^
Adobe Premiere Pro na M1

Adobe Premiere Pro wreszcie oficjalnie przepisany na procesory Apple

Jaromir Kopp

20 lipca 2021

Adobe potrzebowało roku (licząc od WWDC), aby dostosować swój program do montażu wideo dla procesorów M1 Apple. Jednak już wcześniej dostępna była publiczna wersja beta zgodna z M1. Poza natywnym wsparciem lipcowy Premiere wprowadza nową funkcję: translację mowy do tekstu.

Adobe Premiere Pro na M1 aż 80% szybszy

Premiere Pro i aplikacje wideo firmy Adobe umożliwiają montażystom i twórcom treści wykorzystanie najnowszego sprzętu Mac, dzięki czemu mogą dotrzymać kroku szybko rozwijającemu się światu. Dzięki natywnej obsłudze M1 na komputerach Mac Premiere Pro działa o niemal 80% szybciej niż porównywalne komputery Mac z procesorem Intel. Gdy użytkownicy będą przechodzić na komputery Mac z procesorem M1, Premiere Pro będzie dla nich gotowy. Oprócz Premiere Pro lipcowe wydanie zawiera obsługę M1 dla Media Encoder i Character Animator. Premiere Rush i Audition otrzymały wsparcie M1 odpowiednio w kwietniu i maju. Natomiast obsługa M1 dla After Effects zostanie wprowadzona w publicznej wersji Beta jeszcze w tym roku. Funkcje integracji After Effects w Premiere Pro, takie jak Dynamic Link i szablony Motion Graphics, zostały już zoptymalizowane pod kątem komputerów Mac z procesorem M1.

Aplikacje Adobe są potężnymi kobyłami i zdecydowanie nie jest łatwo dostosować je do nowej architektury, zwłaszcza uwzględniając ich uniwersalność. Jednak czytając fragment „Gdy użytkownicy będą przechodzić na komputery Mac z procesorem M1, Premiere Pro będzie dla nich gotowy” ma się wrażenie, że Adobe działa w jakimś równoległym, choć cofniętym o rok w czasie, świecie. 

Tak czy siak, Adobe wyrobił się znacznie szybciej od konkurencji, bo Avid dopiero, co ogłosił zgodność niektórych ze swoich narzędzi z M1, ale… w trybie emulacji pod Rossetą!

Oto prędkości, o których wspomina Adobe:

  • Uruchomienie 50% szybciej.
  • Otwieranie projektów 77% szybciej.
  • Zapis projektów 168% szybciej.
  • Wypełnienie gradientem 90% szybciej.
  • Efekt Lens Flare 66% szybciej.

Neural Engine też używany

Konwersja mowy do tekstu, tak często ostatnio używana w filmach dla socjal-mediów, ale i w innych publikacjach uwzględniających coraz większą ilość osób z ubytkami słuchu używa technologii  Adobe Sensei. Ta znów potrafi dzięki Neural Engine w M1 działać aż  430% szybciej niż na Intelu.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

  1. Miłosz

    No i to jest zajebista wiadomość! Może niedługo dołączy After Effects i Illustrator…

    • Jaromir Kopp

      No After jak napisałem, zapowiadają na jesień

  2. Paweł

    Ależ, AI już jest przepisany na Apple Silicon

    • Miłosz

      Faktycznie! Nie wszedłem na isapplesiliconready.com, żeby sprawdzić. My bad.