Adobe potrzebowało roku (licząc od WWDC), aby dostosować swój program do montażu wideo dla procesorów M1 Apple. Jednak już wcześniej dostępna była publiczna wersja beta zgodna z M1. Poza natywnym wsparciem lipcowy Premiere wprowadza nową funkcję: translację mowy do tekstu.
Adobe Premiere Pro na M1 aż 80% szybszy
Premiere Pro i aplikacje wideo firmy Adobe umożliwiają montażystom i twórcom treści wykorzystanie najnowszego sprzętu Mac, dzięki czemu mogą dotrzymać kroku szybko rozwijającemu się światu. Dzięki natywnej obsłudze M1 na komputerach Mac Premiere Pro działa o niemal 80% szybciej niż porównywalne komputery Mac z procesorem Intel. Gdy użytkownicy będą przechodzić na komputery Mac z procesorem M1, Premiere Pro będzie dla nich gotowy. Oprócz Premiere Pro lipcowe wydanie zawiera obsługę M1 dla Media Encoder i Character Animator. Premiere Rush i Audition otrzymały wsparcie M1 odpowiednio w kwietniu i maju. Natomiast obsługa M1 dla After Effects zostanie wprowadzona w publicznej wersji Beta jeszcze w tym roku. Funkcje integracji After Effects w Premiere Pro, takie jak Dynamic Link i szablony Motion Graphics, zostały już zoptymalizowane pod kątem komputerów Mac z procesorem M1.
Aplikacje Adobe są potężnymi kobyłami i zdecydowanie nie jest łatwo dostosować je do nowej architektury, zwłaszcza uwzględniając ich uniwersalność. Jednak czytając fragment „Gdy użytkownicy będą przechodzić na komputery Mac z procesorem M1, Premiere Pro będzie dla nich gotowy” ma się wrażenie, że Adobe działa w jakimś równoległym, choć cofniętym o rok w czasie, świecie.
Tak czy siak, Adobe wyrobił się znacznie szybciej od konkurencji, bo Avid dopiero, co ogłosił zgodność niektórych ze swoich narzędzi z M1, ale… w trybie emulacji pod Rossetą!
Oto prędkości, o których wspomina Adobe:
- Uruchomienie 50% szybciej.
- Otwieranie projektów 77% szybciej.
- Zapis projektów 168% szybciej.
- Wypełnienie gradientem 90% szybciej.
- Efekt Lens Flare 66% szybciej.
Neural Engine też używany
Konwersja mowy do tekstu, tak często ostatnio używana w filmach dla socjal-mediów, ale i w innych publikacjach uwzględniających coraz większą ilość osób z ubytkami słuchu używa technologii Adobe Sensei. Ta znów potrafi dzięki Neural Engine w M1 działać aż 430% szybciej niż na Intelu.
No i to jest zajebista wiadomość! Może niedługo dołączy After Effects i Illustrator…
No After jak napisałem, zapowiadają na jesień
Ależ, AI już jest przepisany na Apple Silicon
Faktycznie! Nie wszedłem na isapplesiliconready.com, żeby sprawdzić. My bad.