^
Asher zdjęcie Fox News

Wcześnie wykryty nowotwór oka dziecka dzięki iPhone

Jaromir Kopp

16 lipca 2021

Do informacji o tym, że Apple Watch przyczynił się do uratowania wielu żyć, już przywykliśmy. Tym razem to iPhone uratował zdrowie, a nawet życie dziecka. Oczywiście nie sam, a w rękach spostrzegawczej i rezolutnej mamy.

Zdjęcie 3-miesięcznego dziecka pokazało anomalię

Jak donosi Fox News, Josie Rock, 41-letnia matka trójki dzieci z Gainesville w stanie Georgia, robiła zdjęcia swojemu trzymiesięcznemu synkowi Asherowi. Rock zauważyła wtedy, że na jednym ze zdjęć coś się nie zgadza.

Właśnie robiłam mu zdjęcia, gdy oświetlenie zmieniło się w naszym pokoju, lampa błyskowa złapała odbicie i jego oko świeciło na biało.

Od razu wiedziałem, że Asher ma nowotwór. To było co najmniej mrożące krew w żyłach. Był maleńkim dzieckiem.

Zdjęcie skłoniło Josie Rock do przebadania Ashera i okazało się, że zdiagnozowano u niego retinoblastomę stopnia D, rzadką postać raka oczu. Na szczęście nowotwór został wcześnie wykryty i Asher pomyślnie przeszedł leczenie.

Na początku podawaliśmy Asherowi chemioterapię dożylnie, a okulista używał laserów na plamach i organizm odpowiadał właściwie. Skończył chemioterapię w 2015 roku. Problem z retinoblastomą jest taki, że może wyskoczyć w innych miejscach. Z czasem wyskoczyło mu kilka nowych i zostały one zlaserowane.

Według informacji Fox News Asher przeszedł do tej pory 54 badania i kontynuuje leczenie, które obecnie na szczęście polega na wizytach kontrolnych, aby upewnić się, że rak nie wraca.

Życzę wszystkim dzieciom tak spostrzegawczych i rezolutnych rodziców. Bez tego najlepsza technologia nie jest w stanie pomagać, a wręcz może zaszkodzić. Badajcie się i uważajcie na siebie, sprawdzajcie wszelkie niepokojące symptomy.

Zdjęcia pochodzą z Fox News.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy