficznych, dwucyfrowy wzrost w każdej z naszych kategorii produktowych oraz nowy rekord bazy zainstalowanych urządzeń aktywnych.

W ciągu kwartału wygenerowaliśmy 21 miliardów USD przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej, zwróciliśmy naszym akcjonariuszom prawie 29 miliardów USD i kontynuowaliśmy znaczące inwestycje w ramach naszej działalności, aby wspierać nasze długoterminowe plany rozwoju.

To słowa szefa finansowego Apple Luca Maestri

Dla około połowy klientów kupujących Maki i iPady były to pierwsze urządzenia od Apple tego typu. W przypadku Apple Watch ten wskaźnik jest jeszcze lepszy, bo zegarek Apple był nowością aż dla 75% kupujących.

Cook podczas konferencji po publikacji wyników finansowych wypowiedział się na temat nowych funkcji zapewniających prywatność wprowadzonych niedawno w systemach mobilnych Apple: 

Otrzymaliśmy sporo reakcji klientów… pozytywnych reakcji, na możliwość podjęcia decyzji, czy być śledzonym lub nie. Funkcja została bardzo dobrze przyjęta z punktu widzenia użytkownika.

Polska „rynkiem wschodzącym”

Kolejny raz podczas konferencji finansowej została wymieniona Polska i znów w kategorii „rynków wschodzących”. Oto słowa Cooka:

Mieliśmy niesamowity kwartał na rynkach wschodzących. Ustanowiliśmy czerwcowe rekordy kwartalne w Meksyku, Brazylii, Chile, Turcji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Polsce, Czechach, Indiach, oczywiście w Chinach, jak już wcześniej wspomniałem, Tajlandii, Malezji, Wietnamie, Kambodży i Indonezji.

Rekordy, rekordami, a my nadal czekamy na polską Siri.

Więcej w oficjalnym raporcie Apple: Apple Reports Third Quarter Results https://www.apple.com/newsroom/2021/07/apple-reports-third-quarter-results/

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *